Genel

‘İskemleyi ben devireceğim’

Deniz Gezmiş, Hüseyin Aslan, Yusuf İnan; birer bağımsızlık savaşçışıydı. Deniz, her zaman kararlı ve bir sonraki adımlarını atarken, kuşku duymazdı. Henüz çocukken, ilk okul yıllarında belliydi Deniz’in Türkiye’nin bağımsızlığı için savaşacağı. Küçükken sürekli babasından duyduğu tarihi Kurtuluş Savaşı anıları, Deniz’in içinde bir ‘bağımsızlık‘ ateşi yakmaya başlamıştı. Eğitimci baba Cemil Gezmiş, oğlunun kemalist, bağımsız bir birey olmasında büyük öncülük etmişti.

Henüz lise yıllarında sol düşünceyle tanışan Deniz Gezmiş; Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)‘nun kurucu ve yöneticilerindendir. 1965’te Türkiye İşςi Partisi (TİP)‘nin Üsküdar ilçe başkanlığına üye oldu. İlk kez 31 Ağustos 1966’da Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik işςilerinin Taksim Anıtı’na çelenk koymaları sırasında işςileri destekleyen ve Türk-İş yöneticilerini protesto eden gösteri sırasında gözaltına alınmıştı.

D5rd17HWsAA9Aho
Sırasıyla soldan sağa: ‘Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan

Üç fidan için gelmişlerdi

 4 Mayıs 1972‘de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idamdan kurtarmak isteyen dört kişi, Jandarma Genel Komutanı Kemalettin Eken’i kaçırmak isteyince polis müdahale etti. Orgeneral Eken, ayağından yaralandı. Eylemcilerden üçü kaçmayı başardı. Ankara Üniiversitesi Hukuk Fakülteli Niyazi Yıldızhan öldürüldü.(1972)

D5rd17rXkAEXPIr
Niyazi Yıldızhan

’52 dakika ipte kaldı’

İdam gecesine tanıklık eden gazeteci Burhan Dodanlı anlattı. Gezmiş‘in uzun boylu olması avantajıyla ayaklarının yere değmesi sebebiyle boynu kırılmıyor ve iple boğulması bekleniyor. Gazeteci Dodanlı, geceyi şu sözlerle ifade etti:

52 dakika Deniz Gezmiş ipte kaldı. Trajik bir olaydı. Arkadan elleri bağlıydı. Görevlilerin elleri titriyordu, Deniz‘in ellerini çözemiyorlardı. Deniz, ‘iskemleye kimse dokunmasın ben devireceğim. Bir de orada bir konuşmam olacak,’ dedi. Masaya çıkardılar, masada da tabure var, taburenin de üzerine çıkardılar. Bir dakikaya kadar beklendi. Bir kaç bir şey söyleyecekti veya bir şey daha söylemek istiyordu. Gecikince, infaz savcısının işaretiyle Halis Güven adlı kişi iskemleyi çekti ve küt diye düştü. Vücut da büyük ve ağır. 1 metre 91 santim boyunda bir çocuk. Ayakları çarpınca boynu kırılmıyor. İdamın aslı da boyun kemiği kırılsın ki, idam çabuk olsun. Boyun kemiği de kırılmayınca, iple boğulmaya gitti iş. Masayı da çektiler; ama 10 dakika sonra baktıklarında ‘nabız atıyor‘ dediler. Kendisinde de hırıltılar çıkıyordu, ölüm yok. Sonra bi 15 dakika sonra baktılar, gene bitmemiş hayat. Bi 15 dakika sonra daha baktılar; 30, 45, 50, 52 dakika Deniz Gezmiş ipte kaldı.”

99D23C89-65D4-46AD-9A1D-03C81AC06265

Gezmiş ifadesinde;

“Ben Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan beraberdik. Ve ben 24 yaşlarındayken, kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyarım. Türkiye’nin bağımsızlığından başka hiçbir şey istemedik ve hayatımızı bu yola koyduk. Varlığımızı Türkiye halkına armağan ettik. Anayasamızın başlangıç ilkesinde belirtilen, ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeple ölümden çekinmiyoruz. Vatan toprakları işgal altındayken, bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin kararında ve Misaki Milli‘de şu vardır: İki kavim kardeş yaşar. Türk ve Kürt kardeş yaşar. Bu iki kardeş uınsur, birinci Kurtuluş Savaşı‘nı müştereken başarmışlardı. Bunun için de bizler, ‘Türkiye halkı‘ diyoruz,” dedi.

Geceye şahitlik eden Dodan,Yusuf Aslan’ın ve Hüseyin İnan’ın infazları ise; 15 dakika sürdü,” dedi.

deniz-gezmis_443378_m

Deniz’in Mektubu:

Baba,

Sana her zaman müteşekkirim. Çünkü kemalist düşünceyle yetiştirdin beni… Küçüklüğümden beri evde devamlı Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm. Ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim.

Baba, biz Türkiye^nin ikinci Kurtuluş savaşçılarıyız. Elbette ki hapse atılacağız, kurşunlanacağız da… Tıpkı birinci Kurtului Savaşı’nda olduğu gibi… Ama bu toprakları yabancılara bırakmayacağız. Ve bir gün mutlaka yeneceğiz onları… Düşün baba, bugün Hükûmet işini, gücünü bırakmış, bizimle uğraşıyor. Çünkü bizden başka gerçek muhalefet kalmamış durumda… Ve hepsi kemalist çizgiden sapmışlar. Ve tarih önünde hüküm giyme durumundalar. Biz çoktan onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız.

Baba mektubuma son verirken seni, annemi, Bora’yı, Hamdi’yi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım.

Ya vatan ya ölüm!”

Deniz Gezmiş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: