Genel

Aynı bildirim, aynı yaptırım

Bugün gerçekleştirilen saldırı, hafife alınacak bir şey değil aslında. Bu belli başlı planların, önceden hazırlanıp; uygulamaya koyulmasıdır. Önceki saldırılar aynı şekilde gerçekleşmedi mi?

Sürekli akla gelen zamana geçelim, ‘Madımak Oteli katliamı.

Sivas’ta gerçekleştirilecek 4. Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a gelen 33 yazar, ozan ve düşünür için aslında adım adım her şey hazırdı. Tabii Sivas’ın yerel medyası, olayı fitillemeye başladı. Çünkü medya aracılığıyla yaptıklarına kılıf lazımdı.

Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz’ denildi. Tıpkı bugünkü manşetlerde olduğu gibi…

Manşetler, olayı haklı gösteren yaptırımdı o gün.

Temmuz 1993’te bir grup kendini bilmez, bağnaz; Sivas Valiliğinin önünde toplanmıştı. Olayı sakinleşmesinin beklendiği anda, dönemin Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ‘gazanız mübarek olsun,’ demesi üzerine; iyice büyüyen ve kızgınlaşan kalabalık, Madımak’a yürüdü ve ‘yakın’ diyerek oteli ateşe verdiler. 33 yazar, düşünür, ozan, hayatını kaybetti. Kara bir leke olarak kaldı hafızalarımızda. Önceki, ‘Aziz Nesin: Kesin olarak ölüme hazırdım,‘ başlıklı yazımda belirtmiştim bunu.

Bugün yine aynı durum gerçekleşti…

Manşetlerden önce, devlet kabinesinde olan Süleyman Soylu’nun, kendisi aynı zamanda İçişleri Bakanı; CHP’liler için, “Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar,” demesi; atılan ilk adımdı.

Ülkede Ana muhalefet lideri Kılıçdaroğluna saldırı ateşi, işte böyle fitilleniyor, izleniyor.

Yine gazeteler manşette belirtti, İçişleri Bakanı Soylu’nun emirlerini yerine getirmek için, ikinci adımı atıyor.

Güneş gazetesi manşeti: 21 Nisan 2019
Star gazetesi manşeti: 21 Nisan 2019

Planın kılıfı; CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun üzerine yıkılan ve çıkan çatışmada hayatını kaybeden askerlerin; ‘Mutlu musun Ekrem’ ve ‘Kirli ittifakın diyeti Terör diyemediler’ manşetleriydi.

Sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı kaldı. En uygun yer, şehit cenazesiydi.

Yıllar öncesinde PKK’yi Habur sınırından içeri alan, PKK’yi Bordo Bereliler tarafından eğitilmesini isteyen, PKK’nin kurucu lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunu Çankaya’da okutan, Güneydoğu’da koridor açtıran, çözüm sürecinde hendeklerin kazılmasına, kimlik kontrollerinin yapılmasına göz yuman AKP değil de; CHP imiş gibi…

Tüm bunlara rağmen, yaşananları Kılıçdaroğlu’ndan CHP’nin üzerine atmayı istediler.

Bu ses, Madımak’ta da vardı

Özellikle zihinlerde kara leke olarak kalan o ses çıktı ağızlardan; “Yakın evi, yakın.”

Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun korumalar tarafından götürüldüğü güvenlik evine girdiğinde; saldırganlar “yakın evi, yakın,” demesiyle zihinlere Madımak katliamı geldi.

Saldırı belli, saldıranlar belli; ama Madımak’ta olduğu gibi, yine o an biber gazı sıkılmadı, saldırganlar uzaklaştırılmadı.

Milli ve Savunma Bakanı Hulusi Akar, ikinci skandalla devreye girdi. Saldırganlara doğru; “Değerli arkadaşlarım şu ana kadar mesajlarını verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz,” diyerek olayı gayet meşru hale getirdi. Planlanan olayların iç yüzü, işte böyle ortaya çıkıyor.

Bazen akıllara diğer önceki olaylar gelmiyor değil

AKP, yıllarca her olayı bu şekilde hazırlıyor, medya ile olağan kılıp, açıklamalar ile de meşru gösteriyor.

Oysaki dün, Cumartesi anneler, faili meçhul olan evlatların cinayetleri için eyleme çıktılar yine; ama polisler tarafından gözaltına alındılar.

Tartaklandılar, jopla itildiler…

Kılıçdaroğlu, yaşadığı bu olayda yine dik durdu ve metanetini korudu.

Bazı sanatçılar, gazeteciler, siyasetçiler; Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileterek, yanında olduklarını belirttiler.

Elbette cezalarını çekecekleri gün gelecek. Adalet, en çok onlara lazım olacak ve en çok onlar ‘adalet’ için haykıracaklar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: