Genel

COVID-19’un aşısı için kaç ay gerekli?

Koronavirüs, Çin‘in Vuhan eyaletinde ortaya çıktı. Bu virüsün yayılmasındaki etken, önlemlerin alınmaması, sağlığa ve hijyene dikkat edilmemesi, başka kişilerin sağlığının düşünülmemesidir. Bu duyarsızlık, covid-19’un yayılmasına en büyük sebep…

Çin’de başlayıp, kısa sürede milyonlarca kişiye yayılan covid-19, diğer Avrupa ülkelerine kısa sürede yayıldı. En son yolculuğunu Türkiye’yle tamamladı. Haliyle yayılmaya da devam ediyor.

Dün gece saat 12‘den sonra devreye giren ‘65 yaş ve üzeri yurttaşların sokağa çıkması yasaklanmıştır‘ yasağı; önlemi biraz daha artırdı. Bazıları bu yasağa uymadı ve dışarı çıkmaya devam etti. Bu da ülkedeki duyarsızlığı ve cahilliğin geldiği noktayı gösteriyor. Zamanla bu vaka artacağı için, ki artıyor hızlıca; sokağa çıkma yasağı dahi getirilebilir. Sokaktaki birkaç parça ihtiyacımızı almakta güçlük çekeceğiz.

Bu virüs artacak, önlemi almak çok işe yaramıyor. Çünkü Çin, virüsü doğurduğunda; milyonlarca insanı kaybetti. Bugün, covid-19 ile ilgili bir bulguya Çin’de yer kalmadı. Çünkü önlemleri her geçen gün arttırıp, kimsenin gözünün yaşına bakmadılar. Herkes evine kapandı, erzaklar eve götürüldü. Zaman içinde tüm önlemler sonuç verdi. Bugün Çin’de doğan covid-19; artık Çin’den tamamen ayrılmış, yönünü diğer ülkelere çevirdi. Covid-19 için bazı çalışmalar başlamış durumda. Bilime, teknolojik yapıya yatırım yapan bir ülke; bu virüsü sonsuza dek yok edecek. Bu biz değiliz, öncelikle bu hayali bir kenara koyalım. Çünkü biz, diyanete harcadık tüm paraları. Vergileri, yatırımları; ağaçları katledip, lüks binalar dikerek harcadık. Bugün, evden çıkmıyor, Mekke’yi, camileri kapatıyor; hastanelere ve hekimlere muhtacız. Bundan ders aldık mı? Bence hayır. Koronavirüs ile olan imtihandan ders almayacağımızı düşünüyorum ve bu hastalık ortadan kalkınca, yine aynı hallerimize devam edeceğiz, unutacağız bu yaşadıklarımızı. Tıpkı Marmara depremindeki kaçak, bozuk, yetersiz yapılardan ders almayıp, 20 yıl sonra tekrar aynı hataya düştüğümüz gibi… Depremde milyonları kaybettik. Kaçak yapılar, altyapı çalışmalarının olmaması, operatörlerin çökmesi… Tüm bu vergiler, yandaşa ve diyanete harcandı çünkü…

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’un belirtilerini şu şekilde sıraladı:

Kişiler şunlarla karşılaşabilir:
    • Burun akıntısı
    • Boğaz ağrısı
    • Öksürük
    • Ateş
    • Nefes almada zorluk (ağır vakalarda)

Bu belirtilerden birkaçını taşıyanlar, karantina altına alınıyor. Virüsün durması, sona ulaşması için de çalışmalar aralıksız devam ediyor. En önemlisi de, kişilerin kendini ve çevresindeki insanları korumasıdır.

Hanneke Schuitemaker, covid-19’u yok edecek aşı üzerinde çalışıyor ve bu aşının işe yarar yapıda olmasının anlaşılması halinde 12 veya 18 ay arasındaki bir süreçte seri üretime geçileceğini söylemişti.

Janssen Pharmaceuticals ilaç firmasının, viral aşı keşif departmanının başındaki Schuitemaker, The Guardian‘dan Robin McKie‘nin sorularını yanıtladı. Özellikle bu araştırmada verdiği çarpıcı açıklamaları yer aldı.

Muhabirin sorularına yanıt veren uzman Schuitemaker, yaklaşımlarından biri bağışıklık sisteminin, covid-19 salgının insan hücrelerine girip, yayılması için kullandığı sivri uçlu proteinleri tanıyacak, engellemiş olacak ve de antikorlar üretmesini sağlayacağını dile getirmişti. İkinci bir yaklaşıma değinen doktor viral aşı keşif departmanının başındaki Schuitemaker, aşı uygulandığı anda hücreleri tanıyarak imha edecek, vücudun öldürücü T hücrelerine odaklanmayı içereceğini dile getirmişti.

Haliyle aşının gerekli maddeleri içermesi, uygulanması, başarılı sonuç alması, sonrasında birkaç deneyle güvenilir ve nesnel sonuçları vermesi… Bu sebeple de uzun bir zaman gerekiyor. Kötü durum ise, virüs yayılıyor, hızlıca… Bu süre, yeterli mi? Bu süreci iyi atlatmamız gerekiyor.

Aklın, bilimin ışığı bize lazım; sakallısı, üfürükçüsü, cübbelisi; hepsi kendi payına…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: