Genel

Yazılı medya çöküşte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yayımladığı araştırma raporunda, gazete ve dergi sayısında azalmaların olduğunu ortaya koydu. Yüzde 2,3 azalış göstererek, 6 bin 124 olduğunu ve yüzde 59,6’sı da dergilerden ibaret olduğunu vurguladı. 

TÜİK‘in raporunda, gazete ve dergilerin 2013-2017‘na ait araştırma raporunda, halkın yazılı medyaya olan ilgisinin azaldığını ortaya koydu.
Gazete ve dergilerin yıllık tirajında ise,yüzde 2,6 oranında azalış gösterirken, Türkiye’de 2017 yılındaki gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı, 1 milyar 661 milyon 102 bin 580 olduğu, yüzde 93,9’unun da gazetelerden ibaret olduğunu ortaya koydu.

Çoğunluğu yere yayın

Araştırmadaki diğer nokta ise, gazetelerin yüzde 90,8’inin, yerel yayın yaptığıydı. 

Türkiye’de 2017 yılında yayımlanan gazetelerin yüzde 90,8’i yerel, yüzde 7,1’i yaygın (ulusal),yüzde 2,1’i ise bölgesel yayın yaptı. Dergilerin ise, yüzde 61,2’si yaygın (ulusal), yüzde 33,7’si yerel, yüzde 5,1’i bölgesel yayın yaptı. Gazetelerin toplam tirajının yüzde 83,5’i yaygın (ulusal), yüzde 15,8’i yerel ve yüzde 0,7’sini bölgesel yayımlanan gazeteler, dergilerin ise yüzde 81,9’u yaygın (ulusal), yüzde 15,2’si yerel ve yüzde 2,9’unu bölgesel yayımlanan dergiler oluşturdu.

Tirajlardaki son durum 

Gazetelerin yıllık tirajının yüzde 88,7‘sini günlük, yüzde 6,9’unu haftada iki-altı gün arası, yüzde 2,3’ünü haftalık olarak yayımlanan gazeteler, dergilerin ise yıllık tirajının yüzde 59,2’sini aylık, yüzde 9,8’ini haftalık, yüzde 9,8’ini üç aylık yayımlanan dergiler oluşturdu.

Yayınlanan gazetelerin yüzde 88,3’ü siyasi/haber/güncel, yüzde 2’si sektörel/mesleki, yüzde 1,9’u yerel yönetim içerikli olurken, dergilerin de; yüzde 18,4’ü sektörel/mesleki, yüzde 13,7’si akademik, yüzde 7,2’si eğitim/sınav içerikli yazılı dökümanlar yer aldı.

Gazetelerin ek vergisi yüzde 11,8

Yayımlanan gazetelerin yüzde 11,8’i, dergilerin ise yüzde 8,4’ü ek vergi.

Gazete ve dergilerdeki ilan ver reklam gelirleri, yüzde 4,5 arttı. Basın İlan Kurumu(BİK), idari kayıtlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda, 2017 yılında resmî ilan ve reklama yapılan ödemelerin, yüzde 4,5 arttığını ve bunun toplamda 444 milyon 445 bin 514 lira olduğu kayıtlara geçti.

Bu ödemelerin yüzde 62,7’sini, BİK’in resmi ilan ve reklamların yayınlatılmasına aracılık yetkisi bulunan yerlerde verilen resmi ilanlar, yüzde 24,7’sini ise yine BİK’in resmi ilan ve reklamların yayınlatılmasına aracılık yetkisi bulunan yerlerde verilen resmi reklamlar oluşturdu.

675 ve 676 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanun Hükmünde Kapatılan gazete, dergi araştırmasına yer vermemiş TÜİK.

Şunu da biz ekleyelim

KHK mağduru dergiler:

*Tiroj Dergisi
*Evrensel Kültür Dergisi
*Özgürlük Dünyasi Dergisi

KHK mağduru gazeteler:

* Özgür Gündem Gazetesi
*Azadiya Welat Gazetesi
*Yüksekova Haber Gazetesi
*Batman Çagdas Gazetesi
*Cizre Postasi Gazetesi
*Idil Haber Gazetesi
*Güney Expres Gazetesi
*Prestij Haber Gazetesi
*Urfanatik Gazetesi
*Kiziltepenin Sesi Gazetesi
*Kurtulus Gazetesi
*Lider Gazetesi
*Iscehisar Durum Gazetesi
*Bingöl Olay Gazetesi
*EGE’de Son Söz Gazetesi
*Hakikat Gazetesi

Diğer ulusal yayın yapan gazetelerden; 

*Zaman gazetesi, dönemin en meşhur ve en önem taşınan gazetesiydi. Fethullah Gülen döneminde, tüm resmî kurumların ısrarlar üzerine alındığı ve abone edildiği gazeteydi. Kayyum atandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın talimatıyla ve gazeteler, devlet elinden, Hükümet eline geçti. Sonrasında ise, birkaç yayımın ardından kapatıldı.
Şimdi ise yerini, Sabah gazetesi aldı. Zorunlu ve ısrarcı hükümet eliyle, devlet dairelerine gönderiliyor, abone yapılıyor. Her devlet dairesinde, A Haber, Atvmutlaka açık. Bunların arasına da, CNN Türk katıldı şimdi…

Devam edelim…

*Bugün gazetesi,
*Millet gazetesi,
yine Hükümet eliyle, devletten alındı ve kapatıldı. 

Yani anlayacağımız şu ki, gazeteler ve dergiler; kısaca halka hitap eden medya; baskıya uğradı, ama medya yılmadı sürdürdü gazetecilik mücadelesini. Yetmedi, hükümet iyice bastırdı ve polis zoruyla el koydu tertemiz sayfalara… Sonra kapatıldı.
Gazeteler, iktidar yanlısı ve iktidar karşısı olmak üzere, ikiye bölündü. “Bağımsızlık” olgusu, bir elin beş parmağı edecek sayıya ulaşamıyor.

Halkın ise, gazetelere olan güveni sarsıldığı gibi, gazeteyi stantan almaktan ve abone olmaktan dahi korktu…
Fethullah Gülen ve çevresine yapılan operastonda, FETÖ)Fethullahçı Terör Örgütü) adının alınmasının hemen ardından, Zaman gazetesindeki baskınların da devam etmesiyle, gazetenin kayyumlaşmasına ilişkin halk sokağa çıkmıştı. Tepkiler durmadı, sonra kapatılan gazete bir anda yok oldu. Artık Zaman‘ı ele almak bile suçtu, kötüydü… Gazetenin küpürünü yerde görenler, yolunu değiştirir oldu.
Gazeteler ve dergiler, bir süre sonra hayatımızda birer silah haline geldi. Hâlâ silah gibi görünen gazeteler, artık git gide somutluktan çıkıp, soyutlaşmaya yüz tutmuş durumda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: