Genel

CHP’de imza işi tamamlanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhurbaşkanlığı seçimi için Yalova Milletvekili CHP’li Muharrem İnce‘yi öne sürmüştü. İnce, 50 günde gerçekleştirdiği çalışmada, iyi bir ivme kazanarak, milyonlarca insanın gönlüne girmeyi başarmıştı.

İmza kampanyası başlatıldı

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun bu son 24 Haziran’daki seçimi kaybetmesiyle, 9 seçimi kaybettiğini görebiliyoruz. Bu da artık son hamlenin de başarısız olduğunu gösteriyor.
Kılıçdaroğlu, girdiği her savaşı kaybetti.

İlk geldiğinde, 2010 yılıydı. FETÖ’nün kurmuş olduğu kaset kumpası sebebiyle, boş kalan CHP Genel Başkanlığının, bir an önce dolması gerekiyordu. Gözler Kılıçdaroğlu‘na dikildi.
Kılıçdaroğlu, önce Mahatma Ghandi‘ye ardından Ecevit‘e benzetildi. Gerçekleştirilen kampanya, bu doğrultuda ilerledi.
İyi gidiyordu, hakkını yemeyelim. CHP’nin biraz ilerleme kaydettiği bir durumdu; ama önemli olan CHP’linin değil, aynı zamanda CHP’yi sevmeyeni de seçime itmek, kendi fikrine gülümsetmek gerekirdi. Sadece CHP’liyle yola devam etme çalışması, “iktidara gerek yok, tuzumuz, çorbamız olsun yeter” siyasetiyle olmazdı bu iş, olmuyor zaten.

Türkiye’de ne yazık ki, siyasi partilerin gidişatı, koltuk sevdasıyla ilerliyor. Kılıçdaroğlu‘nun SSK’deki çalışması hakkında bir şey diyeceğim yok. Konumuz o değil; ama bu konuda olumsuz tepki alan kişiyi, bir partinin başına getirirsen, o iş olmaz.
Adalet yürüyüşünü konuşmadan edemeyeceğim, iyi bir çalışmaydı; ama seçime gelince, etkisi olmadı fazla. Sıcak havaya rağmen, kilometrelerce yol yüründü. Net sayı önemli değil. Kendisinin ayakları nasır tuttu. Kolay değil milyonları ardına alıp da, kilometrelerce yürümek. Bunu başaran tek parti lideri oldu.

Gelelim imzaya

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı adaylığında, iyi bir çalışmaya imza attı. Herkes yeniden alevlendi, yeniden bir umut besledi, CHP’li İnce, o umutları büyüttü. Meral Akşener ise, yeni bir partiyle, sıfırdan başladı, iyi gitti.
Muharrem İnce, seçim boyunca taarruzdaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, savunma yaptı. Sürekli savunma yaptı. Erdoğan, ne zaman taaruza geçse, İnce, gelen saldırıyı sürekli geri püskürtüyordu.
Ekibi sağlamdı İnce’nin…
Erdoğan ise, seçimi kazandıktan sonra yapacaktı asıl taarruzunu…

Sessizlik, soğuk yemek gibiydi

Seçimde herkes hararetliyken, bir anda her şey değişti; sessizlik, yok olmalar başladı… Artık ben de anladım ki, bu iş yine birilerinin istediği gibi işledi.
Sürekli ateşte çevirilen kızartılmış yemek, bir anda soğuk yemeğe döndü. Bunu asla beklemiyordu kimse…

Ne demek “Adam kazandı”

Seçim gecesi, bir gazeteciye canlı yayında atılan “Adam kazandı” mesajıyla sonlandı aslında. O an seçim de bitmişti, her şey de… Tam o esnada, Kılıçdaroğlu ve çevresinin planı işliyordu.
Ben olsaydım, o canlı yayında o mesajı aldığımda; şunu derdim:
Adam kim? Siz mi, Erdoğan mı? Sonuç nedir? Bunu paylaşmamı ister misiniz?” Öncelikle gelen bilgiyi teyit etme aşamasıdır gazetecilik…

Gazetecilik, soru sorma değil midir?Teyit değil midir? Ne demek, bunca hararetli bir ortamda, gerginliğin ve umudun birbirine karıştığı bir ortamda, gelen bir olumsuz mesajı, milyonlara aktarmak?
Çıkıp açıklamasını yapsın, bu onun görevi; gazetecinin görevi değildir.
Gazeteci, yapılan açıklamayı, aktarır. Veya sorulan sorular netlik kazanırsa, açıklanır. 
Aman özel haber benim olsun, aman ilk bilgiyi ben vereyim heyecanıyla, o gece her şey altüst olmuştu, üzerine de benzin döküldü…

İnce, kurultay istedi; genel başkanlığı teklif etti. İşte o an, kaybedilen seçim, bir umudun yeşerdiğini hissediyordu; ama yok. Kılıçdaroğlu ve çevresi, yine İnce‘ye koltuğu verme niyetinde değillerdi.
Buradan bunu anlıyoruz.
İnce, nasılsa seçimi kaybedecek ve gidecek. CHP de, ince’den kurtulacaktı. istedikleri oldu; ama CHP’li İnce, bunu bildiğinden; sürdürmeye başladı ve halktan destek bekledi. Açıkça söylemese de, inceden inceden belirtti.

Dün, KRT Kanal Haber Müdürü Çağlar Cilara‘nın konuğu olan CHP PM üyesi Erdal Aksünger, imzaların 250’ye ulaştığını söyledi. Dün akşam saatlerinde katılan Aksünger; “Şu an 250 delegenin imzası alınmış; ama genel merkeze ulaşmamış,” demişti. Ayrıca PM üyesi Aksünger, CHP’nin kurultaya gideceğinin de altını çizdi.

CHP, İnce’yi yalnız bıraktı

Ayrıca itiraf ettiği bir diğer konu vardı CHP’li Aksünger’in:
Kimse Muharrem beye sonuç göndermedi. O gün CHP’yle bağı yoktu. Çıksın aksini iddia etsinler göreyim. Sonuç falan aldığı da yok. Elinde hiçbir şey yoktu Muharrem beyin. Olmadığı için de, orada donmuş şekilde kaldı. Elinde veri olmadığı için de, YSK’nin önüne gidemedi ve itiraz edemedi. CHP yüzde bir milyon, Muharrem beyi yalnız bıraktı,” dedi.

Şimdi, bu durumda akıllara gelen şey de bu işte. Muharrem ince, iki defa kurultayda rakip oldu, halk tarafından da sevildi. Ne yapmalıydı, İnce’yi önce sürüp, bitirmeliydi. Olan oldu işte!

CHP’nin bu kurultayda Kılıçdaroğlu’nu ve çevresini değiştirmesi demek, tabii ki İnce’nin de başa gelmesiyle, uzun sürecek çalışmayla, büyük bir seçim kampanyasını yürütebilir; aksi taktirde yine bir anlamı olmayacak. Zaten yıllarca seçime boşuna gidiyoruz.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: