Röportaj / Söyleşi

Siny Fall: “Zenci’ kölelik demektir. Biz köle değiliz”

Amerika’nın Minneapolis eyaletinde Derek Chauvin adındaki beyaz bir polis, Afro-Amerikalı 46 yaşındaki siyahî George Floyd’un boğazına dizleriyle bastırıp 8 dakika 46 saniye nefessiz kalmasına sebep oldu ve Floyd hayatını kaybetti. Bu olayın yaşanmasının ardından, Amerika’dan başlayıp, dünyanın çoğu yerlerine sıçrayan ‘Black Lives Matter-Siyah Hayatlar Önemlidir’ protestoları yankılandı. Teksas’ta büyüyen Floyd’u, boğazından bastırarak öldüren 44 yaşındaki polis Chauvin, olayın yaşanmasından 3 gün sonra tutuklandı.

Bursa’da Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Mame Siny Fall ile George Floyd’un ölümünü ve sonrasını konuştuk. Fall, ırkçılığın cahillikten geldiğini belirtirken, Floyd’un yaşadıklarının ilk olmadığını da belirtiyor. Dünya üzerindeki ırkçılığın ise, hiç bitmeyeceğini vurguluyor.

Bursa’nın merkezinde karşılaşıyoruz Siny Fall ile. 4 siyahî arkadaşıyla aynı evde yaşayan Mame Siny Fall; Türkiye’de, Amerika’daki gibi ırkçı olaylarla karşılaşmadığını anlattı. Bazı kişilerin de bilgisiz ve cahil olması sebebiyle ırkçılık yaptığını söyledi. Asıl sevmedikleri şey ise, kendilerine ‘Zenci’ denmesi. Çünkü onlara göre ‘Zenci,’ Amerika’daki köle yapısından gelen bir yaklaşım, oradan doğan bir kelime olduğudur. İlk olarak 2016 yılında Sakarya Adapazarı’na gelen ve bir yıllık Türkçe kursunun ardından üniversiteye başlayan Mame Siny, daha sonra Bursa’daki Uludağ Üniversitesine geçiş yapıyor ve Türkçe’yi de öğrenmesiyle artık kendini daha iyi ifade edebiliyor. Henüz 3’üncü sınıfta olan Fall, mezun olduktan sonra ‘Bilgisayar Mühendisi’ olacak.

Türkiye’ye ilk geldiğinde, herhangi bir ırkçı saldırıya maruz kaldın mı?

Yaşamadık demeyiz. İnsanlığa dair sorunlar yaşadık; ama ırkçılık sorunlarıyla karşılaşmadık.”

Türkiye’ye gelmeden evvel Türkçe biliyor muydun?

Hayır, bilmiyordum. Geldiğimde kursa gittim. Burada üniversite okumak için Türkçe öğrenme şartı vardır. 1 yıl Türkçe hazırlık okudum ve üniversiteye girdim.”

Burada aileden kimse var mı yanında?

Ailem burada değil. Arkadaşlarım var. Daha önce yurtta kalıyordum, şimdi arkadaşlarla bir evde kalıyoruz. Evde 4 kişiyiz. Dördümüz de siyahîyiz.”

Ailen nerede? Onlarla iletişim kurabiliyor musun?

Ailemle iletişim kuruyoruz. Babam İtalya’da küçük kardeşimle yaşıyor. Annem ise Senegal’de yaşıyor.”

Okuldaki arkadaşlarınla aran nasıl?

İyidir.”

Derslerle aran nasıl?

İlk geldiğimizde Türkçe sorunlu olduğu için biraz sıkıntı çektik. Şimdi iyidir. Türkçe’yi öğrenince, iyi olmaya başladı.”

Bilgisayarla aran nasıl?

İyidir, kullanıyorum. Teknolojiyi seviyorum.”

Peki, şu anki durum nasıl?

İdare ediyoruz. Hem çok kötü değil, hem de çok iyi değil.

Genel olarak ırkçılığı ele aldığımızda, sen bu konuda neler düşünüyorsun?

Dünya üzerinde ırkçılık hiç bitmez. Bu kesindir. Biz kendi içimizde savaşıyoruz. Siyahî ile siyahî de oluyor; beyaz ile beyaz da oluyor. Sadece beyaz ve siyah arasında değildir bu ırkçılık. Şöyle bir durum var. En çok gördüğümüz ırkçılık, beyaz ve siyah arasında oluyor. Bazı beyazlar, Arap sevmiyor. Bu da bir ırkçılıktır. En son Amerika’daki Geogre Floyd olayında hepimiz de gördük. O olayda, öldükten sonra insanlara destek vermeye başladık. Birkaç kişi daha o durumla karşılaştı. Sadece George Floyd değil. Bir sürü kişi Amerika’da bu olayla karşılaştı. Umarım biter bu yaklaşımlar.”

Amerika’daki George Floyd olay yaşanırken burada, kendi içinizde neler oldu? Neler konuşuldu?

Bazı Türkler de bizi destekledi. ‘Biz, sizin yanınızdayız,’ dedi. Ama o yetmiyor. Biz kendimizi de göstermeliyiz ve ayakta olduğumuzu da bilmeliyiz. Amerika’daki olayda insanlar protesto ediyorlar her gün. Bakacağız, sonu nereye varacak diye bekliyoruz.”

Diğer Siyahî arkadaşların bunlarla ilgili sorunlar yaşadı mı?

Var. İlla ki var. Yok demiyoruz. Türkiye, ırkçı bir ülke değil; ama var yine de. Bazı insanlar, cahil oldukları için, bilmedikleri için söylemiyorlar. Bazıları sana çok büyük kelimeler kullanıyorlar. Bilmedikleri için. Onlar söyledikçe, kendini kötü hissedebilirsin. Bazıları kötü niyetli oldukları için söylemiyor bunları. Bilmedikleri için, anlamını bilmediklerinden öyle söyleyenler de var. “

Siz, bu toplumda kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Ne söylense daha iyi olur sizler için?

Aslında dünya şimdi kaçıncı yıldayız. Irkçılık bitmesi gerekiyordu. Siyah ve beyaz, aynıdır. Hiç kimse, hiç kimseden üstün değildir. İnsanlar böyle düşünmeli. Irkçılık yapan insanlar, fazla şeyler görmedikleri için yapıyor. Ben dışarı çıktım diyelim, herhangi bir farklı renkli insan gördüm; herkesin insan olduğuna, herksin benimle aynı olduğuna inanıyorum. Ondan dolayı, ırkçılık yapan bunu düşünmüyor. Siyahın beyazın üzerinde, Beyazın da siyahın üzerinde üstünlüğü yoktur. Bu da cahillikten oluyor. Bilen bir kişi ırkçılık yapmaz, bilgili olan kişi yapmaz.

Size Zenci denmesi veya Siyahî denmesinden rahatsızlık duyuyor musunuz? Siz kendinizi nasıl isimlendiriyorsunuz?

İlk olarak Zenci kelimesinin anlamının ne olduğunu bilelim. Zenci, kelimesinin anlamını bilmeden kullanan insanlar var. İyi bir kelime değildir ‘Zenci’ kelimesi. Kısacası ‘kölelik’ demektir. Zenci kelimesi aslında Amerika’dan geldi. İlk Amerika’daki kölelik yapısından geliyor. Hiç kimsenin ‘Zenci’ kelimesini kullanmaması gerekiyor. Siyahî veya isimle hitap edilmesi daha doğru olur. Meselâ sen beyazsın, ben siyahım. Renk olarak diyorum sadece. Siyahî demesi daha doğrudur. Zenci kullanmak iyi bir şey değildir. Türkiye’de çoğu insanlar bilmiyor. Onlar da kötü niyetten söylemiyor. Bilip de söyleyenler de oluyor; kimseyi suçlamam ben. Niyetinin ne olduğunu bilmiyorum kimsenin. Bazılarının niyetlerini konuşurken anlayabiliyorum. Konuşma tarzından anlaşılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: