Genel

Yeni günah keçisi: Yurttaşlar

Geçen aylarda, yeni normalleşme kanatları açılıyordu. Siyaside bir çırpınma vardı, yaz tatili geliyordu. Çünkü alışveriş merkezlerinin sahipleri, turizm ve oteller şirketlerinin sahipleri, düğün ve organizasyon sahipleri epey sıkıştırıyordu iktidarı. Haliyle iktidar, hazır yaz geliyor, sezon başlıyor; ‘açalım’ dedi.

Hatırlarsınız, uzmanlar sıcak havalarda koronavirüsün yayılma oranının azaldığını belirten açıklamalar yapmıştı. Sıcaklar artacak ve salgın seyri azalacağı yönünde açıklamalar vardı.

Salgının devam etmesi, verilerin de her geçen gün azalacağını öngördük. Çünkü Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Şebnem Bursalı’ya verdiği röportajda, bayramda çifte bir müjde olacağını belirtmişti. Bu açıklama saraydan, yani Erdoğan’dan gelince; anladık ki bir şeyler değişecek.

Baktık ki her geçen gün salgın tablosundaki veriler azalıyor, yurttaşlara ‘güven‘ ve ‘rahatlama‘ davranışı yansıttılar. Herhalde Ramazan bayramında vakalar sıfıra inecek sandık.

Ayrıca yaklaşan yaz tatili sezonuna özgü Haziran ayı için bir tür gevşeme, yeni paket açıkladı Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bu salgında mücadelenin gevşediğini gösteren paket, toplulaşmanın da önünü açan bir yaklaşımdı. Çünkü sayılar azalmaya doğru girdikçe, herkes salgının ülkeyi terk ettiğini zannetti. Yaz geliyorken, sınavları da erkene aldılar. Amaç, yaz sezonu açılırken, önündeki tüm engellerin de kaldırılmasıydı.

Öğrencinin sınavı bitsin, vakalar azalsın, korku bitsin, ölümler de her geçen ikişer ikişer azalsın. Tamamdır, tatil için her şey normal.

Neydi o 19 maddelik fiyasko?

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüde şu paketi açıkladı ve işler daha da çığırından çıkmaya başladı.

1-Şehirlerarası seyahat sınırlaması, 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırıldı. Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiş halinde bazı illerimiz bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

2-İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dâhil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibariyle normal mesaiye başlayacaklar

3-Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak.

4-Sağlık bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı bulunan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.

5-Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.

6-65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00 – 20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

7-Esnaf ve Sanatkâr olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek.

8-20 yaş altı yaş ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı, Çarşamba ve Cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabii olmayacak. Artık teke indiriyoruz.

9- 1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar tarihinde saat 22.00’a kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekânları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.

10-Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabii değildir.

11-Yol güzergâhlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz.

12-Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dâhilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek.

13-Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da onlar da çalışıyor.

14-Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

15-Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleriyle işlerindeki tesisler gece 24 kadar hizmet verecektir.

16-Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirli kurallar dâhilinde kaldırılmıştır.

17-Sürücü kursları gibi benzeri kurslar, 1 Haziran’dan itibaren hizmet verecekler.

18-Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dâhilinde faaliyetlerini sürdürecek. Bağlı olduğu kurumlar, kendi iç şartlarını belirleyecek.

19-Açık havada oturma yerleri olan konserler, yine saat 24 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Bu açıklamalar sonrasında, vakaların artacağını ve eğer artarsa yurttaşları bundan sorumlu tutacağını biliyorduk. Çünkü yönetemediklerini, yönetemeyeceklerini biliyorlardı. Bu sebeple de alışveriş merkezlerinin, sahil veya turizm şirketlerinin kazanması için, yaz başladığı an normalleşme adımları da bu doğrultuda farklılaştı.

İyi Partili Dr. Aytun Çıray, bir açıklamasında şunları söylemişti:

“Sağlık Bakanı, hastaneler zinciri sahibi. Milli Eğitim Bakanı, özel okullar zinciri sahibi. Turizm Bakanı, oteller zinciri ve seyahat acentası sahibi. Eski Türkiye’de böyle bir durumu aklımızdan geçirmek, dizlerimizi titretirdi.”

Kimse artık yurttaşı dinlemiyor. Kimse esnafı, işvereni dinlemiyor. Dolar: 7,57 oldu. Euro: 8,97 oldu. Şu an yazarken durum bu, bu yazıyı her okuyan doların ve euronun biraz daha yükseldiğini görecek. Çünkü her dakika artıyor, yükseliyorlar.

Karar belli, plan belli. Eğer tutmazsa; suçlusu da belli: Yurttaşlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: