Genel

Covid-19’un gitmesi yüzde 80’e bağlı

Prof. Dr. Ateş Kara, bir dergiye verdiği açıklamada, Covid-19'un tamamen gitmesi için, yurttaşların evde kalmasını öngördü.

Bugün bir dergi okudum. Para dergisi. Dergiye röportaj veren Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları bölümünden Prof. Dr. Ateş Kara, Bilim Kurulu üyesi kendisi. Ürün Dirier‘e röportaj veren doktor Kara, ülkenin yüzde 80’inden bahsediyor. Bu orandaki kişiler evde kalırsa, dört hafta içinde virüsün sönebileceğini öngörüyor.

Prof. Dr. Ateş Kara

Ayrıca ayrıntıları da dile getiriyor Prof. Dr. Kara, “Enfekte olmuş bir kişi, ortalama beş kişiye virüs bulaştırabilir. Eğer okulları yaygın vaka görülmeye henüz başlamamışken değil de, örneğin bugün kapatmış olsaydık, bunun enfeksiyon yayılımı üzerine etkisi yüzde 5, en iyimser tahminle yüzde 15 olurdu,” dedi.

Haliyle bu oranın artması, sürekli yaygın olabilmesi, durağan değil de, yayılımcı bir yaşam sürdürmeye devam ettiğimizden de kaynaklı. Çünkü durağan olan virüs; ama sürekli hareket eden ise, bizleriz.

Ayrıca Japonya‘da veya Çin‘de birinin; kapalı bir ortamda farklı türden kayıt alan kameralar kurup, kapalı bir ortamda farklı açılardan ve hapşırırken, konuşurken ağızdan çıkan virüsün, salgının nasıl havada kaldığını gösteren bir araştırma yaptığını izlemiştim. O videoyu bir türlü bulamadım. Bulabilseydim, buraya linkini bırakacaktım. Şayet bulabilirseniz, izleyebilirsiniz. Konuşurken dahi ağızdan çıkan her ince parçacıklı sıvı, virüs; birkaç dakika hava asılı kalıyor. Bu da karşı tarafın soluması, yüzüne, eline bulaştırma olanağını arttırıyor. Bu riski ortadan kaldırmak için, sosyal mesafe çok önemli.

Yüzde 80 evde kalırsa, virüs biter

Ülke genelinin yüzde 80’i evde kalırsa, dışarı çıkmazsa, 3-4 haftada virüsün yayılımı söner diyor Doktor Ateş Kara. Tabii bu oranın yüzde 80’inden bahsediyor. Neredeyse ülkenin tamamına yakın. Büyük şehirler, ortanca şehirler ve küçük çapta şehirler de mesafeli olursa, mecburi olmadıkça çıkmazsa, bu yayılım oranı epey düşeceğini belirtiyor Bilim Kurulu üyesi Kara.

E işe gitmek zorunda olanlar? Bunlar mecburen gidiyor. Şehiriçi toplu taşımalar? Bu oran fazla. Dr. Ateş ekleme yapıyor: “Eğer evden çıkmayanların oranı yüzde 80’lerde değil de, yüzde 60’larda kalırsa, virüs yayılımına devam eder. Evde kalma oranı yüzde 50’lerde devam ederse, enfeksiyon maalesef yayılmayı sürdürür,” şeklinde açıklıyor.

Önlemler yeterli değil

Bu vaka oranı hızlıca artıyor, bu oranda ölümler de iki katına çıkıyor. Demek ki, önlemler yeterli değil. Kafe, salon, restoran, bar… gibi toplumsal yerlerin kapanması çözüm değil. Hâlâ bu vaka artıyor, git gide gençlerin, orta yaş oranı olanların; farkında olmadan bu virüsü yaydığı çok açık. Bunun en önemli önlemi, ‘sokağa çıkma yasağı‘ kararının verilmesi. Tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu il valilerine bildirdi. Gerekirse yapabilirlermiş.

İl valisinden tutun da, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı; kendi başlarına karar verebilecek bir dönemde mi? ‘Bu önemli, yapmalıyız,’ diyebilecek kişiler mi? Hayır, maalesef; hayır. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne derse o.

Bu süreç neyi değiştirecek, nereye varacak; öngörebiliyoruz. Evden çıkmayı azaltmadığımız sürece, bu vakalar artacak, ölümler de katlanacak.

Evde kalmayı sürdürelim. Sağlımız çok önemli. Başkalarının da sağlığını dikkate almalıyız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: