Genel

İktidarın oyunu belli: Dövmek ve kadrosuna katmak

İktidarın çemberi daraldıkça, daha da zalim, daha da kör olmaya başlıyor. Yandaşından başkasını görmeyip, ‘beka’ derken dahi yandaşını kastederek ilerliyor. İktidar, çöküşe gittiği her an, baskıları daha da artırıyor, ‘bağımsızlık, demokrasi, fikir özgürlüğü ve hakikat’ çemberini daha da daraltıyor. Bu da kamuoyunun ve diğer siyasi çemberde yer alanların daha da haykırmasına veya daha da sessiz kalmasını sağlıyor.

Yıllardır dinsel ve milli duyguları ön planda tutarak siyaset yapan iktidar, aynı çemberi koruyor aslında. Ama çizgide şaşırdıkları bir şey var: ‘Şeffaflık, dürüstlük ve hakikat.’

İktidar, yıllarca bu üç kavramı kullanmadan yolda yürüdü; nitekim yine de işe yaradı. Baskı ve tehditlerle korkuları körüklemek yetmedi; bir de yandaş trol hesaplarla, atadıkları bakanlarla aynı baskı ve tehditlere devam edildi.

Geçen günlerde Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay, bir sokak arasında beş kişinin saldırısına uğradı. Çok düşünmeye gerek yok, kimlerin yaptığını. Solcu ve devrimci figürler çizen, iktidarın vekillerini ve yandaşlarını mecliste rezil eden TİP’li Atay’ı; karşı görüş diye tabir edilen AKP veya MHP yandaşlarından başka kim dövebilir ki?

Ondan önce, bazı gazeteciler de aynı saldırıya maruz kaldı. Nitekim Gazeteci Ahmet Hakan, iki kişinin saldırısına uğradı, tekmelendi. Olay büyüdü, savcılık, karakol, hastane derken; Ahmet Hakan iktidarın gazetecisi olarak iyileşmeye başladı.

Bir gazeteci daha aynı saldırıya uğradı. Kimdi bu? Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ da ayı şekilde saldırıya uğradı, ağzı ve burnu kan içindeydi.

Yazar Demirağ, iktidarı eleştiren yazılarıyla bilinir. Yeniçağ gazetesi imtiyaz sahibi ise, İyi Parti’den Ahmet Çelik’tir. Gazetenin kim olduğundan bahsetmeyeceğim. Yalnız muhalif bir gazete olduğu kesin, haberleriyle ön plana çıkan gazetelerden biridir. Gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ, yılmadı ve yazılarına devam etti. Çizgisini koruyor halen.

Bu baskı rejimi sürecinde, Fethullah Gülen ve yapılaşmasına karşı yazılar yazan gazetecilerden Ahmet Şık ve Nedim Şener; tutuklandı. Aynı cezaevini paylaştılar. Ahmet Şık, ‘Dokunan Yanar’ kitabında Gülen yapılanmasının tüm verilerini aktarmıştı. Nedim Şener de bu yapıyla mücadele edenlerdendi. lâkin serbest kaldıklarında; Gazeteci Şık, çizgisini korumayı sürdürdü. Peki, gazeteci Şener? O da Ahmet Hakan gibi, çizgisini değiştirenlerden oldu. Aynı çizgiyi değiştiren ve ülkeyi terk eden Cüneyt Özdemir de vardı. Geçenlerde YouTube kanalından bir otobüste yaşadığı durumdan bahsederken gülüyordu; biz de utanıyor ve midemiz bulanıyordu. baskılar, Cüneyt Özdemir’i de kendi yapılaşmasına kattı; ama gazeteci Özdemir, yurtdışında.

İktidarın yapısı belli. Millet ve din olgusuyla çıktı karşımıza; ama asıl millet dediği yandaşıydı, asıl din dediği de yandaşı doyurma sanatıydı. İktidarın oyunu belli, sokak aralarında sıkıştırıp dövmek, tekmelemek ve ‘bizden olacaksın’ diyerek kadrosunu büyütmek. Ömür boyunca, Osmanlı gibi tek adam ve tek zihniyet yönetiminin mücadelesini veriyorlar. Biz ise, ‘demokrasi, özgürlük, fikir dayanışması ve hakikat’ mücadelesi veriyoruz.

Bugün de TELE1’i karartıyorlar. Yarın Halk Tv’yi, öbür gün KRT’yi ve diğerlerini… Yıllar önce böyle değil miydi? Osmanlı’nın kendi içinde zümrelere ayrılmasını fırsat bilen düşmanlar, Osmanlı’yı tek tek parçaladılar. Medya ve siyasetçiler de kendi içlerinde bölündükleri için, tek tek parçalıyorlar. Sonra döverek ele geçiriyorlar.

İstediklerini yapsınlar; bu zor günlerde ‘dost’ da belli artık, ‘düşman’ da… Susmayacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: