Genel

Mısır çiftçinin belini büktü

Çiftçiler, her bölgede sitem ediyor. Ellerindeki tarlalarla geçinmek zorundalar; çünkü başka çareleri yok. İkinci bir işe girmek, geçimleri için gereken kazancı elde etmeleri, çok zor. Tarlaların ekilmesi, biçilmesi, mevsimsel ürünlerin hasadı… Kış mevsimi de geliyor, tarlalardan ekin almak artık daha da zorlaşacak. Ki zaten çiftçiler gübresini, mazotunu, biçer-döverini, çalışanların maaşını, mazotunu, makinelerin bakım ve yağ parasını karşılamakta zorlanıyorlar. Tarlaya iyi bakmaları lazım, toprağı iyi tanımaları lazım ki, elde ettikleri ürünlerden kazandıklarıyla hem kendileri hem de çocuklarının geçimini sağlayabilsinler.

***

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Geçen yıl bin bin 150 liralık fiyatı yüzde 15 arttırarak, bin 325 lira belirledik,demişti. Ve sözlerine de,Bütün üreticilerimize hayırlı olsun diye eklemişti.

Hangi hayır bu? Çiftçiler bunu ‘hayır’ olarak nitelendirmiyor. Çiftçilerin beklentileri suya düştü. Türkiye’de mısır üretiminin, tüketimin altında kaldığını belirten İyi Partili Özel konuyla ilgili;İthalata verilen bu parayı biz kendi yerli üreticilerimize teşvik olarak versek, mısır üretiminde ülke olarak kendi kendimize yeter hale geliriz. 2019 yılında ton başına bin 150 lira olan mısır alım fiyatı bu sene bin 325 lira olarak açıklandı. Maliyet hesaplaması göz önüne alındığında bu rakam çiftçilerimizin beklentilerinin çok altında kaldı,” şeklinde konuştu.

150 BİN TONLUK MISIR HASADI BEKLENİYOR

İyi Partili Özel, Bakan Pakdemirli’nin açıklaması üzerine bir çiftçiyle konuşuyor ve kendisinin dinleyerek bazı açıklamalarda bulunuyor. Tohum firmaları tarafından Yenişehir’in tohumluk mısır üretiminde oldukça verimli bir bölge olarak görüldüğüne vurgu yapan Özel; “Tohumluk mısır üretiminde Yenişehir, Bursa ilçeleri arasında 1. sırada yer alıyor. Yenişehir’de 2020 yılında 25 bin dönümün üzerinde tohumluk mısır ekimi yapıldı. Her geçen yıl ekim dönüm sayısı artıyor. İlçemizde Ağustos ayı sonu sonunda toplamda 150 bin tonluk mısır hasadına başlanması bekleniyor.” dedi.

MISIR ÜRETİMİ 6 MİLYON TON, YURT DIŞINDAN İTHALAT 3.5 MİLYON TON

Türkiye’de yıllık 6 milyon ton mısır üretildiğini ve 9,5 milyon ton mısır tüketildiğini anlatan Özel, sözlerine şunları ekledi: Yaptığımız araştırmalarda mısır üretiminde Türkiye’nin kendine yeterlilik oranı yüzde 70 olarak görülüyor, yüzde 30 oranında ise ithalat yapılıyor. Türkiye’de yıllık 6 milyon ton mısır üretiliyor, tüketim ise 9,5 milyon ton civarında aradaki fark ise ithalatla kapatılıyor. Oysa üreticiye yeterli destek verilse Türkiye mısır üretiminde kendi ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Mısır ithal etmek için Türkiye yılda 600 milyon dolar parayı dışarıya ödüyor. İthalata verilen bu parayı biz kendi yerli üreticilerimize teşvik olarak versek, mısır üretiminde ülke olarak kendi kendimize yeter hale geliriz.”

“İTHALATIN ÖNÜNÜ KESİN, MISIR ÜRETİCİSİNE DESTEK OLUN”

Pandemi sürecinde tarımsal ürünlerin öneminin bir kez daha gün yüzüne çıktığını belirten Özel, “Çiftçilerimize ve tarıma destek verilmesi gerekiyor. Tarıma ve çiftçiye destek verilirse, üreticilerimiz tarımsal manada ülkemizin kalkınması için daha güçlü duruma gelecektir.

Çiftçilerimizden gelen talep üzerine onlar adına Yenişehir’den Tarım Bakanı Sayın Pakdemirli’ye sesleniyoruz;“Eğer gerçekten milli ve yerli iseniz bir ay sonra hasadı yapılacak olan mısırda üreticiye gerekli müjdeyi verin. İthalatın önünü kapatın, uygun bir taban fiyat belirleyin, mısır üreticisinin yanında olduğunuzu gösterin” açıklamasında bulundu.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: