Genel

‘Ülkeyi, eğitim ve tasarruf kurtarır’

 

Dr. Artunç Kocabalkan, Bugün Ekotürk kanalında Reyhan Baysan’ın konuğuydu. Türkiye’nin ekonomisindeki gidişatının çökmesine ilişkin bazı örnekler verdi.

img_6008-1Seçimi kaybedeceğini bile bile yapısal reform yapıyorlar. Çünkü ülkeleri için o gerekli olacak; ama gelişen ülkelerde ‘ben seçimi kazanayım, sonra bakarım,’ diyor ve yapısal reformu sallıyor,” diyen Kocabalkan, “Popülist liderler gelmeye başlayınca, işler değişti,” şeklinde sürdürdü açıklamasını.

Almanya’nın başkanı ve diğer Avrupa ülkelerinin siyasi gidişatına değindi. Aslında bunun farkındayız; ama ülkemizin genel toplumu, bunu görmek istemiyor gibi. Çünkü, bunu anlamak istemeyen ve kulaktan dolan bilgilerle yetinenlerin sayısı oldukça fazla olması, Millet İttifakına, “adiler,” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin olduğu ve Gaziantep’te tren sürüş denemesi yapıldığı anda yurttaşlara, “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar,“ diyen AKP’li vekil Ahmet Uzer gibi diğer bir çok vekil, bakanın yer aldığı bu siyasi çekişmede, tek amaç yerel seçimleri kazanmak olmuş.

Küfrederek, iftira atarak, yalan söyleyerek, adam kayırarak, bağırıp, çağırarak; yaptıkları siyasetle milleti yıllarca böldüler, hâlâ da bölmeye çalışıyorlar.

Bunlara cevabı millet, sandıkta verebilir sadece.

Neden mi?

Çünkü biri çıkıp da, ‘öküz sensin, adi sensin,’ derse; aylarca hatta yıllarca cezaevinde kalır. Oysaki milletine küfreden bir siyasetçi, bakanın cezası da kesilir. AKP’li hiçbir siyasetçi, yaptıklarından ceza almadı bu güne dek…

İstanbul Finans Merkezi Girişimi Başkanı Dr. Artunç; Merkel için, “Merkel, seçim kaybetmeyi göze alıyor,” dedi ve ekledi, “ Gelen soruları, doğru cevaplıyorlar; popülist(halkçı) cevap vermiyorlar. Lider bunlar, politikacı değil.”

5FDBC31E-8683-41E7-9FB7-2622DDFD5FB9

Ayrıca konuya ilişkin, Fenerbahçe örneği de verdi Kocabalkan. “Dönelim Fenerbahçe’ye. ‘Ali Koç gelecek, dertler; bitecek idi. Ben şöyle algılamıştım: ‘Biz şampiyon falan olmayacağız. Finansal olarak takımı düzeltmek için gençlerle mücadele edeceğiz,’ deyip çıkacaktı. Bir anda öyle bir şey oluştu ki, ‘Ali Koç gelecek, Fenerbahçe şampiyon olacak.

Yanlış anlaşılmasın. Bugün Ali Koç’un verdiği parayı, emeği; zamanında kimse vermez. Şimdi daha fazla para harcandı ve kampanya yapılıyor. Cebimizden para koyuyoruz, yapısal sorun ortadan kalkıyor mu, asıl sorun bu. Yapısal reform, ciddi olur. Bir şekilde, sonuca varmak gerekiyor. Geldiğimiz noktada, yapısal reformları yapmak bir zaruret. Ben zannediyorum ki, Türkiye bu kararları alacak ve bir reçete uygulayacak; ama sonunda Türkiye’yi gerçekten muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarılabilecek bir çalışma yapılabilir,” dedi.

D3557F9D-CAF7-49B0-A2B8-76A5B013C7CC

Oğluyla arasındaki önemli bir diyaloga da değindi. Oğlu soru soruyor; “Türkiye nasıl kurtulur?

Soruya, “Ben evde size ne öneriyorum? Derslerinize çalışın, tasarruf edin,” diye yanıtlıyor Dr. Kocabalkan.

İki maddelik, net ve önemli adımlar attığını gösteriyor bu. Eğitim ve tasarruf. Bahsetmek istediğimiz konuyu, Dr. Kocabalkan bugün farklı örnekler üzerinden de değindi. Şimdi siyasi yapılaşmamızda ne var?

Kürsüde çamur atma, yalan, iftira, milletin parasıyla yediklerini; başkaları yiyormuş gibi gösteren bir iktidar. Bu ülkeyi yıllarca yöneten iktidar; sanki kendileri yönetmiyormuş gibi miting yapıyor.

Bu cevabı duyan oğul Kocabalkan ise, şaşkınlıkla diğer soruyu yöneltiyor;

“Bu kadar kolay olmamalı değil mi?”

Bu kadar kolay işte. İyi bir eğitim, sonuna dek tasarruf…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: