Genel

Muhabirlik dersi veren İçişleri Bakanı, Çav Bella’nın faillerini buldu mu?

Öncelikle kendi görevini yapabilmeliler siyasetçiler, bürokratlar. Gazeteci kendinden veya çalıştığı kurumdan sorumludur. Hiçbir bakan, hiçbir siyasetçi, hiçbir ünlü veya ünsüz; gazeteciye ders veremez, vermemelidir.

Soruyla başladım yine yazıma.

Aylar önce, yani tam olarak Mayıs’ın sonlarıydı. İzmir’de bir cami hoparlöründe İtalya Partizan marşı ‘Çav Bella’ çalındı. Basbayağı, cami hoparlöründe sabotaj yapıldı.

Hoparlörden çıkan bu ses, birçok kişilerce kaydedildi ve paylaşıldı sosyal medyadan. Hatta bazı yerel haber siteleri de, bunu haberleştirdi.

Nitekim Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, İzmir’in bazı ilçelerinde çalınan görüntülerden sonra yeni düşen bir görüntüyü telefonuna indiriyor ve sosyal medyadan paylaşıyor. Paylaşırken, “Bu da İzmir’den Karşıyaka tarafından bir başka cami imiş. Çav Bella” diyerek bir de sonlara müzik notası eklemesi, iktidar ve yandaş cephesini epeyce rahatsız ediyor.

Bunlar da durur mu? CHP’li Özdemir’in ne ‘hain’liği kaldı ne de ‘terörist’liği… Bazı yerlerdeki cami hoparlöründe çalınan ‘şarkı ve Türkü’ler; elbette planlı bir operasyon yerine geçer. Biri içeri girip, hoparlöre bağlı olan kabloyu telefona veya müzik sistemine takıp dinletmiştir veyahut da Türkiye’de merkezi ezan sisteminin şifre sistemini tasarlayan Elektronik Mühendisi Vahap Ünalan’ın da dediği gibi:Bu teknoloji eskidi artık. Araçlara yayın cihazı konularak çok rahat şekilde Türkiye’deki tüm camilerin anons yayın sistemi ele geçirilebilir. Bununla ilgili olarak 15 Temmuz’dan sonra hem Diyanet’i hem de siyasileri uyardım ama kimse dikkate almadı,” sözlerinden de meydana gelmiş olabilir.

Yani birileri bir şekilde bağlantı kurup, dinletmiştir.

Yıllar önce, 15 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Ağrı’daki Musağa camisinde AKP seçim müziği Dombra çalınıyordu. Ki bilirsiniz, Dombra da bir özgün müzikleri değil, o da çalıntı bir şarkı.

Ben de Ağrılıyım. Yıllarca geçtim o sokaktan ve hatta Musaağa camide de bulunmuşluğum var. Haliyle karşı taraftaki Final dershanesinde de eğitim aldım. Bir öğrenci üçüncü kattan çekim yapıyor ve başka bir ses sisteminin olmadığını da söylüyor. O kadar yüksek sesin yankılanacağı bir müzik holü, açık hava düğün yapılacak yer yok, olmadı hiç. Çünkü orada dershane var. Bazıları da ‘Aras kargo aracında çalıyordu’ diye söylese de, bir araç kargosunda öyle yüksek müzik olmayacağı gibi, kaydeden kişi zaten hoparlörden geldiğini açıkça beyan etti.

Bu video yayıldığında, herkesten tepki geldi, özellikle muhalefetten; ama iktidar cephesi sessizdi. Çünkü işlerine geliyordu. Çünkü seçim yaklaşmış, seçimlere özgü iyi bir propagandaydı. Çünkü camiler, dini mabetler, dinsel figürler onların en güzel propaganda aracıydı.

Yıllardır insanların dini ve milli duygularını sömürerek, hiçe sayarak iktidarda kalmadılar mı? Camilerde kürsü kurup, ayakkabılarıyla girip, orada siyaset yapmadılar mı? Camideki yurttaşlar ile kendi aralarına kırmızı kurdele ile ayrım koymadılar mı? Bunları yapan iktidar cephesi; ama şimdi, muhalefeti dinsizlik ile suçluyorlar.

Bu defa yine camii; ama şarkılar farklı

Değişen bir şey olmadı. Yine camilerde müzikler, türküler çalındı. Bu defa sol kesimin çok sevdiği; ama sağ kesimin ‘terörizm’ olarak algıladığı ‘Çav Bella’ çalındı. Muhalefet tepkisini koydu, iktidar muhalefete yüklendi, onca paylaşımda kimse ceza almadı, haberi yapan da ceza almadı, –ki cezalık bir şey yok-, ayrıca o hoparlörlere bu şarkıları çaldıranlar yine cezasız kaldı; ama sırf bu videoyu başka platformlardan indirip, paylaşan CHP’li diye Banu Özdemir’i önce linç ettiler, tutukladılar ve serbest bıraktılar.

Amaç bu ya, ‘CHP din düşmanı, HDP terörist’ etiketleriyle toplumu birbirine düşürmek. Başarılı oluyor iktidar bu konuda; çünkü muhalefet kendini yeteri kadar iyi ifade edemiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Mayıs ayı sonlarında akli selim bir tavır ve araştırma yapacağını beklerken; “Birçok şeyin hakkından geldik, bunun da hakkından geliriz. Buluruz, ona da caminin dibinde ezanı dinletiriz inşallah” demişti.

Peki, nerede o kişiler? Bu mabetleri kullanan, halkı galeyana getirenler kimler? Ortada yoklar.

Konuyla ilgili İzmir Müftülüğü şu açıklamayı yapmıştı:

“Yaptığımız ilk incelemede kimliği belirsiz kişiler tarafından merkezi ezan sistemine yasadışı bir şekilde girilerek sabotaj gerçekleştirilmiştir.

-Yaşanan olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilerek yargıya suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Pekâlâ, bulundu mu failler? Neredeler? Ne oldu?

Buhar olup uçtular.

Aradan 4 ay geçti. Failler ortada yok, CHP’li Özdemir’in herkes alıp paylaştığı o anların görüntüleri sebebiyle tutuklanması ve algıların en çirkinliği yapılmasının ardından; “Amacımıza ulaştık, serbest bırakın” diyerek serbest bırakılması.

CHP’li Banu Özdemir, şimdi bu sebeple tutuksuz yargılanıyor ve yarın(17 Eylül) saat 10.00’da hâkim karşısına çıkacak.

Ne diyecekler?

-“Neden paylaştın bu videoyu,” mu?

-“Paylaştın mademki, neden ‘müzik notası’ koydun, mu?

O hoparlörlere sızan, o şarkıları çalanları bulamadık; ama birkaç kişiden sonra sen paylaştığın için ve sen de CHP’li olduğun için seni suçluyoruz,” mu diyecekler?

Demeseler de bunu der gibi yapıyorlar. Bunu der gibi işliyor Türkiye’de hukuk.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçenlerde muhabirlere kızmış, “Size de muhabirlik dersi vermemiz gerekecek” demişti.

Failleri bulamayan İçişleri Bakanı, muhabirlere neden ders veriyor? Bu şarkıları hoparlörde çaldıranlara caminin önünde ezanı dinletti mi?

Öncelikle kendi görevini yapabilmeliler siyasetçiler, bürokratlar. Gazeteci kendinden veya çalıştığı kurumdan sorumludur. Hiçbir bakan, hiçbir siyasetçi, hiçbir ünlü veya ünsüz; gazeteciye ders veremez, vermemelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: