Genel

İntihar eden sadece Furkan değildi

Yeni bir intihar haberiyle sarsıldık yine dün.

İçimiz parçalandı, kara kara düşündürdü bizleri. Her yerde olayı paylaştık, herkes duysun istedik. Çünkü gencecik bir yürek; sadece kendine değil, umutlarına, düşlerine, hayallerine son verdi.

Ben o yaşlardayken, ‘futbolcu olmak’ istiyordum. Sürekli çalışıyordum, futbol topuyla sevgili gibiydim. Ama olmuyordu. Çünkü ailem buna razı değildi, babam okuldan sonraki gelen üç aylık yaz tatilinde; “Hadi inşaata bizimle çalışmaya gelin. Takılın yanımızda, başkasına para vermeyelim,” deyip beni ve emmioğlunu amele yapmıştı. Hayallerime ister istemez prangalar vurmuştum.

FURKAN CELEP(18)

Ben, babam; amcam ve amcamın oğlu ile inşaatlarda çalıştık 7 yıl boyunca. Her yaz tatilinde sabah 6’da uyanıp, akşam 6 gibi eve dönerdik. Tahtalar, keresteler, briketler, harç, kürek, keser… her şey bizden sorulurdu. Biz dört kişi, boş bir arsada yaklaşık 1 ayda yeni bir ev dikerdik. Her şeyiyle, anahtar teslim yapardık. Hepimiz iyiydik, güçlü bir ekiptik. Lâkin hayallerimiz başkaydı. Hayallerimiz daha güzel daha büyüktü.

Bazen de arkadaşlar arardı, “Akşam saat 4’te veya 5’te maçımız var, gelin mutlaka” derlerdi. Tabii bizimkilerden izin almadan önce, o günün tüm işlerini yapıp, babamlara ağır iş bırakmamaya çalışırdık.

Yaşadıklarımız çok ağırdı, sevmezdik inşatta çalışmayı. Tozun, toprağın içinde çalışmak istemezdik. Ben 17 yaşındaydım, emmioğlu da 15 yaşındaydı. İkimiz de keyifle çalışmak için elimizden geleni yapardık. Yağlı, kirli, tozlu, harçlı kıyafetlerimizle yürüyerek eve geldiğimiz günlerimizi de hatırlarız. Bazen anlatır güleriz o hallerimize de…

O yıllarda çok ağır travmalar yaşadığımı anımsarım hâlâ. Ailemle, özellikle de babamla sürekli tartışırdık. Bizim neslin çoğu, dayak yiyerek büyüdü. Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok farklı bir çocukluk beklemiyordum zaten.

Giden bir genç değildi, bir ülkenin emanetçisiydi

FURKAN CELEP (18)

Kargo şirketinde çalışan gencecik bir yürek, bizim inşaatta büyüklerimizin yanında amelelik yaptığımız yaşta; dayanamadı, yaşamına, arkadaşlarına, ailesine veda etti. Ardından üç adet intihar notu bıraktı.

Henüz 18 yaşındaydı Furkan Celep. Yaşamına son vermeden önce bıraktığı 3 uzun notta, her şeyi yazmıştı. Yok olan umutlarına, kendiyle ilgili ne istediğine, neyi sevdiğine karar veremediği gibi, çok yıprandığını da belirtmişti.

Kargo işinde 6 ay çalıştım, çok iyi anlıyorum Furkan’ı. Çünkü bazı acenta müdürleri, personellerini ezdiği, sömürdüğü yetmiyor; çok yoğun ve ağır işleriyle bedenen ve ruhen yıpranmasını sağlıyor. Hepsi için geçerli değil bu. Lâkin işin ağır olduğunu belirtmek isterim.

Ben, Furkan’ın yaşam dolu umutlarının yok olduğunu düşünüyorum. Zira mektubunda da onu belirtmişti. Umutlar olmayınca bir insanın, yaşamak için çaba, emek, sebep de olmuyor haliyle.

Tabii ki böyle kestirip atılacak bir şey değil bu. Gençlerimiz ölüyor.

Dünya; biz iyi kalpliler için, biz dürüst insanlar için, biz çok düşünen, hümanist olan, hayvanları ve doğayı da sevenler için çok gaddar, çok kötü maalesef Furkan kardeşim. Keşke diyorum, benimle tanışsaydın. En azından yardım edebileceğimi düşünüyorum. Lâkin sorun sadece arkadaşlıkta değil, her şeye olan keyfini, umudunu yitirmişsin.

Güzel duygular içinde yetiştirmişsin kendini, bir karıncayı dahi incitmek istememişken; kendi canına kıymışsın. Bazen ben de yolda yürürken, yolumdaki büyük siyah karıncalara basmamak için atacağım adımın yerini değiştiririm. Ama işte, insan kendi canına kıyarken; çok düşünüyor.

Ben de haliyle düşünmüştüm intihar etmeyi, yıllar önce… Olmadı, becerememiştim. Çünkü intiharımı becerecek bir silah yoktu evimde. Orası ayrı konu.

Furkan gibi kaç milyon genç var?

Sayamayacağımız kadar çok.

Atanamayan öğretmen intihar etmedi mi bu ülkede?

Sınavından kötü puan aldı diye intihar etmedi mi gençlerimiz?

Yerleşemediği için intihar etmediler mi bazı gençlerimiz?

Sadece intihar eden Furkan Celep değil.

Bu ülkede gençler için hangi adımlar atıldı?

Son seçim çalışmasında eski Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul seçimlerine hazırlanırken Z kuşağına hitap etmeyi seçmiş, ‘kanka’ diyerek yola koyulmuştu. O da biraz Z kuşağına hitap etmek istedi, 10 GB internet veririz dedi. Ne güzel vaat değil mi?

Gençler işsiz, gençler bir işe giriyor; evlenemiyor. Evlense araba, ev, bebeğinin masrafı derken; çıkılamaz bir hale giriyor. Bu ülkede işsizlik sayısı 14 milyonu geçti. Çalışan sayısı, işsiz sayısından az. Bu tarihte bir ilk olmalı.

18 yaşındaki bir genç, bu ülkedeki umutlarını yitirmişse; sizce büyükler ne haldedir? Hiç düşündük mü?

Bence bu günden sonra düşünelim bunu!

Ekonomi bitik, eğitim ise ‘gaydırı gubbak Cemile’ misali işliyor.

Koronavirüs gibi bir salgının ortasında öğrencilerin sınavını erkene aldılar, öğrencileri ve velileri zor duruma soktular, hastalığın ortasına düştü yaklaşık 2 milyon öğrenci. Yetmedi bazı öğrencileri hastaneden ambulansla alıp, okula sınava getirdiler. Öğrenciler ‘#Oymoyyok’ dedi ve iktidar cephesini yeni bir krize soktu.

Milli Eğitim Bakanı, uzaktan eğitimde dünya ikincisiyiz dedi, EBA(Uzaktan eğitim) çöktü. Bakan Ziya Selçuk; buna sevindi, yoğunluğu takdir etti.

Bu mu öğrencilere, gençlere umut vaat etmek, umutlarını yeşertmelerine yardımcı olmak?

Bu mu istihdam?

Bunca genç, bu intiharın eşiğinde. Bunlara acil çözüm bulunmalıdır. Milyonlarca genç ne yapacağını bilmiyor, kaygılar içindeler. Geleceklerine yön verebilmeleri için, ellerinden geleni yapsalar da; AKP gençlik kolları, MHP ülkücüler ve ocakçılar kolları işe alınıyor, makamlara getiriliyor. Geri kalanı ise işsiz, kaygılı ve bu durumdan çıkma peşinde.

Furkanlar yaşamalı. Gönlü güzel gençlerimize güzel bir ülke bırakmamız mümkün.

Ne demiş; Mustafa Kemal Atatürk, Mareşal Atatürk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sarı saçlım mavi gözlüm, Kara Kalpaklım: “Bütün ümidim gençliktedir.

Gençlerimizi yitiriyoruz; buna izin veremeyiz. Bu intiharı öylece kapatıp, kafamızı yastığa koyup, rahat uyuyamayız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: