Genel

‘Reis’in kaç torunu var?’

Başlıktaki soru, ne kadar şaşırtıcı değil mi? Şaşırmayalım, bu soru mülâkatta sorulmuş.

Türkiye’de 17 yıllık bir AKP(Adalet ve Kalkınma Partisi) iktidarı var. Ve bu iktidar, ülkedeki her vatandaşa, projeyle gitti, aldatmacalarla döndü. Kepçeyle verdiği vaadinde; ya tencereyle aldı ya da kepçenin deliği vardı, yurttaşa yetişene dek, çoğu dökülüyordu. Suçlusu da her zaman, yurttaşın kendisiydi. Bunları, pazar fiyatlarının artışında, pazar esnafının terörist ilan edilmesinde görmüştük. Tabii ki kurulan ‘Tanzim satış çadırı‘, çözüm değildi; seçime kadar sürdürülen bir kampanya gibi bir şeydi. Milletini sıraya koydu iktidar, sınırlı sayıda patatesi, domates ve biber sattı. Yetmedi, ‘devam edilecek’ dedi; ama seçimler bitince, kaldırdı satışları.

Mülâkat

Eğitim, Türkiye’de hat safhada. Sürekli bir çöküş yer alıyor. Sürekli bir ‘yarış atı‘ misali yarışlar düzenleniyor. Öğrencilerin 365 günlük çalışması, emeği ve her gece uykularını kaçıran hayalleri; iki saatlik bir sınavla yıkılıyor, yok oluyor.

Ne kadar çalışırsak çalışalım, sadece o iki saatte nelerin olacağını, nelerin yaşanacağını bilmeden; her şey bir anda bitiyor o sıralarda…

Sınavda iyi puan alanlar, nerede takılıyor?

Sınavdan yeterli puanı alıyoruz, ama sonra? Yetmiyor. Yeni bir rezillik başlıyor. Günlerce hayalini kurduğu, puan hesaplama programlarında yaptığı yanlış ve doğruyla çıkardığı netleri yazan; beklediği puanı alan öğrenciler; önündeki bir diğer engel olan mülâkatı geçmek zorunda bırakılıyor.

Bugün ki sokak röportajında, tam olarak bu konuya değinmek istiyorum. Hiç AKP’ye oy vermeyen ve MHP’ye yıllardır oy veren bir yurttaş, sokak röportajında aynen şunları ifade etti:

“Benim çocuğum mülakata girdi. Mülakatta sorulan sorular ne olabilir sence? Reis’in kaç çocuğu var, kaç torunu var, isimleri ne? Reis’in çocuğu, torunu burada doğmadı, bilmiyoruz ki.”

https://twitter.com/kacsaatolduson/status/1139190874347364353

ERDOĞAN TORUNU VE KIZI
Partili Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın kaç torunu ve kaç çocuğu var, isimleri neler?

Cevap vereyim:

Erdoğan’ın; ‘Sadık Eymen, Ömer Tayyip, Fatıma Serra, Ali Tahir, Ahmet Akif, Mahinur, Canan Aybüke’ ve Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak’ın 13 yıllık evliliğinde tek çocuğuyla birlikte, 8 torunu bulunuyor. Ahmet Erdoğan’ın çocuğunun ismi, hâlâ gizemini koruyor.

Reisimizin çocuklarının adları: ‘Bilal, Sümeyye, Ahmet Burak ve Esra Erdoğan‘la birlikte 4 çocuğu bulunuyor. Bir daha ki mülâkata girecekler; not edin ve bunları ezberleyin.

Toplumun ötekileştirilmesi, biraz da ülkedeki eğitimin düştüğü durumla alakalı.

Atanamadığı için intihar edenler varken; AKP’li bakanlar, yakınlarını en iyi kurumlarda işe aldılar. Üstelik, puanları düşük ve mülâkatla ilgileri olmadığı için.

Sinan Tartanoğlu’nun Cumhuriyet’teki haberi aynen şöyle:

“Kuzenini, danışmanının kuzenini, eski bakanının gelinini, genel sekreter yardımcısını; sadece kendisine sorumlu bakanların yardımcısı olarak atadı.

Son alarak; Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı Bakan Yardımcılığına; eski bakan Zeki Ergezen’in gelini Ayşe Ergezen’i atayan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yardımcılığı için de kuzeni, Danıştay üyesi İbrahim Er’i seçti. Erdoğan “tek imza” ile yaptığı atamaları “Her an her şey olabilir, atanmış olan da tekrar görevden alınabilir. Çünkü biz burada başarıyı öne alıyoruz. Çünkü başarılı olmaya mahkumuz” sözleri ile açıkladı.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Erdoğan’ın damadı olarak parlamenter sistemin son Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu. Siyasete Refah Partisi’nde giren, AKP’nin YSK temsilciliğini yürüten, daha sonra Erdoğan’ın başdanışmanlarından biri olan Şeref Malkoç’un damadı Abdülhamit Gül’ü de Adalet Bakanlığı için tercih etti. Yeni Cumhurbaşkanlığı kabinesinin sürpriz isimlerinden biri de uzun yıllar Erdoğan’ın A Takımı’nda Başdanışman olarak yer alan Mustafa Varank oldu. Uzun yıllar Erdoğan’ın en yakın ekibinde yer alan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu.”

AKP, tamamen torpilli, akrabalı bir iktidar düzeninden geçerken; ‘gariban‘ diye nitelendirilen kesim, çocuğunu okutamadığı için okula gönderemiyor; güç bela okutanların çocukları da, atanamadığı için ne yazık ki intihar ediyor.

Bu düzen, artık son bulmalı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: