Genel

Gazeteler çembere sıkıştı 2

Türkiye’deki medyanın halini, önceki ‘Gazeteler çembere sıkıştı’ başlıklı ilk yazımla, bazı yerlerine değinmiştim.
Medyanın bölünmesinden; sayfalarca gazetelerin tek kahraman için birbirleriyle yarıştığından bahsetmiştim. Bu sebeple de, okuyucu sadece bir gazete ile veya ekranda sürekli gördüğü aynı kişiyi görüyor, onu seçmek zorunda hissediyor kendini…
Şimdi geçelim; önceki yazımda dediğim gibi ‘devamı geliyor…


Medya, ikili iletişimde hedef kitlesini seçti: iktidar yandaşları.


Medyadaki olağan çalışma, son hızla devam ediyor. Önceki seçimlerde olduğu gibi, ana akım medya dediğimiz, diğer adıyla da, ‘havuz medyası,’ iktidardan da öte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a imaj sağlamakla yükümlü. Artık bu gazetecilikten öte, bir sorumluluk oldu.


Ve yine seçimler yaklaştı, yarın sabah saatlerinde başlayacak olan seçim, akşam saatlerinde son bulacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), medya ile ilgili şu maddeleri sıraladı:


Yayın ve haber yasakları
Oy verme gününde radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00 ila 21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.”


Maddeleri tek tek, aynen yazdım.
Var mı ‘demokrasi’ kavramını içeren bir şey?
Peki, ‘tahmin ve yorum’ denilen kısımda, geçen yıl yapılan seçimlerden önce; ekrana Anadolu Ajansı destekli seçim yansıtıldığında, ceza alan kimse oldu mu?
Bu ekrana gelen sonuç ile gerçekleşen seçim sonucunda ne fark vardı?


YSK dahi, çıkıp benzer sonucu açıkladı.
Ve ayrıca; mühürsüz oyların geçersiz sayılmasına rağmen, seçim esnasında ‘mühürsüz oylar geçerlidir’ denilerek, maç esnasında kural değişikliği yapılmadı mı?

Üstelik maç henüz bitmemiş, sonuca varılmamıştı.
Sandıktan çıkarılan oylar, mühürlü çuvallara koyulup, henüz YSK’ye tam ulaşmamışken, gecenin bir vakti sonuçlar verildi.


Yine işin içinde medya vardı; asıl gerçek ise, sadece sosyal medyada (Twitter) yer aldı.


PTT dahi suç peşinde

PTT’nin ücretsiz dağıttığı gazeteler


Kürsüde atılan her türlü iftira, yalan ve arsızlığı kaleme alan editörler, yayın yönetmenleri; tekrar kendileriyle çelişiyor, haberi kaldırma gereği dahi duymuyorlar. Bunun için bir ‘tekzip’ dahi yayımlama zahmetinde bulunmuyor. ‘Yalansa yalan, verelim gitsin. Yeter ki padişahımız sağ olsun,’ demekten öte gitmiyorlar.


PTT, ‘Ege Yerel Gündem gazetesi’ adında bir gazetenin 490 bin adetini basıp; CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer hakkında ağır şeyler yazıyor. Gazeteler ise, tüm halka ücretsiz dağıtılmıştı. Bununla ilgili şirket, neyse ki ortaya çıktı. Bunu yapan şirket veya yaptıranlar; ceza alacak mı, orası muamma!


Özgür medya


Halkın gerçekleri öğrenmesi için çaba gösteren, gerçekleri yazmakla uğraşan ve adına ‘özgür medya’ dediğimiz gazete ve gazeteciler, vicdanlarıyla hareket ettiğinden; sadece gerçekleri söylemekle yükümlü hissediyorlar kendilerini. Ben de bundan biriyim…
Çünkü ‘gazetecilik’ gerçeklerin üzerinde bir faaliyet gösterir. Gazete, bağımsız hareket eder.
Türkiye’de algıların değiştirilmesi, gerçeklerden saptırarak sadece tek kişinin dudaklarına bakarak haber yazan ana akım medya, sırasının kendisine geleceğini bildiğinden; arkasına sığındıkları kişiyi ayakta tutma çabası içindeler.
Bu sebeple korkuları büyüyor, seçimler her yaklaştığında ise; çemberleri biraz daha daralıyor.


Meydanlara çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan için, en az beş kanal hazırola geçiyor, tekmil veriyor.
Her kanal, ‘öncelikle biz geldik’ heyecanı içinde çemberini sabit tutmaya çalışıyor. Oysaki gün gelecek, kendi çemberlerinde sıkışıp, kötü emelleri için kullandıkları çemberlerde sıkışıp kalacaklar.
Gazetelerin bu son çemberi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: