Genel

Erkek egemenliğine 18 yıl

Kadına olan şiddet, her geçen gün artıyor ve erkek egemenliği hız kesmiyor. Haliyle devletin bu konuda yeterli önemi göstermediği de çok açık.

Ceza mahkemeleri, maalesef bu konuda oldukça yetersiz kalıyor. Hâlâ sokakta kadınlar öldüresiye dövülüyor ve çoğu kadın sevgilisi, eşi, eski eşi veya erkek arkadaşı tarafından acımasızca öldürülüyor.

Melek Rabia Özyer; 22 Mayıs 2017 akşamında hapisten kaçan eski eşi tarafından döner bıçağıyla alışveriş merkezinin girişinde iki çocuğunun gözlerinin önünde bıçaklı saldırıya uğradı. Özyer’in bacaklarından derin kesikler açan Oğulcan A., tutuklandı ve 6 ay ceza almıştı. Sonraki duruşmada sunulan deliller ile saldırının döner bıçağı ile gerçekleştirdiği anlaşılmasıyla bu ceza, 9 aya çıkmıştı.

Ayrıca sanık Oğulcan A’nın sabıkalı olmasıyla da 5237 saylılı TCK 50.51 ve CMK’nın 231. maddelerinin uygulanmasına yer olmadığı kararı alındı.

Fethiye 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2015/92 E-2017/107 Karar Sayılı İlamı ile 5237 sayılı TCK ‘nın 106/2 -a, 62 maddesi gereğince 1 yıl 8 ay ceza alınmış; ama bu ceza TCK’nın 51/1 maddesi gereğince ertelendiğine yer verilmişti.

Ayrıca sanık Oğulcan A., kasten eşini öldürmeye yönelik bir girişimde bulunması sebebiyle, tehlikenin ağırlığı ve meydana getirilen zararın göz önüne alınmasıyla 18 yıl hapis cezası verilmesi kararı alındı.

KARAR 18 YIL

Kasten eşini öldürmeye yönelik eyleme geçen Oğulcan A., basit yaralama suçundan 9 ay, ayrıca eşini kasten öldürmeye yönelik eylem girişiminden de 18 yıl hapis cezası aldı.

Oğulcan A., mahkeme kararının ardından Fethiye Seydikemer – Eşen T tipi kapalı ceza infaz kurumuna gönderildi.

Bu karar ayrıca Yargıtay’a gönderildi ve sanığın cezaevi dosyası ile birleştirilmesi ile son karar verilecek. Yargıtay’ın onanmasıyla kesin kararda Melek Rabia ve çocukları rahat nefes alabilecek.

Yetkililer, yeteri kadar caydırıcı cezalarla bu erkek egemenliğine ‘dur’ demezse; kadınların üzerindeki bu erkek egemenliği her zaman artmaya devam edecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: