Röportaj / Söyleşi

‘Girişimci kadınları desteklemek istiyorum’

Bu hafta rotamı çok farklı ve çok uzak bir yere çevirdim. Türkiye’den 4 bin 779 kilometre uzaklıktaki, 603 bin metrekarelik alanda bulunan ve dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi Hindistan’a yöneldim.

Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti Mumbai şehrinde bir sigorta şirketinde hukuk denetim müdürlüğü yapan 26 yaşındaki Sayanti Sarkar ile tanıştım. Hukuk fakültesinden mezun olduğundan beri avukatlık işlerini yürüten Sarkar’ın bir de çok özel çocukluk hayali var: ‘Girişimci kadınları desteklemek ve bu yönde bir de STK kurmak.

Kendisiyle hem kariyerini hem de hayalini konuştuk. Hem başarılı bir kadın hem de oldukça disiplinli. Şirketteki işlerinin yanı sıra, marka ve modellik alanında rehberlik yapıyor. Son iki yıldaki profesyonel çekimleriyle kıyafetlere, markalara verdiği hayatla hepinizi büyüleyecektir. Ayrıca kadına yönelik şiddete değinirken, dünyayı kasıp kavuran salgını da atlamadık tabii.

Avukatlığa ne zaman başladın?

“2018 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. Asıl mesleğim ise avukattır. Tanınmış bir sigorta şirketinde hukuk ve denetim müdürü olarak çalışıyorum. Ayrıca bir dijital pazarlama ve yaratıcı içerik oluşturuyorum.”

Bu modellik gibi bir iş mi? Nasıl karar verdin ona? Biraz başlangıcından anlatır mısın?

 “Küçüklüğümden beri çocuk modellik yapmaya çalıştım. Üniversite günlerimde moda ve yaşam tarzı üzerine blog yazıyordum. Sosyal medyanın büyümesiyle modelleme fırsatlarını daha da fazla kullanmaya başladım. Artık sosyal medya içeriği hakkında çok şey öğrendim ve yeni markalara ve ürünlere içerik oluşturma konusunda yardımcı oluyorum ve rehberlik ediyorum.

Güzellik ürünleri için modellik yapmıyorum. Artık kıyafet ürünlerini, yaşam tarzlarını, konaklama hizmetlerini ve yaratıcı editöryal konseptleri tanıtıyor ve pazarlıyorum. Kendimi modelliyorum ve diğer modelleri de yönetiyorum”

Bu konuyla ilgili herhangi bir eğitim, kurs gibi bir yerde bulundun mu? 

Hiç mesleki eğitim almadım. Ben kendi kendimi eğittim. İlk eğitimim ve stajım hukuk alanında gerçekleşti. Modelleme için kendim öğrendim. Ancak son 2 yılda Dijital medya ve yeni trendler hakkında giderek daha fazla çalıştım. Hukuk eğitimimden sonra bir iş buldum. Boş zamanlarımda pazarlama, markalaşma, satış, e-ticaret ve sosyal medya dinamiklerini öğrendim. Artık içerik pazarlaması hakkında derinlemesine bilgiye sahibim. Ticari pazarı daha iyi anlıyorum. Her gün öğrenmeye devam ediyorum. Şimdi, farklı marka ve ürünlere dijital pazarlama ve markalaşma çözümleri sağladığım kendi küçük bir işletmeye başladım.

Ailenden biraz bahseder misin? Bu modellik konusunda sana karşı gelen oldu mu? Yoksa destek mi oldular?

Benim kardeşim yok. Ailem beni destekledi. Ama annem beni en çok destekleyen kişidir. Bana yardım etti ve benim için çok çaba sarf etti.”

Sadece annenle mi yaşıyorsun? Karşı çıkan oldu mu peki bu modellik işine?

Ailemle yaşıyorum. Modellememe kimse itiraz etmedi. Ailem, arkadaşlar herkes beni destekledi. Çok riskli ve zorlu bir meslek ama yine de yapmayı seçtim. Avukat olarak bir işe sahip olmak ve başka bir profesyonele devam etmek zordur. Ama yapmaya çalışıyorum.”

Peki, amacın nedir? Bu modellik işini daha çok sevdin. Planlarını anlatır mısın?

İkisini de seviyorum. Avukat olmayı ve model olmayı seviyorum. Planlarım dijital pazarlama sektöründe bir fark yaratmak. Artık sadece markalara modellik yapmıyorum, markalara pazarlama ve markalaşma hizmetleri ve fikirleri veriyorum.

Orada senin bu markalaşma ve pazarlama işini yaptıklarını illa ki biliyorlardır? Şirket bu konuda sana karşı bir tepki gösterdi mi?

Şirket, ofis dışındaki kişisel hayatıma karışmaz. Zamanımı yönetiyorum ve kendimi işime yüzde 100 veriyorum. Pazarlama işim çok yeni ve avukatlık işimle, pazarlama ve markalaşma işimi karıştırmamaya çalışıyorum”

Bu kıyafet fotoğraflarını artık çektirmiyor musun? Sadece rehberlik, yönlendirme mi yapıyorsun? Eskisi gibi marka kıyafetleri fotoğraflarını görmüyorum ben meselâ?

Moda ve yaşam tarzı blog yazarı ve modeli olarak biliniyordum. Bu yüzden moda giyim markaları bana yaklaşırdı ve bazen bana para ödüyordu veya bazen bana tasarımcı kıyafetleri verip karşılığında modellik yapmamı istiyorlardı. Şu anda kendi markamı oluşturduğum için, markaları sadece fikir modelleme için değil, aynı zamanda Dijital pazarlama stratejisi için de yönlendirmeyi tercih ediyorum. Bu yüzden şimdi modellemek için her bir giysi markasına atlamıyorum. Model olmak isteyip istemediğimi seçiyorum. Modelleme, güzelliğe ve şekle bağlıdır. Belli bir yaştan sonra güzellik azalır. Ancak pazarlama ve markalaşma, bir işletmenin çok hayati yönleridir. Beyin ve zekâ içerir. Güzelliğim model olarak gitse bile pazarlama dünyasında hizmet vermek için her zaman yaratıcı zekâma sahip olacağım.

Kendi markanın ismi var mı? Yoksa henüz patent aşamasına girmedin mi?

Evet. Bu rekabetçi dünyada markaların büyümesi için değerleri ve hizmetleri geri vermek istiyorum. Markam hâlâ fikir aşamasındadır. Biraz daha zaman alacak”

İlham aldığın kimse var mı? Ünlü bir model, oyuncu, kadın veya başka kimse?

“Amazon’dan Jeff Bezos, Google’ın kurucusu vb. gibi büyük iş adamından ilham alıyorum. Onlar gibi başarılı bir iş kadını olmak istiyorum.”

Bulunduğun bölgede kadınlara yönelik şiddet, kadına yönelik olumsuz yaklaşımlar var mı? Bu konuda bir şeyler söylemek ister misin?

Evet, kadına yönelik şiddet var. Tüm aile kadınların kendi tercihleriyle büyümesine izin vermez. Hindistan’da tecavüze uğrayan ve öldürülen kadınlar da var. Aileler, kızların zorlu mesleği seçmelerine destek olmuyor. Destekleyici bir ailem olduğu için şanslıydım. Ama herkes kötü değil. Benim bölgemde kadınlar iyi gelişti. Dünyanın kadınlar için daha iyi bir yer olmasını istiyorum.”

Pandemi tüm dünyayı etkiledi aslında. Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Ne derece etkilendin pandemiden?

Pandemi aynı zamanda internetin ve dijital medyanın gücünü de göstermiştir. Artık her şeyin dijitalleştiğini hissediyorum. İnternetin ortam olduğu dijital dünyada çok fazla yeni kapsam var. Dünyanın çocuklara dijital eğitim vermeye, kod yazmayı öğretmeye, yapay zekâ öğretmeye odaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı? Benim de kaçırdığım bir şey varsa, söyleyebilirsin.

“Benim gibi kadın girişimcileri desteklemek istiyorum. Kadın odaklı markalar, erkek odaklı markalar kadar eşit saygı görmelidir. Kadına yönelik aile içi şiddet konusunda bir STK kurmak istiyorum.”

  1. Merhaba Sİzin Yazılarınızı İngilizceye Çevirip Sizden İzin Alarak Blogumda Yayınlamak İstiyorum Günlük Olarak Size Rapor Vereceğim Sizinle Bu Hesaptan İlgileneceğim İnşallah Bu Konuyu Düşünmenizi İsterim

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: