Genel

Ölüm maskesiz daha kolay

Covid-19, Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıktığında, zaman içinde tüm Çin’i ele geçirdi. Günler sonra yakın ülkelere, yapılan seyahatlerin sıklaşmasıyla tüm Avrupa’ya yayıldı.

Vakalar on binlerce oldu. Ölüler de bi hayli artı. Bu vakalar ve ölümler artıyor, ama önlemler de rutin bir şekilde devam ediyor. Koronavirüs’ün bulaştıktan sonraki birkaç gün içinde vücuda hızlıca yayıldığı tespit edildi. Haliyle insanlar sokakta dolaştığı sürece, bu virüs herkese geçebiliyor. Risk, işte burada başlıyor. Milyonlara yaklaştı sayılar. Ama birçok yerde önlem alınmıyor, kişisel önlemler hiç alınmıyor.

Bu kadar sorumsuz olmamalıyız

Gün içinde sokağa çıkmam gerekti. Günler oldu, gazete almak dışında zaten dışarı çıkmıyorum. Evde bütün gün kitap okuyorum, film izliyorum, yazı yazıyorum, kahve yapıp içiyorum. Haliyle dışarıda olmak, tehlikeyi solumak; evde sıkılmaktan çok daha kötü durumda. Ki ben de asla evde sıkılmam. Mutlaka kendimi iyi edecek bir şeyler bulur, zihnime bir şeyler yollarım: “Al bunu öğren, seversin bu tür şeyleri,” gibi gibi…

Neyse eldivenleri taktım, beremi ve maskemi de taktım; bisikletime binip, sokağa çıktım. Hava kıştan kalma serin, kapalı bir hava. Sıcak olmasa da, serin. Severim bu havaları. Serin, yağmursuz ve yağmura adapte olmuş havaları…

Maske, eldiven takmak bu kadar mı zor?

Pedalladıkça, sağa solu kesiyorum. Yavaş yavaş normale dönüyor sanki her şey… Her gün artan yüzlerce vaka ve onlarca ölümden habersiz bir kasaba gibi. Sanki her şey bitmiş, salgın son bulmuş; sağlık bakanı her şeyin düzeldiğini söylemiş de, millet adapte olmakta zorlanır gibi bir havadalar. Sokağa çıkanların hiçbirinde maske yoktu. Eldiven dahi takan yoktu. Arabada, alışverişte, esnafların hiçbirinde de yoktu maske, eldiven.

Bu şekilde virüsün yayılması, vakaların artması, toplumdaki salgından yayılan hastalığın oranı asla düşmez. Profesör Ateş Kara‘nın açıklamasını da yazmıştım. Yüzde 80’i evde kalmazsa, salgın hızla artar diyordu. Ama maalesef, salgın bu sebeple de daha fazla artıyor.

Bu sorumsuz insanların arasından gazetemi aldım, eve döndüm. Eldivenlerimi çıkarmadan önce kolonyayla ellerimi, anahtarlığımı, telefonumu azıcık sildim ve montumu da balkona bırakıp, işleyişime devam ettim.

Bizi bu korona öldürmezse, bu cahillik, bu sorumsuzluk öldürecek. Yazık!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: