Genel

Buradan samimiyet taşıyor

Bir ailenin el birliğiyle yıllardır işlettiği bu renkli kafe ve restoran, samimiyeti ve huzuru güler yüzle verip; birlikte paylaşımı alıyor. 

Küçük bir kafe olmasına rağmen; sadece bir aileden değil, dışarıdan gelen herkesin kendini evindeymiş gibi hissettiği bu kafe;
menülerin bi o kadar çeşitli ve özenle hazırlanması, samimiyeti artırıyor. Gözleme, tost, menemen, poğaça, samimiyet, güler yüz, sohbet, neşe, çay, kahve ve kahvaltı dahil… her şey dahil gibi. Çok çeşitli bir yer. 

Yaklaşık 8 yıldır; bir aile işletmesi haline gelen bu küçük ve samimiyet kafesine; genelde çok fazla yabancı gelmez. İlk defa gelenin ise, aileden biri olabileceği kadar sıcak bir ortamı var.
Dışarıdan renkli ortamın dikkatini çeken bu küçük ve renkli kafenin adı; Kırmızı Beyaz. Ve genelde motorcuların da sürekli uğradığı bu yerin de; bir isteğiyle karşılaşıyoruz: “Birlikte her yemek güzel,” diye tabelaya işlenmiş. 
Bize ‘güler yüz,’ veriyor; samimiyetiyle uğurluyor. 

Ben de yoldan geçerken, renkli ve huzurlu olduğunu hissederek girdim içeri.
Dikkatimi çeken ise, asılı bir bisiklet ve o bisikletin arkasında duran küçük saksılar, sarı otların gövdeye asılması ve direksiyon sepetine yerleştirilen birkaç canlı bitkiydi. Bir de arkada tekerin demirine takılmış; eski bir fotoğrafın yanında; içerideki küçük neşeli ortamdı.

Kimse burada yabancı değildir; sadece ben kendimi birkaç dakika yabancı hissettim. Kısa süre sonra, onlardan biriymişim gibi sıcak davrandılar, masama geldiler. 
Ve çıkana dek, yabamcılığım çoktan unutmuştum.
Bazı müşteriler, bu ortamın birer parçası haline geldikleri için; kendi çayını, kahvesini alabiliyor, masasına oturup, keyifle yudumluyordu. Bazen de işletme sahipleri, müşterileriyle sıcak sohbette bulunuyor. Bunu neşeyle ve içten yaptıklarını gözlerinden anlamak mümkün.

Bu yediklerimizin bir de lezzet ustası var içeride.
67 yaşındaki baba Osman yüksel; otelcilik piyasasında ‘Canti Osman’ sanıyla biliniyor. Kendisi; bu işletmenin sahibi. Oğlu, eşi ve gelini ile el birliğiyle aşılıyorlar samimiyeti ve neşeyi.

28 yıl boyunca turizm sektöründeki otellerde mutfak, bar, restoran ve müdürlükte görev yapan Canti Osman; bütün gününü keyifle
menü hazırlayarak geçiriyor. Mesleğin verdiği tecrübeye güvenmek, elinin lezzetini artırmıştı baba Osman’ın.

‘Tek isteğim huzurdu’

45 yaşında ve lakabı ‘Baykuş’ olan oğul Murat Yüksel, bir motorsiklet tutkunu ve neredeyse hayatı iki teker üzerinde yaşıyor. Lakabından da anlaşılacağı gibi, geceleri ve boş zamanı motorsiklet üzerinde geçiriyor; gündüzleri de eşiyle servis işlerine bakıyor ve müşterilerin hepsiyle ayrı ayrı ilgileniyorlar. 

Küçük ve renkli olan bu neşeli kafeyi, büyütmeyi hiç düşünmediğinin de altını çiziyor. 

Çok paraya ve çok büyük bir yere hiç sahip olmayı istemedim, umutlanmadım bunun için. Sadece huzur istedim. Eşimle ve çocuğumla; bu huzuru burada buldum. Sağ olsun eşim, Allah ondan razı olsun, bu huzuru da bana verdi. Bir de evlat verdi, bana bunlar yetiyor. Ben eşime bunun karşılığında sadakati ve fedakârlığı verdim. Hep yanındaydım onların. Şimdi buradayız. Neşeli, huzurlu bir ortamımız var. Ben ve eşim servise bakıyoruz; babam ise mutfakta çalışıyor,” dedi.

Motorsiklet tutkunlarının bir araya geldiği ve adını verdikleri ‘Dark Riders,’ kendilerini en iyi ve özgür hissettikleri yer olduğunu belirtiyor Baykuş Yüksel. Kafede diğer motorcu arkadaşlarını da görmek mümkün. Onlar da aileden biri ve bu artık onların bir yaşam felsefesi haline geldi.

İşletme olarak büyümeyi veya fazla para kazanmayı asla düşünmeden, mutlu olmayı ve samimiyeti aşılayan Kırmızı Beyaz; Bursa’nın İlçesi Nilüfer’e gidenlerin, uğramasını tavsiye ettiğim bir yer.
Neşeli bir bardak çay sizi çok iyi hissettirebilir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: