Genel

Şule’ye adalet

D5Jsp4cW4AAKrDYŞule Çet, henüz 23 yaşındaydı. Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi Çet, hem okuyup, hem de çalışıyordu. Son çalıştığı yarızamanlı işinden kovulduktan sonra, çalıştığı yerin ortaklarından Çağatay Aksu, Şule’yi yeni bir iş için görüşmeye çağırıyor. 28 Mayıs 2018 tarihinin akşamı Şule, Aksu ve diğer üç kişiyle birlikte restoranda yemek yiyip, aynı yılın 29 Mayıs gecesinde saat 23.54 sıralarında Çağatay Aksu ve Berk Akand ile plazanın yirminci katında bulunan ofise geçtiler.

Şule’nin ağabeyi Şenol Çet, olayın yaşandıktan sonra twitter hesabından olayı anlatmıştı. Yine o anları; “Tecavüz etti, camdan attı, intihar süsü verdi,” başlıklı yazımda kaleme almıştım.

Gecenin 01.48’inde Şule, ofisten çıkıyor arkadaşını arıyor:

“Beni acil bir şey varmış gibi eve çağır.”

Saat: 02.00.

Şule arkadaşına mesaj atıyor bu defa:

“Buradan çıkamıyorum. Adam bana takmış. Bırakmıyor.”

29 Mayıs’ta dünyaya gözlerini açıp, ailesine müjdeyle gelen Şule, tam da o gün, doğum gününde saat 04.00 sıralarında plazanın 20’inci katından atılıyor ve öldürülüyor.

Ülkemizde ne yazık ki, kadın cinayetinin sebeplerinde sürekli, “alkol var mıydı? Varsa kadın rıza göstermiştir. Cinsel ilişki var mıydı? Varsa kadın istemiştir. Sevgilisi miydi, eşi veya kocası; eğer öyleyse kadın istemiştir.” diyerek olayı örtbas ediyorlar. Bir de olayı gerçekleştiren sanıkların avukatları yok mu? Haklı çıkmak için, cübbelerini ayaklar altına alıyorlar. Nitekim bir örneğini daha bu vakada gördük.

Devamında ise; kayıtlara ‘intihar‘ diye geçmesi; kan donduran bir durum olarak kalıyor.

Çağatay Aksu ve Berk Akand, 4 Haziran’da gözaltına alınıyor ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor. Eğer bu bir intiharsa, şüpheliler neden kaçtı? Tüm deliller var iken, bu zanlılar neden tutuklanmadı o gün?

Ayrıntılar…

sulecet
Cinayetin yaşandığı günün güvenlik kamerası kayıt fotoğrafı

Olayın yaşandığı gecenin güvenlik kamerası görüntülerinde, sanıkların birbiriyle konuşması, plazada endişeli tavırları yer alıyor. İntihar etmek isteyen Şule‘nin, telefonla mesaj atıp, “Adam beni bırakmıyor,” demesi de çok şaibeli bir durum.

‘İntihar’ denildi;

Şule‘nin 20’inci kattan savrulmadan hava süzülerek düşmesi; atıldığına işarettir. İntihar da cama çıkıp, ileri atlarsınız, ya da kendiniz boşluğa bırakırsınız, hareketler ile savrulma yaşanır. Ayrıca 23 yaşındaki Çet, kafa üstü  yere çakılmış. Bu da atıldığına işarettir. Penceren atlayan birinin, nasıl olur da parmak izlerine rastlanmaz? Şule’nin atıldığı penceren kendisine ait parmak izlerine de rastlanmadı.

Otopsi ne dedi?

Raporda Şule Çet‘in cinsel ilişkiye zorlandığı ve anal bölgesinde yırtılmaların olduğu, bağırsak dokusunda ise bozulmaların mevcut olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca vücutta darp izleri, kanında ise uyku hapın etkisi, tırnaklarının arasında da Çağatay Aksu’nun deri kalıntıları ortaya çıktı.

892899_3

Çirkin savunma

Cinayete teşebbüs edenlerin avukatı, Şule‘yi hedef göstererek; gencecik kadının bakire olmadığını anlatıp, yüzleri kızarmadan sanıkların serbest bırakılmasını istedi. Bunlar hukuk fakültesinde delilleri görmeden, iftira ve yüz kızartıcı savunmayı mı öğreniyorlar? Şule‘nin kişisel hayatı veya yaşam biçimi; hangi avukatı ilgilendirir? Burada cinayet aydınlatılması yapılıyor, bakire olması veya olmaması, kimin haddine?

Son Karar

Mahkeme ertelenmesi gerçekleşti. Şule‘ni vücudundaki çok sayısa ekimoz (1 cm çaplı olan ve vücutta karşılaşılan travma etkisiyle kılcal damarların kanayarak hasar görmesi sonucunda, kanın cildin altına sızması ile beraber görülen hastalıktır. Kırmızı, mor, lacivert, kahverengi, yeşil ve sarı renge dönüşerek daha sonra kaybolurlar) bulunduğundan tüm ekimoz ve kırıkların düşme sonucunda mı yoksa maktulün tırnaklarındaki DNA kalıntılarının tokalaşma, aynı telefonu veya bilgisayarı kullanmayla oluşup oluşmadığı konusunda aydınlatılmasına dair adli tıp dosyasının İstanbul Adli Tıpa gönderilmesine ve tanıklardan olan Pınar ve diğer sanık Berk’in yazışma içeriklerinin ortaya çıkması için her ikisinin de telefonun inelenmesi üzere bilirkişiye gönderilemesine, her iki sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme son umut

Bunca cinayetin işlenmesi, kadınların sürekli ikinci plana itilmesi, yeri geldiğinde giyimiyle, yeri geldiğinde davranışlarıyla yargılanması ve de hep ezilen taraf olmasındaki sebep; devlet nazarında bir kanun veya yapısalcı bir güç unsurunun olmadığından kaynaklanıyor. 17 yıllık Hükûmet, Türkiye’de öldürülen, dövülen, tecavüz edilen kadınlar ve aynı şekilde hayvanlar üzerinde herhangi bir koruma yasası çıkaramadı. TBMM‘de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) muhalif partilerin sunduğu tüm kanun teklifleri, iktidar ve yandaşı tarafından hep reddedildi.

D6xQJSHXYAAkKLZ

Adli Tıp uzmanı Prof. Dr. Çağlar Özdemir, Şule’nin intihar etmediğini, tecavüz edilip yirminci kattan boğularak atıldığını ve öldürmeye teşebbüs edildiğini 9 sayfalık bilirkişi raporunda belgeledi.

D_FrMOQO_400x400
Avukat Umur Yıldırım

Şule’nin avukatı Umur Yıldırım; iyi bir mücadele verdiği çok açık. Sürekli bir araştırma, kamuoyunu yanlış bilgilendiren sanıkların önüne iyi bir savunmayla çıkıyor. Yazışmalardaki son ayrıntılar da paylaşıldı ve

“Şule’nin öldürüldüğü gece telefon görüşmesi yapan Sanık Berk Akand ile tanık P.T. hakkında ‘telefon konuşmalarının uyuşmazlığı’ ‘suç delillerini yok etme’, ‘gizleme’ veya ‘değiştirme’, ‘yalan tanıklık’ ve ‘suçluyu kayırmaktan’ suç duyurusunda bulunulmuştur,” denildi.

20180714_194510

Şule Çet’in mahkemesi; 10 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek. Bu defa Şule’nin ölümüne sebep olan canilerin gereken cezasını çekmesi için, herkes orada olacak. Şule Çet’in milyonlarca destekçisi, Twitter’da #ŞuleÇetİçinAdalet diyor. Umuyoruz ki bu defa, son mahkeme ile Şule, huzura kavuşur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: