Genel

Yüksek Covid Sınavı-20

Bugün Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek öğrencilerle canlı yayın yaptı. Onların fikirlerini aldı, sohbet etti. Öğrencilerden biri, “sınavın ertelenmesini istedik, ama ertelenmedi,” dedi ve Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Öğrencilerin gereksiz stres yaşamasını önledik. Bazılarının bu tarihin turizm sektörünü canlandırmak amacıyla belirlendiğini iddia etmesi tamamıyla spekülasyondur.”

Gereksiz stres yaşanmasını önlemek, erkene alarak stresin ortadan kaldırılması mıdır? Yani bunu düşünememiştir öğrenciler herhalde. O halde tüm sınavların kayıttan hemen sonra yapılması daha iyi olurdu bence. En azından aylarca sınava hazırlanırken, bir yandan da stres birikmesinden uzaklaşmış olurlar. Boşuna bekledi bu kadar öğrenci, boşuna bunca zaman çalıştı. Üstelik pandemi sürecinde.

Bunu anlamak güç değil. Sporcular, belirli oyun yarışmaları için hazırlık yapan yarışmacılar, bilgi yarışmalarındaki kişiler dahi belirli bir hazırlık işine girerler. Siz onlara ‘daha fazla zaman harcamayın, stres yaparsınız,’ diyebilir misiniz? Diyemezsiniz elbette. Sınava girecek kişilerin iyi hazırlanması için, gerekli geniş ve uzun zaman dilim bu yarışma için kazanma etkisine yol açar. Bir de turizm şirketlerinin kazanması için, öğrencilerin bir an önce tatile çıkması için sınavı öne alma çalışmalarına da ‘spekülasyondur’ dedi Erdoğan.

Mademki bu bir ‘spekülasyon’ değilse; öğrencileri stresten de erken çıkarmak için sınavı öne aldıysalar; bu sınav o halde neden Nisan veya Mayıs’ta yapılmadı? O dönemde de pandemi riski vardı, şu anda var. Vaka sayıları da 1 Haziran’daki normalleşme süreciyle arttı ve binin üzerinde. 20 Mart gecesi YKS başvuruları bitti ve stres yaşamadan hemen 21 Mart’ta sınava alsaydınız öğrencileri? Belki stres baş göstermeden, başını ezerdi bu öğrenciler. Nasılsa ölüme yolluyoruz hepsini, böyle de çok farklı olmayacak nasılsa.

Sohbet esnasında bir de üniversite mezununa iş imkânına da değindi AKP’li Erdoğan. Şu söz dikkatimi çekti: “Dünyanın hiçbir yerinde her üniversite mezununa iş hazırlığı gibi bir şey söz konusu değildir.” Bu öğrenciler neden sohbet ediyor şimdi ülkenin lideri konumundaki Erdoğan’la? Çözüm üretebilme umuduyla. Peki, ne diyor Erdoğan? Sınava girip sağlıklı çıkarsanız; tabii bir de yerleşebilirseniz, mezun da oldunuz diyelim; işe girme gibi bir şansınız yok. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yokmuş. Hangi ülkenin veya bizi kıskanan kaç liderin böylesi bir açıklaması var? Arap ülkelerini saymıyorum, onların böyle bir adım attıklarını da sanmıyorum. Arap ülkelerinden de kötü durumda olduğumuzu söylemek mümkün. Bu ülkenin gençleri, yıllarca sınavlar için dirsek çürütecek, kitaplar alacak, etütlere girecek, gece etütleri de yapacak; ama biri çıkacak, “Dünyanın hiçbir yerinde her üniversite mezununa iş hazırlığı gibi bir şey söz konusu değildir,” diyecek. O halde bu gençlerin aileleri, yakınları neden emek veriyor ki, neden okullara para harcıyor, neden çocuklarıyla sınava girme zahmetine giriyor?

Her okul bir olur mu?

Bitmiyor, açıklamada bir de okulların statülerini aynı seviyeye getirdi. Dedi ki asrın lideri Erdoğan: “Benim için de İmam Hatip’li neyse, meslek liseli de Anadolu Liseli de diğer okullarda okuyan çocuklar da birdir.”

Şimdi bu olmaz meselâ. İmam hatip mezunları siyasete girip, laikliği ve cumhuriyete, ‘tü, kaka’ derse; şimdiki siyasilerin bazılarının dediği gibi, ülkede bölünme başlar. Bu günün Anadolu, Fen, Düz lise, Meslek lisesi; hepsini bir tutup, aynı mesleklere yönlendirirseniz, eğitim sistemi karışır, ülkedeki ekonomik, düşünsel kitle, bilim o derece sekteye uğrar. Ki zaten böyle olduğu için 20 yıllık eğitim sistemi kötü halde değil mi? İmam hatip mezunu olan birinin karar merci olması, böylesi eğitimde, sağlıkta, hukukta, ekonomide çöküntülere sebep olmadı mı? İmam hatip lisesinin başarısı düştüğü için, yeni bir 4+4+4 sistemini getirip, öğrencilerin evine yakın olduğu okullara gönderme planı içindeydiler. Ve her mahalleye de bir imam hatip lisesi düşündüler; mecburi olarak da herkesi imam hatibe yollama girişimi içine girdiler.

Eğitim sistemi, kimlerin elinde görebiliyoruz. En acısı da, üniversite sınavına hazırlanmayan, emek vermeyen, üniversiteye gitmeyen ve mezun olmayan, iş aramayan, işsizlik sıkıntısı çekmeyen birinin bunları söylemesi, böylesi kararlar alması normal bence.

cesur gazeteci Uğur Mumcu bu günlere ilişkin şunları demişti: ” İmam ve hatip olarak yetiştirilenler emniyet müdürü, savcı, yargıç, kaymakam olacaklar… subay da olacaklar. Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.”

Ayaklanıyorlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: