Genel

Gazeteler çembere sıkıştı…

Türkiye’de gazetecilik, tek ağza ulaştı, tek kalemle yazılıyor artık. Yazı mı, tura mı devri de geçti. Şimdi, sadece “yazı” devri var.

Mesleğin en cilveli kısmı şu, yazarsınız haberi; ama birkaç cümleyle haberi iki zıt noktaya çekersiniz. Ya haberin kahramanı vardır, ya da yoktur. Şimdi ise, 30-40 sayfalık gazetelerin tek kahramanı var, diğerleri sadece yardımcı oyuncular…

Okur, araştırma yapmadığında, sorgulamaya girmediğinde ve farklı gazetelere yönelmediğinde; değişen hiçbir şey olmaz. Okuduğunu ve gördüğünü bilir, onu tanır.

Türkiye’de hükümetin hatalarını gösteren gazete sayısı 4’e indi, hükümeti seven ve her yaptığını onaylayan gazete sayısı ise neredeyse 20’ye yükseldi.

Daha fazlası da var, yerelleri de sayarsak binlercesi var…

Tek sebepleri, korku ve endişe, bu da onları korktukları şeye bağımlı kılıyor. Sıranın onlara da geleceğini biliyorlar; istedikleri şey süreyi uzun tutmak… Çünkü sürecin kendi lehine dönmesini istiyorlar.

Haberler engellenir veya değiştirilir. Çerçeve, muhabirin gözlemlediği gibi değil, editörün zevkine veya yayın yönetmenin koltuğunu rahatlatacak şeklinde düzenlenir. Buna da kurgusal gazetecilik denir. Şu an ki günümüzde girilen haberlerin göstergesi olan gazetecilik gibi. Aslında buna gazetecilik bile denmez ya, neyse…

Bu sebeple işi bırakan çok gazeteci oldu, ben de bunlardan biriyim. “Böyle gazetecilik yapılacaksa, biz yokuz” dedik. Az parayla, haberlerin engellenmesi, değiştirilmesi, objektif yalanıyla çerçevenin şekillenmesi ve törpülenmesi…

Şimdi ise seçimler yaklaşıyor. Her seçimde olduğu gibi, yine ekranlarda tek bir kişi, sürekli aynı kelimeleri sarf ediyor; ama ana akım medya, ilkmiş gibi önümüze koyuyor aynı yemeği… Televizyonlarda sadece bir elin 3 parmağını geçmeyen sayıda haber kanalların var olması, halkı böyle tek seçenekli seçime itiyor. Bu sayede muhaliften haberi olmayan seçmen, yine son çareyi iktidardan yana, tek ağızlı yönetimden yana kullanıyor.

Yine raftan gazete seçip alan, okuyan bir kitle olamadığımızdan, ne yazık ki önümüze koyulan kulaktan dolma bilgilerle seçime giriyoruz. Ve tanıdığımız kişilere güvenerek, seçimi yine yan taraftan yana kullanıyoruz.

Muhalefet, farklı telden çaldığı gibi, tabandaki seçmenine sahip çıkma eğilimi gösteriyor. Çünkü siyasi partiler, belirli tabanla ayakta kalıyor. Asla yıkılamayacağı belli başlı oranı elde tutarak ilerliyor. Ve “kendi yağımda kavrulurum” mantığı da, muhalif partilerin hata yapmasına; tekdüze siyasi stratejiyle de, gerilemeye yönelik çalışmanın habercisi oluyor…

AKP iktidarı, muhalefetin hatalarına da bal sürüp, kendince prim sağlıyor. Görünen köy, kılavuzu 16 yıl boyunca yenilemesini istiyor…

Yapılması gereken açık.

Ana muhalefet ve diğer muhalif partilerin, halkın refahı ve huzuru için, bir yol bulması, ki seçimlerin yaklaşması, muhalefetin iyice güç kazandığını gösteriyor.

Muharrem İnce, meydanları ince ince dolduruyor. Başbakan Binali Yıldırım, azla yetinmeye çalışıyor, gelenlerle idare eder siyaseti yürütüyor. Bu da iyi bir şey, en azından bozuntuya vermiyor.

Meral Akşener, İyi Parti‘siyle, yeni bir kitle oluşturdu, güçleniyor gibi… İnce’nin çıkışı, onu biraz zorladı. Ama CHP‘nin eksisi, Kemal Kılıçdaroğlu‘nun olduğunu da, sokakta bazı halkın dilinde… “E ne yapalım, seçim yaklaşıyor; İnce’nin çıkışı biraz daha güven verdi,” deseler de, şu an en göze gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce.

Sokakta, Bursa Kent Meydanı‘nda AKP, CHP, MHP, Saadet, İyi Parti, HDP stantları var. Fabrikadaki işlerden pek vakit bulamadığım için, “Hayırdır, ne iş?” diye de soramadım. Ramazan ayının aradan çıkmasıyla, kendi Twitter‘ımdan, kendi bloğumdan, girişimlerime başlayacağım. Artık başka yerlerden umudum kalmadığı gibi, kendime alanlar açmaya karar verdim…

Yazıyı uzatmayacağım, sonra devam edeceğim… Devamı gelecek…

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: