Genel

E sonra?

Bundan sonrası çok önemli işte.

Farklı adaylar ile 17 yıllık bir Ana muhalefet gücünü elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Adalet ve Kalkınma Partisi ile (AKP) sürdüreceği serüvenini, bir kaç yıl daha sürdürmesi gerekecek. İstanbul, Ankara, Artvin, Tekirdağ, Antalya gibi büyük şehirleri AKP’den alan ve İzmir, Muğla’yı elinde bulunduran CHP, bir sonraki seçimlere kadar Türkiye’nin hâkimi de olabilir. Bu aslında elinde tutuğu çok iyi bir kozdur.

Vatandaş birleştirici istiyor

Vatandaş; yıldıran, tehdit eden, kıran, hapse atan, yazdıklarıyla, okuduklarıyla korkutulan bir lider istemiyor. Bu yönde ilerleyen bir siyaset faaliyetini asla kabul etmedi, etmiyor.

Çünkü ortada bir toprak savaşı yok, bir yönetim biçimi var. Ayrıca vatandaş; kendi elleriyle oy vererek seçip, meclise gönderdiği kişilerin; haklarını savunurken, haklarıyla tehdit edilmek istemiyor.

Özgür olmak her insanın hakkıyken, iki satırlık yazıyla, bir fotoğrafla karesiyle ailesini, sevdiklerini, cezaevinde gözyaşlarıyla ziyaret etmek istemiyor.

CHP, bu güne dek, ‘yalan haber ve tehditkâr yazımlar’ dışında kimi tehdit etti, kimi hapse attırma girişiminde bulundu?

Yıllarca İzmir ve Muğla’da görevli CHP’li yöneticiler; bu tür girişimde bulunmadılar. Muğla’da bazı belediyecilik çalışmalar hakkında olumsuz şeyler dile getiren vatandaşlar olsa da, AKP’nin etki ettiği gibi insanî suçlar yer almadı.

CHP’nin belediye faaliyetlerinin yer aldığı şehirler; 82 milyonluk Türkiye’nin de izleyeceği bir süreç olacak. Sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Artvin, Muğla, değil; Ağrı’dan, Kars’tan, Bursa’dan ve her ilden vatandaşlar izleyecek bundan sonraki süreci.

Hem beyin hem mide doymalı

Vatandaşların her kesime hitap ederken; hem uzlaşmacı hem kucaklayan, birleştiren ve de eve ekmek götürebilmek, özgür olabilmek, pazardan çok şeyi alabilmek, çalışırken ay sonu geldiğinde, aldığı parayla rahat geçinebilmek istiyor vatandaşlar. Bundan sonraki zamanda, iyi bir strateji izleyebilecek olan CHP, AKP’deki tüm şehirleri alabilir, aynı stratejisiyle, uzun bir faaliyet sürdürebilir.

Mazbatayı alan İmamoğlu, neler söyledi

İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; artık mazbatasını aldığına göre, bütün resmî çalışmalarını ünvanıyla imzalayabilecek. Bugünki Saraçhane’de dile getirdiği konuşmasında, hem birleştirici, uzlaşmacı, sevgi dolu cümleler vardı. İşte o cümleler:

“Sokağınızda bugüne kadar sizi kutuplaştıran, ayrıştıran hangi unsurlar varsa, selam borcunuzun olduğunu düşündüğünüz bir hemşehriniz varsa lütfen bu kardeşiniz sizden rica ediyor. Buradan ayrıldıktan sonra onun elini sıkın, ona kucak dolusu sevgilerimi iletin.”

Bütün İstanbul’a duyurun: Herkes bir komşusunu alacak. Kadın erkek, çoluk çocuk kol kola şarkılar söylemeye var mıyız? Ama tekrar söylüyorum, herkes bir komşusunu buraya getirirken ayrımcılık yok, herkes herkesi davet edecek.”

Şeffaflık neler doğurmaz ki

İstanbul ve Ankaralı yurttaşlar; artık parasının, vergisinin nereye, ne amaçla gittiğini iyi bilecek.

İnsana şeffaf bir şekilde yaklaşırsan; hakkını verirsen; canını vermeye hazırdır.

Bu yaklaşım, Doğu ve Güneydoğulu yurttaşlar için de geçerlidir!

HDP’nin Ağrı ve Doğubeyazıt belediyeleri; yaptıkları tüm icraatleri kalem kalem afiş yapıp, bilboardlara yapıştırmışlardı.

İktidar bunu da görmezden gelip, kayyım atadı. Oysaki o dönemin Belediye Başkanı HDP’li Sırrı Sakık da, belediyeyi AKP’den borçla devralmıştı.

Şimdiki son seçimde (31 Mart) oy çokluğuyla Belediye Başkanı seçilen Savcı Sayan; AKP muhalifi; CHP fanatiğiydi.

Vaatleri arasında da, yıllarca fabrika kurmadıkları, tarımı bitirdikleri, işsiz gençlerin büyük şehirlere kaçma zorunluluğu verdikleri Ağrı’yı; Küçük Paris yapacaklarmış!

Bu da inandırıcı gelmese de; Ağrı, seçimini yapmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: