Genel

COVID-19’un korkusu: bağışıklık

Covid-19'un en güçlü silahı, yaş ve sınır tanımaması. Kimse ayırt etmeyen bu virüs, 'bağışıklık' sistemi güçlü olandan korkuyor.

Koronavirüs (COVID-19), Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı ve hızlıca yayıldı. Durdurulamaz bir hal almaya başladı. Hâlâ durdurulmuş değil. Ama Çin, kendi içinde binlerce insanını kaybettikten sonra, sıkı önlemleri de devreye sokunca Covid-19’u ülkeden gönderdiler. Binlerce ölümlerin ardından, Çin’de yavaş yavaş hayat normale dönmeye başlıyor. Metro istasyonları açıldı, yolcular buna adapte olmaya başlıyor.

Dün bazı yabancı gazeteleri karıştırdım. Covid-19, Çin’de başlayıp, aylar sonra diğer ülkelere yayılınca, Çin’in dışında kimse önlem almıyordu. Taa ki bu virüs, tüm Avrupa’ya yayılma kararı alana dek.

Neyse ki Çin, tamamen koronavirüsten kurtuldu. Sıradaki diğer ülkeler, maalesef hâlâ bu salgınla mücadele ediyor.

Haber sitelerinden De Telegraaf‘a açıklamalarda bulunan Ghent Üniversitesi İnsan Genetiği Profesörü Bruce Poppe, Covid-19 ile ilgili bir iddiadan bahsetti. Bu iddia, bazı gözlemleri ve yaşanılan tepkilerden de kaynaklı bir iddiaydı.

Profesör Poppe, Covid-19’un bağışıklık sistemlerine göre farklılık gösterdiğini dile getirdi. De Telegraaf haber sitesine verdiği demeçte aynen şunları diler getirmişti:

“Bağışıklık sistemi yanıtı, hastadan hastaya büyük ölçüde değişiklik gösteriyor. Bu sebeple de hastalığın seyrini önemli ölçüde etkiliyor. Bazen bağışıklık sistemi aşırı tepki veriyor, bu da son derece zararlı ve ölüm tehlikesi oluşturabiliyor.”

Kaynak: De Telegraaf

Doktor Bruce Poppe, bunun iddiasını da önceki dönemlerde yaşadığı Lübeck Felaketi örneğinde gördüğünü dile getirdi.

Ayrıca 16 Yaşındaki Fransız Julie, koronavirüs etkisinden kurtulamadı. Julie, bu salgına yakalanana dek sağlıklıydı ve salgına yakalandıktan sonra hayatını kaybetti. Yine 21 yaşındaki İngiliz Cloe de, Julie gibi sağlıklıyken koronavirüs hastalığına yakalanıyor ve hayatını kaybediyor. Gazetedeki verilerde, covid-19’un bazı kişilerde ciddi rahatsızlıklar meydana getirirken, bazılarında ise öksürük, ateşli gecelerin yanı sıra da farklı nedenlerin de olmasıyla ölümleri beraberinde getiriyor.

77 çocuk can verdi

Doktor Poppe‘nin öne sürdüğü ve örnek aldığı salgın, Lübeck Felaketi salgınıydı. Verdiği örnekte 1930 yıllarıydı. Hastanedeki 251 doğan bebeğin tüberküloza karşı aşı yapıldığı ve ancak gerçek tüberküloz bakterileri ile bulaşma olduğunu belirtti. Bu salgın ciddiydi, kötü sonuçlara kimse meydan okuyamamıştı. Doktorun verdiği bilgilerde, 77 çocuğun öldüğünü ve 127 kişinin de hastalandığını söyledi. Diğer kalan 47 kişide ise belirtilerin olmadığını vurguladı. Bu tüm verileri göz önüne alan Prof. Bruce Poppe, “Bu bize insanların bir enfeksiyona farklı tepkiler verdiğini öğretti. Araştırmacılar bu belirtileri HIV salgınında da buldu. bazı insanlar duyarlıydı diğerleri ise daha az duyarlı oldu.

‘Çok az şey biliyoruz’

Ghent Üniversitesi İnsan Genetiği Profesörü Poppe, “Virüsün hâlâ birisinin neden hastalandığını ve diğerinin neden hasta olmadığını tam olarak bilmek için çok az şey biliyoruz. Diğer hastalara baktığımızda bu semptomlar, eşdeğerdir,” diyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamada, 60 ve 65 yaşındaki iki covid-19 vakalı hastanın taburcu edildiğini belirtmişti. Ama Türkiye’nin diğer illerinden 17, 45 yaşlarındaki covid-19 belirtisi olan hastalar, maalesef buna yenik düşmüştü.

Elbette önlemler önemli, temastan uzak kalınmalıdır. Lakin bağışıklığı düşüren şeylerden de uzak kalınmalı. Diğer hastalığın olması, bağışıklığın zayıflamasıyla üzerine bir de koronavirüs gelirse; kurtulmak mucize olur.

Evde kalmak yerine; evde tutmak önemli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: