Genel

Yolsuzluk dosyaları, yerini mutfağa bıraktı

Siyasi tüm polemikler, aslında ‘yurttaşlar’a bir göz boyama, bir uzun süre iktidarda kalma çabası, bir ‘kandıran’, ‘kandırılan’ oyunu içinde yürüyor. Çünkü iktidar artık şeffaf değil. Her şeyi gizliyor, bu sebeple de kanalları gazeteleri ve hatta radyoları dahi ele geçirdi.

Bu aslında şimdi ki, 18 yıllık iktidarın bir çabası. Sürekli bir ‘kandırıldık’ siyaseti güderek, sürekli verilen vaatlerin içini boşaltarak iktidarda kaldılar. Lâkin artık bu ülkede emek veren, alın terinin karşılığını alamayan yurttaşlar görüyor bunu. Çünkü yeni liderler var, yeni partiler kuruldu, yeni bir strateji geliştirildi Türkiye Cumhuriyeti siyaseti içerisinde. Her ne kadar muhalefet liderleri yeterli siyaseti gütmese de.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Halk Tv’de Şirin Payzın’ın konuğuydu. Şirin Payzın, kendi hazırladığı gündeme ilişkin soruların yanı sıra, yurttaşlardan gelen bazı soruları da yanıtlamasını istedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’deki bazı iç polemiklere de gayet net bir tavır koydu. Bu da parti içindeki çoğu polemiği bence sonlandıran bir adımdı.

‘Atatürk’ tartışması

Ayrıca CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu’nun gündeme düşen ‘Atatürk’ demem, sadece ‘Mustafa Kemal’ ismini kullanacağıyla ilgili çıkan ateşli tartışmaya da soğuk su döktü.

Yaptığı açıklama bu tartışmaların tamamen yapay olduğuna vurgu yapması, aslında parti içindeki buna benzer dalaşmaları da sonlandırır diye düşünüyorum.

İster Gazi deyin, ister Gazi Mustafa Kemal deyin, ister Gazi Mustafa Kemal Atatürk deyin, ister Atatürk deyin, aynı kişiyi anlatıyorsunuz,” diyerek bu yapay tartışmaların da CHP içinin karıştırılmasına yönelik yapıldığını belirtti.

Şimdi insanlar, genelde samimi buldukları kişilerin lakaplarına özgü hitap edebilirler. Nitekim Mustafa Kemal, bir ‘Gazi’ unvanı almış iyi bir asker ve iyi bir öğretmendir. Ona sadece ‘Atatürk‘ demek de, ‘Gazi Mustafa Kemal‘ demek de çok şeyi değiştirmeyecektir.

Veyahut saygısızlık yapılmayacaktır. Çünkü bazen, ‘Sarı saçlım, mavi gözlüm‘ diyoruz. Bu yanlış mı? Bazen de ‘Kara kalpaklım‘ da diyebiliriz. Bu da Mustafa Kemal’i veyahut Atatürk’ü çok sevdiğimizden aslında.

Bazen ‘Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ diyen de oluyor. Bunu kısaltarak söylemek de, yangını alevlendirecek bir yaklaşım olmasa gerek.

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun, Atatürk’ü sevmemesini düşünmek, biraz yanlış olur. Çünkü İstanbul’daki seçimlerde CHP’nin kazanmasında Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra kendisinin de payı büyük. Emek veriyor, uğraşıyor ve bunu görüyoruz.

Sadece partisel olarak değil de; bir örgütsel emek olarak, bir kadının verdiği emek olarak da görebiliriz.

Son olarak CHP’li Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu’nun arkasında olduğunu belirterek, CHP’li Kaftancıoğlu’nun çalışmalarını desteklediğini direkt söyledi. Tereddüt dahi etmedi. Bu da Kaftancıoğlu’nu yakından takip ettiğini görebiliyoruz.

CHP’deki üye sayısı tartışması

Çünkü CHP’de geçen gün bir ‘istifa ediliyor’ yaklaşımı ve CHP’nin üye kaybettiği ile ilgili bir açıklama, bir iddia ortaya atılmıştı.

Eski CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, CHP’nin içerisinde son 18 ayda İstanbul’da 41 bin 157 kişinin, Kadıköy’de 2 bin 400, İzmir’de 25 bin 17 kişi, Malatya’da bin 642 kişi, Şanlıurfa 925, Tunceli’de ise bin 81 kişinin istifa ettiğini iddia etmişti.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve bu verilen verilerin gerçeğini yansıtmadığı belirtti. Tabii sadece “Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul’da üye sayısı sadece 2020 yılının ilk 9 ayında 14 bin 872 artmıştır. Bu somut gerçeklik kimi nedenlerle gerçekleşen istifalardan çok daha fazla yeni üye katılımı olduğunu göstermektedir. Örneğin; Kadıköy ilçemizde kimi nedenlerle son 1 yılda sadece 250 üyemiz çeşitli sebeplerden dolayı partimizle ilişiğini kesmek zorunda kalırken; aynı süre zarfında 683 yeni üye aramıza katılmıştır,” demişti.

Yarkadaş ise, “Sadece 2019’da 11 bin istifa var. Belgesi elimde,” diyerek de net bir cevap vermişti.

Konuyla ilgili CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, programda konuyla ilgili tartışmayı sonlandıran bir açıklama yaptı. İstifaların olabileceğini söylerken, sürekli üye kazandıklarının altını çizdi.

Bizim üye sayımız hiç azalmadı, hep arttı. İstifa edenler vardır. Ölenler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının üyelik için başvurup başka bir partiye üye olduğu için ve dolayısıyla istifa etmeden üye kaydedemezsiniz diye bize geri gönderdikleri de var. Ama bizim partimizin üyesi sürekli artar,” dedi ve parti içerisinde kan kaybına da katılmadığını net vurguladı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, parti içindeki veya dışındaki küçük tartışmaları pek sevmiyor aslında. Muhalefet yaparken veyahut iktidar cephesinden bir tartışmaya çekilirken; bunun bir faydası olabilmesini de istiyor. ‘İşsizliği çözmek’ gibi…

Bu yaptığımız tartışma, bu girdiğimiz tartışma işsizliği çözecekse, yapalım” da diyerek tartışmaları gereksiz de buldu.

Sandık başı için görevlendirilen ve sandık başındaki görevini yerine getirmeyen 30 bin kişinin de kaydını sildiğini belirten Kılıçdaroğlu; bunun dışında üye sayısında bir azalma olmadığını belirtti.

Partiden ayrılma sebepleri arasında da girdiği sınavları kazanıp, devlet memuru olması halinde partiden istifa edebilir diyerek de partideki istifa sebeplerinden birini daha açıkladı. Ki Anayasa’da devlet memurunun herhangi bir siyasi partide üye, aday, faaliyet yürütme gibi bir hakkı yoktur.

Lâkin görüyoruz ki, AKP’li olmayan devlet memuru olamıyor. Bekçi olmak için dahi AKP gençlik kollarından seçiliyor.

Çatı aday tartışması

Görüşme esnasında Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı’nın kim olacağı konuları ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçileceği ile ilgili de sürekli bir gündem tartışmaları yer alıyor. Bunu daha önce gazeteci Özlem Gürses de İyi Parti Lideri Meral Akşener’e sormuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çatı aday konusunda Abdullah Gül için net konuştu. Yapılan görüşmelerin sıradan ve taziye ile ilgili olduğunu belirtirken, çatı adayı olmayacağını söyledi. Öte yandan Millet İttifakı liderleriyle ortak görüş almadan kendi başına karar alamayacağını da söyledi. Çünkü sadece kendisi yok, sadece Meral Akşener de yok.

Yolsuzluk dosyaları gündemden düştü

CHP, yıllar önce yolsuzluk dosyalarıyla gündeme geliyordu ve AKP’yi epey sıkıştırıyordu. AKP’nin elinde HALK TV ve TELE 1 hariç neredeyse uydudaki tüm kanallar ve bu sistemin kendisi bulunuyor. Bu da iktidar için her şeyi istenilen gibi gösterme sanatını doğuruyor.

Tabii yeterli mi, değil. AKP kaybettikçe kaybediyor, düşüyor. Ne hikmetse muhalefet de düşüyor. Yolsuzluk dosyaları açılmıyor, sessizlik sürüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu ise, yurttaşların artık yolsuzluk dosyaları yerine; mutfağında neler olduğunu ve dolabını açtığında ne gördüğüne bakıyor şeklinde açıklama yaptı. Bu da önemli elbette. Mutfağına, alışverişine bakmayı her yurttaş ister.

Lâkin ben bu programda daha çok yolsuzluk dosyaları, ekonomideki gereksiz harcamaların listesini, rant dosyalarını görmeyi düşünmüştüm. İktidara gelebilmek için, sadece yurttaşın yüzeysel ekonomiyi bilmesi yetmez. Çünkü yurttaşlar; vergilerinin nereye gittiğini, çünkü yapılan hastane ve köprülere, yapılan duble yollara ne kadar harcandığını bilmiyor. Muhalefet bunları dosya dosya açıklaması gerekiyor.

Yaklaşık birkaç seçim geçti, tüm anketlerde de iktidar kaybediyor; ne hikmetse muhalefet de kaybediyor. Yurttaşların iktidara olan güveni ve seçimi azalıyorsa, muhalefetten en az bir partiye olan güveni de artmalıydı. Demek ki muhalefet yeterli değil.

Muhalefet, iktidarın gizlenen her şeyini gün yüzüne çıkarmalıdır. Hiç olmazsa hafta bir rant, yolsuzluk dosyası açıklanabilir. Böylesi sıradan, sohbet havasında bir muhalefetlik, ‘yumruğumu masaya vurmam, kucaklayıcımdır,” demekle yetmiyor. Ekranda güçlü, yurttaşın hakkını yedirmeyen, dik duran siyasetçi, lider aranıyor.

Ekrem İmamoğlu nasıl kazandı? Tekrar hatırlayalım mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: