Genel

‘Yine öldürmeye çalışacak beni’

İki çocuk annesi Melek Rabia Özyer, koca dünyada bir başına hayat mücadelesi veriyor.
Özyer, kızı Ada Su ve Oğlu Ateş Miraç ile kiralık bir evde hayata tutunmaya çalışıyor.

Henüz 22 yaşındaki Melek Rabia, 4 yaşındaki Ada Su ve Ateş Miraç’la, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir kız arkadaşıyla ev tutuyorlar. Arkadaşı iki ay kira ödedikten sonra, arkadaşının ailesinin çağırması üzerine; Melek Özyer, kiralık evde yalnız kalıyor. Özyer, bir kaç gün sonra gelecek olan üçüncü ayın kirasını veremezse, evsiz kalacak.

Bacağı mucize eseri iyileşiyor

Rabia Özyer, cezaevinden kaçan eski eşinin; 15 Mayıs 2017 saat 22:00 sıralarında Muğla’nın Fethiye ilçesinde döner bıçağıyla bir alış veriş merkezinde iki çocuğunun gözlerinin önünde döner bıçağıyla saldırıya uğramıştı ve anne Özyer’in bacağında derin kesikler meydana gelmişti. Doktor raporlarında, ilk ameliyat sonrasında bacağın kesileceği söylenmişti. Oysaki mücadelesini kaybetmeyen anne Özyer, çocukları için tekrar hayata tutundu ve kesileceği söylenen bacağı, sekiz ay içinde ileri derecede iyileşme gösterdi. Özyer, afo adı verilen bir medikal cihaz sayesinde küçük aksamayla yürüyor. İkinci bir ameliyatla cihaz olmadan yürüyebileceğini öğrenen Rabia Özyer, henüz ameliyat parası bulamadığı için, cihaza bağlı aksayarak yürüyor.

Ne kadar süre kaldınız arkadaşınızla?

İki ay kadar birlikte kaldık aynı evde. Öncesinde yine kendi evimdeydim. Kira ve diğer ihtiyaçlardan zorlanınca, masrafları azaltmak amacıyla birlikte kalmaya başladık. İki veya üç ay birlikte kaldıktan sonra, ailesinin isteği üzerine, ailesinin yanına gitti.

Yaklaşık bir ay oldu evden ayrılalı. Biz de yaklaşık iki aydır eve çıktık.

Aileniz yanınıza gelmiyor mu?

“Hiç kimseyle görüşmüyorum. Evliliğimden önce, evliliğim süresince ve şu anda da hep kötüydü aramız. Hastanedeyken dahi ailem yanımda değildi; arkadaşlarım yanımdaydı.”

Ekonominizi nasıl sağlıyorsunuz, kirayı nasıl ödüyorsunuz?

İki ay kız arkadaşım ödedi kirayı. Bu ay benim ödemem gerekiyor ve çalışmıyorum. Geçen ay yevmiye çalışmaya gittim. İhtiyaçları öyle hallettik; ama bu ay çalışamadım. Çalışmam için de çocuklara bakıcıya bırakmak gerekiyor; bakıcılar da çok para istiyor. Arkadaşlarımın da desteğiyle, bir süredir idare ediyoruz; ama herkesin parası kendine kadar. Herkesin ihtiyaçları var. İki güne 750 lira kira ödemem gerek, 400 lira elektrik cezam var. Çok para ve bu kadar destek olabilecek kimse yok şu an çevremde.

Ne yapacağız bilmiyorum. Haziran’da maaşım kesildi. İkametgâh bildirmediğim için, bu evi buldum taşındım. İkametgâh aldırmaya gittim, başkalarının burada oturduğu gözüktüğü için, aldıramadım. Geçen ay 300 lira kaymakamlıktan yardım aldım; ama o para da geldiği gibi yemek masraflarına gitti.”

İki çocuk annesi Özyer, bir başına kiralık bir evde, çocuklarıyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Kirayı denkleştiremeyeceği gibi, evdeki ufak tefek yiyecek masraflarını dahi ödeyemeyeceği duruma geldi. İki çocuğuyla sokakta kalmamak için ve çocuklarını aç bırakmamak uğruna çaba gösteren Rabia Özyer, yeri geldiğinde boğazından kesip, Ada Su’ya ve Ateş Miraç’a yedirdiğini anlattı.
Ayrıca bacağındaki derin kesiklerinin tedavisinde, iki çocuğu da yanındaydı. İki çocuğu, bu yaşanılan travmayı bir yıl sonra atlatabildi. Şu an anne sevgisiyle ayakta duran Ada Su ve Ateş Miraç, annelerinin olmadığı zamanlarda kendilerini toparlamakta güçlük çekiyor.

Çocukları, çocuk esirgemeye bırakmayı düşündünüz mü?

“Çocukları bırakmayı düşünmüyorum. Çocuklarım varken, bir şeyler yapmak istiyorum. Onlardan ayrı kaldıktan sonra bir anlamı yok zaten. Bana bir ev dahi sağlayamayacak kadar kötü durumdaysa bu kadar insan, ne diyebilirim ki başka? Ayrı kaldıktan sonra bu kadar çabam boşa gitmiş olur. Veremem o yüzden. Ben sadece buradan taşınmak istiyorum. Sadece bir ay beni idare edecek maddi desteğe ihtiyacım var. Sonrasını bi şekilde çalışır hallederim. Şu an ikametgâh aldıramama beni sıkıntıya sokuyor. Devlet desteğim olsa, bu kadar zorlanmam zaten.”

İki çocuk annesi Özyer, adliyeye gidip, koruma kararını yeniletmesi için yol parasını ve adliyedeki işlemler için ödeyeceği 15-20 lirasının dahi olmadığını dile getirdi.

Cezaevinde yatan eski eşinin tekrar çıktığında, onu ve çocuklarını rahat bırakmayacağını anlatan anne Melek Rabia Özyer, “Ben buradan ayrılmak istiyorum. Burada herhangi bir eve taşınmak istiyorum ve bu, en az 2 bin liraya mal olacak bana. Burada uzun süre kalma durumum yok. Çıkarsa cezaevinden (eski eşi), bizi rahat bırakmayacak, yine öldürmeye çalışacak,” dedi. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: