Genel

Müdahale edilmezse bir tarım bölgesini daha kaybedeceğiz

Tarım arazilerine yeterince ilgi gösterilmediği her an, verimli topraklardan her geçen gün parsel parsel kaybediyoruz. Yetkililer buna gereken müdahaleyi yapmazlarsa; elimizde değil işletecek tarım arazisi, toprak; havadan görüntüleyecek tarım arazisi dahi kalmayacak. Atıkların yanı sıra, kendi halinde çürütmelerine de bırakırken kaybediyoruz ve kontrollü yangınlar da bu toprakları kaybetmemize sebep oluyor.

O verimli topraklarda ağaç, mısır, buğday yerine; oteller, plazalar yetişiyor. Her geçen zamanda doğanın katliamını izliyoruz; yüreğimiz de yana yana…

Arazi Edinme ve Değerlendirme Daire Başkanı İmam Ali Özcan, geçen yıl Türk Tarım ve Orman’a verdiği röportajda; son 30 yılda 1980’li yıllardan itibaren Türkiye’de toplam tarım alanımızın 42,5 milyon hektardan; 37,5 milyon hektara düştüğünü belirtmişti. Tarım arazilerinin de 28 milyondan 23 milyon 800 bin hektarlık alana düştüğünü açıklamıştı.

Bugün ise bir tarım arazisini daha kaybetmek üzereyiz.

Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki Yenişehir ovası, yaş sebze üreten ve bunları yurt içi ile yurt dışına ihraç etmesinde öncülük eden bir ovadır. Kocasu’da sulama yapan bazı Yenişehirli çiftçiler, konuyla ilgili şikâyetlerini İyi Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel’e aktarıyor. Özel, bu şikâyetleri dikkate alarak, bölgeyi incelemeye gidiyor.

135 bin dönümlük arazi ölüyor

İyi Partili Özel’in araştırmaları sonucunda Yenişehir  Kocasu’daki bir firmanın kimyasal atıklarını derelere boşalttığını vurguladı. Yaklaşık 135 bin dönüm arazi, bu atıklar sonucunda zarar görüyor ve verimli tarım arazisi olma gücünü kaybediyor.

Sılajlık(bir tür yem), tohumluk, mısır, biber, buğday, taze fasulye ve domates üretiminde Marmara Bölgesinde öncü derelerden zehir aktığını belirten İyi Parti İlçe Başkanı Özel, verimli topraklar için aylarca emek veren çiftçilerin mahsulleri sanayi atıklarıyla yok olmaya başlarken, bu durumda bir önlemin alınması gerektiğini söyledi. 

Sanayi bölgelerdeki firmaların atıklarını doğaya, tarıma zarar vermesi halinde ceza kesilmesini de belirtiyor.

Mısır lağımla hastalık kapıyor

Ayrıca konuyla ilgili 2014 yılında Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna ve 2016 yılında ise Çevre ve Sağlık Komisyonuna Boğazköy Barajında Suyun kirliliği ile ilgili ayrı önergeler verildiğini belirten Özel, “Her iki komisyon raporunda İnegöl’deki sanayi kuruluşlarının atıkları için filtre takmaları gerektiğini bunun kesinlikle denetlenmesi gerektiği vurgulanmasına rağmen Boğazköy’den gelen sudaki ağır metaller ve pislikler Yenişehir ovasındaki ürünleri gözle görülür bir şekilde yok ediyor. Üreticilerimiz ile bir mısır tarlasında yaptığımız incelemede sulama damlamalarının içinden lağımı andıran çok kötü kokusu olan çamur biriktirdiğine ve damlamaları tıkadığına şahit olduk. Boğazköy barajından gelen bu su ile mısırlar hastalık kapıyor,” diye ekledi.

Üreticilik de yapan İyi Parti Yenişehir Tarım Politikaları Başkanı Orhan Çelik, konuyla ilgili benzer açıklamalar yaparak, aynı bölgedeki barajdan sulama yaptığında, topraktaki verimin düşmesine şahit olurken, derin pompa ile suladığı ürünlerin ise hastalıklı haline geldiğini ifade etti.

Yetkililer görev başına

25 köyün sulamasının yapıldığı Boğazköy Barajı’ndan Kocasu’ya zehirli ve kimyasallarla dolu su akıyor. Asıl görevini yapması gereken yetkililer,(“İnegöl ve Yenişehir Belediyeleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa valiliği, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) konuyla ilgilenmezse, bir tarım arazisini daha kaybedebiliriz. Üreticilerimiz bu mahsulleri, tüketiciye ulaştıramadığı gibi, hem toprağın, hem de mahsullerin zehirlenmesini önleyemezler.

Bu durum böyle giderse, Türkiye’de tarım yapacak, mahsul üretecek toprak kalmayacak.

Neyse ki otellerimiz, yollarımız, gökdelenlerimiz var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: