Genel

Önce Mısır, şimdi de Siyah İncir

16 Ağustos tarihinde 25 liralık açılışla başlayan Siyah İncir, 10 günün sonunda da 7 liralık gibi bir fiyata düşmesi; tıpkı Mısır’da olduğu gibi, Siyah İncir üreticisine de kamçı darbesi indirdi.

Çiftçilerin kendi tarlalarını, keyfince ve de isteklice süremediğini görebiliyoruz. Çiftçi, emek verirken, aslında emeğinin karşılığını tam alamadığından yakınıyor.

Çiftçi, bir tohumu dahi dışarıdan ithal eden ülkenin efendisidir. Üstelik dolar 7 TL’yi çok geçti. Tohumu, samanı, ineği dışarıdan dolar ile alan Türkiye, çiftçisine nasıl yetecek?

Çiftçi, sıcağın altında saatlerce ektiği tohumu biçmek için uğraşıyor, bunları biçerken de alnındaki yakıcı teri de yüzlerce defa siliyor.

Hatta biçmenin sonuna dek binlerce defa terini siliyor, dinleniyor…

Bazen de tarlada uzun uzun ekinlerine bakıyor; “Nasıl olacak şimdi? Bu tarlayı nasıl düze çıkarabiliriz? Topluma nasıl sağlıklı, verimli ürünler çıkarabiliriz?” diye düşünenler de var.

Önceki, ‘Mısır, çiftçinin belini büktü’ başlıklı yazımda buna benzer bir konuya değinmiştim. Mısır üretiminde ve bunun tüketiciye kadar ulaşmasında kalan miktar, çiftçiye yetmediği gibi; alıcı da bundan rahatsız. Kim kazanıyor peki, hiç emek vermeyen, terlemeyen aracılar tabii ki.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Geçen yıl bin 150 liralık fiyatı yüzde 15 artırarak, bin 325 lira belirledik” demişti. Bu da çiftçinin beline bir kamçı indirmekti.

Çiftçilerin hayal kırıklığı, ‘Siyah İncir’de de yaşandı.

Siyah İncir, ‘Kraliyet ailesinin sofralarını süslemesiyle’ biliniyor. İyi Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, geçenlerde bir açıklama yapmıştı;

Türkiye’nin incir üretimi yaklaşık 40 bin ton civarında. 40 bin ton üretimin içerisinde yaklaşık 20 bin ton ihracat hacmine sahip siyah incirin yüzde 90’ı, Bursa’da yetişiyor ve yurtdışına ihraç ediliyor.”

İyi Partili Selçuk Türkoğlu

Bu sebeple de 16 Ağustos tarihinde 25 liralık açılışla başlayan Siyah İncir, 10 günün sonunda da 7 liralık gibi bir fiyata düşmesi; tıpkı Mısır’da olduğu gibi, Siyah İncir üreticisine de kamçı darbesi indirdi. Ayrıca İYİ Partili Selçuk Türkoğlu, bunun her yıl yaşandığını da belirtmişti ve eklemişti: “Her sene aynı problemi yaşayan üreticimiz incir kesim tarihinden itibaren devam eden bir haftalık süreçte, incir fiyatları tavan yaparken, ilerleyen haftalarda 18 TL gibi inanılması güç bir kayıpla pazarda yer edinmeye çalışıyor.

Bir hafta 25 TL, bir hafta 7 TL’den satışa sunulan incir, ihraç edilen ülkelerde de itibar kaybına uğruyor. Bizim ürünümüzün eşsiz olduğunu bir kez daha yinelemeliyiz. Avrupa marketlerinde tanesi 0.89 ile 0.79 Avro’dan satılan incirin kilosu, bizim paramızla tam 70 TL’yi buluyor.”

Üreticiler, 40 köyden 7’siyle anlaşabildiği gibi; bu 7 köyden de zamanla çekilmeler olur mu orası meçhul.

Bu sorulara cevap lazımdır:

Pekâlâ, bu üreticiler, nasıl geçiniyor?

Fiyatlar nasıl oluyor kısa süreli dalgalanmalara giriyor?

Yandaş bazı kesimlerin bu işte parmağı var mı?

Bursa’da iyi bir üretim rekabeti sağlayan Siyah İncir, neden göz göre göre yok oluşa gönderiliyor?

Yetkililerin buna dikkati verip, üreticiye ve nihai tüketiciye gelen süreci incelemesi gerekiyor.

Bu ülke bir tarım, hayvancılık ülkesidir. Bunu zamanla fabrikalaşma ve yandaş kayırma durumuna getirseler de; asıl dayanak ve temel yapı taşı, tarımdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: