Genel

Bir çözüm süreci daha mı?

Önceki seçimleri kazanmak için HDP heyetini İmralı'ya gönderip, 10 madde ile HDP'yle anlaşan ve Öcalan'ın mektubunu okuyan AKP, bu defa Öcalan'ın avukatlarıyla görüşme yasağını kaldırdı.
Tarih: 23 Ağustos 2010.

Dönemin Başbakanı R. Tayyip Erdoğan, Kayseri’deki mitingde;

“Bunlarla bir arada oturduğumuzun söyleme şerefsizliğini yapanlar, bu alçakça iftirada bulunanlar, bunların hesaplarını vereceklerdir. Biz bu güne kadar, Ak Parti iktidarı olarak terör örgütü ile hiçbir zaman masada oturmadık, hiçbir zaman da oturmayacağız.

Tarih: 27 Eylül 2012.

Kanal 7’de konuk olarak açıklamalar yapan Erdoğan:

“İmralı ile ilgili görüşmeler yine olabilir. Şu anda bu kesilmenin bazı sebepleri oldu. O sebep de, iletişimdeki bazı samimiyetsizlikti,” dedi.

Bu dönemlerde başlatılan anlaşmalar, PKK’nin destekçileri sanıldığı Kürtlerden, oy almak için girişimde bulunuyorlardı. HDP‘nin Doğu ve Güneydoğu seçmenlerinin neredeyse tamamı HDP’ye oy verince, PKK ile yapılan anlaşmayla da, HDP’deki oyları kendilerine alabilmek için girişilen bir çalışmaydı.

Yine devam edelim…

3 Ocak 2013’te; ilk defa dönemin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk ve dönemin Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Öcalan ile resmi bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu yine de iktidar partisi AKP’nin izniyle gerçekleşti. Bu süreçten sonra devam edilen bir anlaşma, aynı yılın 21 Mart’ında kutlanan Nevroz‘da, PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın mektubu okundu ve “Demokratik çözüm süreci” adı altında bir süreç başladı. Bu süreçte AKP, kendince bir çıkar yol aradı. İki yıl sürmüştü bu süreç, taa ki 7 Haziran 2015 yılındaki Genel Seçimler öncesinde HDP‘ye dönük bombalı saldırıların, sonrasında ve aynı yılın 11 Ağustos’unda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bundan sonra çözüm süreci buzdolabına kaldırılmıştır,” diyene dek.

Öcalan, iki sayfalık mektubunda şu sözleri yazmıştı:

“Bugün artık yeni bir Türkiye’ye yeni bir Ortadoğu ve geleceğe uyanıyoruz. Gençler, söylemlerimi kabul eden dostlar sesime kulak kesilen insanlar! Bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direnişten demokratik siyasete kapı açılıyor. Kürdistan ve Anadolu’ya yaraşır şekilde tüm halkların kültürlerin eşit şekilde oluşması için herkese eşit sorumluluklar düşüyor. En az Kürtler kadar Ermenileri Türkmenleri Arapları da yakılan ateşten kaynaklı kendi öz eşitlikleri olarak yaşama çağrıyorum.”

O süreçte Öcalan‘ı ilk defa ziyaret eden Türk,

Sayın Başkanın partinin devreye girmesi, sivil insanların bu konuda devreye girmesini, verecekleri mesajın hem Türkiye kamuoyuna yansıması hem de her kesime ulaşması konusunda bu görüşmelerin artık açık yapılması talebi olmuştu. O dönem ilk ben, Ayla Akat ile beraber Sayın Öcalan’ı İmralı’da ziyaret etmiştik. Bu barış sürecinin ilk adımıydı,” demişti.

AKP Genel Başkanı Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili açıklamasında:

Şu andaki yaşadığımız tabloyla, çünkü o Çözüm Süreci içinde valilerimize bazı bizim tavsiyelerimiz olmuştu, yani ‘sakın böyle bazı ufak tefek konularda sıkıştırmayın, üzerlerine gitmeyin. Güvenlik güçlerimizi de valilerimiz doğrusu o noktada biraz baskıyı aldılar diyebilirim.” demişti.

O dönemlerde, hendek kazanlar oldu, kimlik kontrolü yapan PKK’liler oldu. O bölgelerde bunları yaşayan yurttaşlar yok değildi. Asker ve diğer güvenlik güçlerinin gözlerinin önünde, PKK her kontrolü sağlıyordu.

çözüm-süreci

Çözüm sürecindeki görüşmede AKP ve HDP kanadı vardı. 10 madde ile anlaşmışlardı ve dediler ki;

1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği,

2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması,

3. Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri,

4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun, kurumsallaşmasına yönelik başlıklar

5. Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları,

6. Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması,

7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri,

8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi,

9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması,

10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

Peki, bugün gelen durum ne?

Yerel Seçimlerin yaşandığı 2019 (31 Mart) yılı içerisinde, yıllar sonra çok kayıplar verdi AKP. Öyle ki; İstanbul’u, Ankara’yı, Artvin’i, Tekirdağ’ı, Antalya’yı, Mersin’i, Bolu’yu, Bilecik’i, Ardahan’ı, Kırşehir’i Ana muhalefet CHP’ye kaptırınca, hazımsızlık başladı ve İstanbul merkezinin seçimlerini ‘şaibe,hırsızlık,’ diyerek iptal ettiler.

Seçimi YSK’nin (Yüksek Seçim Kurulu) 11 üyesinden 7’sinin eliyle iptal ettiler. Olayın komik tarafı ise, bir zarftan çıkan dört pusuladan sadece birine ‘şaibe var‘ dendi. ‘Diğer dördü neden iptal edilmedi?’ diye sorular soruldu. Ayrıca CHP, İstanbul’daki tüm ilçelerin de ve hatta geçmişteki seçimlerin de iptalini istedi; ama yandaş YSK, kabul etmedi. Yıllarca seçimleri kazanan AKP, kazandığı bazı iller için ‘şaibe‘ bulamayınca, İstanbul’u kaybedince mi ‘şaibe‘ oluyor?

2014 yerel seçimlere göre 10 şehri ‘başarı listesi‘ adı altında iktidardan alan CHP, şimdi ‘şaibe‘ olarak anılmaya başlandı.

İstanbul‘u seçimlerinin tekrarlanmasının ardından bugün; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şöyle bir açıklama yaptı:

Görüşme yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi. Biz, işkence, kötü muameleye sıfır tolerans anlayışıyla yola çıkmış; özgürlükçü, demokrasiyi geliştiren bir anlayışla yola devam edeceğiz. Dolayısıyla bu konudaki eleştiri ya da önerileri dikkatle takip edeceğiz. Görüşme, İmralı ziyareti oldu.”

Yıllar sonra Öcalan’ın avukat yasağı kaldırıldığına göre, yeni bir ‘Yeni demokratik çözüm süreci’ adı altında PKK ile masaya oturabilirler, Öcalan‘ın bildirisini bu defa İstanbul‘un göbeğinde okuyabilirler ve HDP‘nin de bu konudaki görüşmeleri ile HDP‘lilerin oylarını Binali Yıldırım lehine döndürebilirler. ‘Demokratik’ adı altında suçsuz bebekleri, hamile anneleri tutuklayan, kamu emekçisini tutuklayan AKP iktidarı, Öcalan ile görüşme peşinde… Çıkarları bittiğinde, yine ne yapacaklarını tahmin ediyoruz.

Bundan sonrasını bekleyerek göreceğiz…

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: