Genel

BUDO iki parti arasında sıkıştı

Hafta sonu bittiğine göre; yazmaya devam edebilirim. Çünkü Cuma gününden Cumartesi yazımı hazırlamıştım ve geçen Çarşamba gününden de, Pazar söyleşisi hazırdı. Ben de cumartesi ve Pazar gününü bol tembellik yaparak geçirdim.

Tembellik zamanlarım, hiç yazı yazmamak; ama twitle günü yorumlamak, kitaba az zaman ayırmak; bol bol Cumhurbaşkanımızın telaffuz ettiği gibi “Neksfilizt –Netflix” izlemeye koyulmak ile geçiyor. İki gün boyunca yaklaşık 10 film izledim.

Bu süre zarfında da arada twitter hesabıma girip, gündemi kovalarken, Türkiye’deki orman yangını, tarikat meseleleri derken; asıl koşuşturmada Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bursa İl Başlanlığı ve Mudanya İlçe Başkanlığı ile Bursa AKP(Adalet ve Kalkınma Partisi) Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı arasındaki bir tartışmaya denk geldim.

Bu komik tartışmaya ben de kısacık dâhil oldum elbette. Normalde buna benzer siyasi tartışmaları sevmem. Ama ortada bir yalan olduğunu gördüğümde, gerçeğini de biliyorsam, bilmezsem araştırıyorum ve ortaya döküyorum.

Bursa Denis Otobüsleri(BUDO) seferlerini hemen hemen herkes kullanmıştır. Bursa’nın ilçesi Mudanya’dan kalkıyor; Armutlu ve İstanbul/Eminönü’ne gidiyor.

Ben geçen yıl bindiğimde, 40 liraydı. Tabii benden önceki yıllarda binen arkadaşım, daha da ucuz olduğunu söylemişti.

Pekâlâ, ekşi sözlükten bazı kullanıcılar ne diyor?

Bazı ekşi sözlük kullanıcıları, şunları yazmış:

ido‘nun fahiş ve şımarık fiyat politikasına karşılık indirimli 14 lira tam 18 lira oldukça uygun. ayrıca ido‘da bir çaya 1.5-2 lira bir tosta 3.5-4 lira veriyorduk. denizin ortasındayız alacak başka yer yok diye sikiyorlardı resmen hepimizi. ama güzel şehrimin hizmeti budo ne yaptı büfede satılan tüm ürünleri dışarıdaki herhangi bir büfe ile aynı yaptı. çayı 50 kuruşa içiyoruz, karnımız acıkınca “ulan göte kaçıcak yine” diye düşünmüyoruz.” 25.01.2013

İstanbul-mudanya öğrenci bileti 21 tl olan soyguncu şirket. ayrıca istasyonlarında 2015 yılında hala wifi hizmeti sunmamaktalar. Ciddi sıkıntı.” 22.06.2015

Elinde pnr numarası, kredi kartı ve kimlik bilgileri bulunduğu hâlde, basılı bileti bulunmayan yolcudan ceza adına 25 tl alan firma. anlamadığım bilet olmayınca ceza ödenecekse, pnr numarasını neden veriyorsunuz? ceza bedeli bir bilet fiyatına mı denk oluyor? bunun adı hırsızlıktır, soygundur!” 28.09.2015

Buna benzer çok yorum var.

BUDO, ilk başladığında İstanbul Deniz Otobüsleri(İDO)’nin sürekli artan fiyat ve kantin zamları ile şikâyetlerin olduğu yazılıyor. Budo ise ilk zamanlarda ucuz bir fiyatla başlarken, her geçen ay ve yılda zam üzerine zam yapması, müşteri memnuniyeti yerine şikâyetlerin ortaya çıkması; durumu İDO ile aynı duruma getirmeye başlanmıştı.

Bugün ise durum aynı.

CHP Bursa İl Başkanlığı, bu durumu takip ediyor ve sürekli olarak basında izleri var. Haliyle basın açıklamalarına gittiğimizde, konuyu açıklamıştı. Ve bu tartışmanın ateşi fitillenmişti. CHP’li Karaca; BUDO’yu bile bile iflasın eşiğine getirip, batırılması istendiği iddia etmişti.

Ayrıca o günün haberini de, yazmıştım farklı bir gazeteye.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin 3 katrilyon üzerinde borcu olduğunu da belirten CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İstanbul’un AKP elinde olması döneminde yüzde 50 oranında zam yapıldığını da eklemişti.

40 liralık biletler, 65 liraya çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, belediye meclisi toplantısında:

Ulaşımla ilgili verilerimiz çok ciddi şekilde yüzde 80-90 oranlarında düştü. Ancak ciddiyetimizi ve kararlılığımızı devam ettirdik. Bana göre başarılı bir sınav verdik bu süreç içerisinde. Allah’a hamdolsun güçlü bir devletimiz ve devlet başkanımız var. Burulaş ile alakalı yıllık 30-40 milyon lira zaten zarar öngörüyoruz. Ancak 3 ayda 140-150 milyon zarar ettik. 3 yılda edeceğimiz zararı 3 ayda ettik,” demişti.  

Zarar sonrası fiyatlar; pandemi sürecinde sürekli arttı.

Bu durumdan da belediye habersizdi tabii ki. Uludağ isimli deniz otobüsünün de satışı başladığında, muhalefet parti CHP’nin baskıları sonrası vazgeçildiği de söylenmişti.

Devam eden tartışmalarda, aradan yaklaşık 4 ay geçtikten sonra BUDO’nun bilet fiyatları 39 liraya düştü.

Asıl tartışma burada başladı.

CHP Bursa yönetimi, BUDO’un önüne giderek, konuyla ilgili teşekkürlerini iletti.

Çünkü CHP Bursa, konuyu takip ettiği gibi, biz gazetecileri sürekli konuyla ilgili bilgilendiriyordu. Bursa’da toplu taşımalara son 3 yılda sürekli zamlar geldi. Önce 2,75 idi. Seçim önceleri. Sonra 3 lira oldu ve 3,40; 3,80 oldu.

Bu zamlar bitmiyor. Daha da artıyor.

CHP’nin teşekkür açıklaması, AKP Bursa Büyükşehir Belediyesini de epey kızdırdı. Ben de bu küçük tartışmaya girince, AKP’li bir trol da konuyu bilgisizliğimle suçlamıştı. Konuyu idrak edince de sesini kesmişti.

Mudanya Belediyesi Başkanı Hayri Türkyılmaz,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iskele kiralarını artırmama kararı, Bursa ile İstanbul arasındaki deniz ulaşımını sağlayan BUDO’yu kullananlara indirim olarak geri döndü. Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız @ekrem_imamoglu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederiz,” dedi.

Alinur Aktaş ise tweeti alıntılayıp; şunu yazdı: “Bilgilendirme: Mudanya Bursa’nın ilçesidir. :)”

Ben de Mudanya’nın; İstanbul’un bir ilçesi zannetmiştim. AKP’li Aktaş, neyse ki bana doğru bilgiyi verdi de aydınlandım. Ben de buradan Alinur Aktaş’a teşekkürlerimi iletiyorum.

Mudanya’dan hergün onlarca sefer yapılıyor ve İstanbul’a varılıyor. Bu olaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bakar, Bursa ve ilçesi Mudanya belediyeleri de bakar. Olaya CHP’li Başkan İmamoğlu ve yönetimi dahil olduğu için, AKP’li Aktaş’ın ince mesajı; aslında çamura batmak gibi bir şeydir.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, konuyla ilgili bazı görselleri de sosyal medya hesabından ekledi.

BUDO’nun fiyatlarının artmasındaki sebebi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin BUDO iskelesine getirilen zam olduğu söyleniyordu. Tabii konunun gerçeği yansıtmadığını belirten CHP’li Karaca, bunu Bursa gündemine taşırken, ortaya atılan iddialara da cevap vermeye girişti.

CHP Bursa; konuyla ilgili zammı konuşmak için İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmeye gitmişti. 16 milyonun seçtiği CHP’li İmamoğlu, konuyla ilgili zammın olmadığını, fiyatların pandemi süresince de aynı kalması gerektiğini söylemişti. Tabii bu durumda yerel haber kaynaklarının ‘İBB İskele fiyatını arttırdı’ başlıklar çöpe gitti.

Ama AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi; fiyatları 40 liradan 65 liraya çıkarmaktan vazgeçmedi. Kararlarında ısrarcıydılar. Kimse 65 liraya BUDO’ya binmeyecek. İDO’ya yönelecek. İstenilen buydu aslında.

BUDO’yu iflasın eşiğine getirmek, satışa sunmaktır. Çünkü AKP, artık işlerin bittiğinin farkında. CHP veya başka bir parti, elbette giderek yönetimi devralacağını biliyor. Danışıklı dövüşerek de, Türkiye’de ne kadar devlete ait kurum varsa önce iflas ettirdiler; sonra sattılar.

Şimdi sıra yerel belediyenin elindeki kurumlarda.

Muhalefetin hâlâ becerikli siyaset yapmadığını da ayrıca belirtmek isterim. Şayet bir parti, üstelik baskıcı, yıkıcı, gerici bir partinin 18 yıl iktidarda kalması mantığa sığan bir şey olamaz.

BUDO fiyatları 39 lira oldu; seferler devam ediyor. İlerleyen günlerde neler çıkacak karşımıza, hepimiz göreceğiz. Umarım BUDO, bir daha böylesi bir komik tartışmaya girmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: