Genel

‘Taleplerimiz aylardır yerine getirilmiyor’

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Mollaarap mahallesindeki Gürgür sokakta gerçekleşen toprak kaymasının ardından, mahalle sakinlerinin bazı talepleri halen gerçekleşmedi. Kaymadan önce birçok haneye sahip olan mahallenin 60’ı mühürlenmişti. Şu an ise, 15 hane kaldı. Kalanlar ise, evlerini bırakıp gitmek istemiyor ve doğalgaz hattının çekilmesini istiyor.

Ocak ayında gerçekleşen toprak kayması, Gürgür sokakta yaşayan bir çok haneyi kendi kabuğunda yaşamaya zorladı. Sokak sakinleri, yolları olmadığı için aşağı inemediklerini, araçlarının ve ambulansın geçiş yolu olmadığı için ise, hastaların ölüme, cenazelerinin ise, öldüğü yere terk edildiklerine değindiler. 

‘Evimizi bırakmayız’

Sokakta evini bırakmak istemeyen bazı vatandaşlar: “Bize komplo kurdular. Yarımızı buradan çıkarıyor, yarımızı da burada bırakıyorlar. Bu bölgenin yükseltisi ve havadar yer olması sebebiyle, evlerimizi bizden almaya çalışıyorlar. Biz de evimizi bırakmak istemiyoruz. Buradaki herkes, kendi evinde kalıyor. Kiracı yok. Sadece bir tane kiracı vardı; o da doğalgaz olmadığı için bırakıp gitti. 

‘Suyumuzu, yukarıdaki mahalleden alıyoruz’

Bize yukarıdan, mavi büyük borular aracılığıyla su getiriliyor. Heyelandan sonra döşenen borular, dış cepheden evlerimize bağlandı ve suyumuzu bu şekilde kullanabiliyoruz. Karşı tarafa geçişimiz de yoktu. Yalvar yakar, bize demir köptü yaptılar. Karşı sokağa geçmek için, yine kendi ısrarlarımız üzerine yaptıkları demir köprü aracılığıla geçebiliyoruz.

‘Kimin evinden, kimi çıkarıyo​rlar’

Özellikle, ‘evinde sobası olanlar kalacak, sobası olmayanlar da çıkacak’ diyorlar. Kimin evinden kimi çıkarıyorlar? Tapularımız var bizim. Bizi çıkartamazlar buradan. Buralarda kaldık böyle. Yolumuz yok, araçlar geçmiyor. Cenazemiz olsa, kalacak burada, aşağı inemeyecek.”

Yatalak ablasını yol olmadığı için, poşetle götürdüklerini anlatan mahalle sakini; “Burada yatalak bir ablam var. Poşete sokup da öyle götürüyorlar. Kadını aşağı indirirken, çukura düşürdüler. Çok mağdur durumdayız ve kimse gelip de halimizi sormuyor. Bu kış mevsiminde milleti nasıl kiraya çıkarıyorlar?

‘Kentsel dönüşüm deyip, evlerimizi alıyorlar’

Kentsel dönüşüm projesinde herkesle anlaşamadıkları için, milleti zor duruma bırakıyorlar ve gitmelerini istiyorlar. Ocak ayında gerçekleşti bu kayma; Şubat ayında da herkesi çıkartmaya başladılar. Aşağıdaki çoğu ev sakini, bırakıp gitti. Şimdi onların evlerinin camları paramparça ve sürekli tinerciler, hırsızlar giriyor evlere. Herkesin kendi evi var burada. Biz yirmi sekiz yıldır buradayız, hiçbir sorun yoktu. Olmayacak yere ruhsat verdiler, inşaat başlattılar. Sırf bir daire için. Şimdi kayma yaşandı ve çıkmaya zorluyorlar bizi. Kiraya nasıl çıkarız? Eşyaları caminin bulunduğu yere kadar nasıl taşıyıp, kiralık ev nasıl bakarız? Bizim evlerimiz, heyelanın üzerinde, biz kaldık şimdilik; ama doğalgazımız yok. Bize doğalgaz gelmeli bir an önce. On ay oldu ve hâlâ aynı mağduriyeti yaşıyoruz. Çalışmalara geliyorlar, bir gün çalışıyorlar, sonra yoklar. Hâlâ kazıyorlar, azıcık gösteriş yapıp gidiyorlar,”dedi. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: