Genel

Seçim yaklaşımı…

Seçim yaklaşıyor, hazırlıklar başladı…

Seçimin erkene alınma hamlesinde, AKP bu defa MHP lideri Devlet Bahçeli’yi seçti ve Bahçeli:

“Bu şartlarda Türkiye’nin seçim için 3 Kasım 2019’u beklemesi mümkün değildir. Seçimler 26 Ağustos 2018 Malazgirt zaferinin yıl dönümünde yapılmalıdır,” dedi.

Aslında Bahçeli, farkında olmadığı bir şey söyledi. “Bu şartlar altında…” dedi. Farkında değil mi 16 yıldır bu ülkeyi güdümünde olduğu AKP’nin yönettiğini?

Demek ki değil!

Daha önce seçimlerde iktidar partisine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenen MHP’li Bahçeli, şimdi ne oldu da iktidar için çalışma gösterdi?

Meral Akşener, MHP adayı olmak isteyince, kitleyi kendine bağlamaya da başlayınca, Bahçeli için çanlar çalmaya başlamıştı ve AKP iktidarı, buna dur demek için, Bahçeli’yi öne sürdü. Bu şekilde hem MHP, Devlet Bahçeli’nin olacaktı hem de AKP için bir yandaş olacaktı. Plan istenildiği gibi işlendi.

Akşener durmadı, parti kurdu, “Türkiye iyi olacak,” dedi ve ‘İyi Parti’ adını verdi. Şimdi kitlenin çoğunluğunu alıyor.

Seçim ne alemde?

Şimdi seçim çalışmaları için tüm sendika ve siyasi partiler kollarını sıvadı. Ayrıca bu çalışmalara bakıldığında, yine diğer çalışmaların engellenmesi gibi, baskılar görünebilir. Bu da tıpkı önce ki referandum gibi ve de seçim esnasında kurallar hükûmetin lehine değişebilir.

(İnce detaylara ulaşmam zor oluyor; çünkü günümüzün 8 saatini fabrikada, birkaç saatini evde dinlenerek geçirdiğim için, ne yazık ki takipte kalamıyorum. Bir yolunu arıyorum ben de…)

Beklentilerimiz aynı, çünkü geçen yıl gerçekleştirilen referandumda 2,5 milyon oy, geçersiz iken, AKP iktidarı lehine verildi ve o geçersiz oylar, geçerli kılındı. Bazı sandık başkanları ve bazı görevliler, ne yazık ki bu karışıklığa neden oldukları gibi, Yüksek Seçim Kurulu ise buna göz yumdu.

Medya ise, bu olayı örtbas etmeyi başardı. Muhalif medya ve bu olayı gözardı etmeyen sosyal medya kullanıcıları, yaşanan olayların görüntülerini paylaşırken, muhalif de bunları diğer kamuoyunu aydınlatmak adına yayımladı; ancak havuz medyası olayı örtbas etti, görmezden geldi. Ne yazık ki muhalif partiler de, bu olaydan yetersiz puan alınca, işler artık AKP iktidarının istediği gibi sonuçlandı.

Yarısıyla karar verildi

AKP, seçimdeki çalışmalarını rahatça gerçekleştirirken, sokakta ‘hayır’ cephesi her zaman baskı altındaydı. Bu baskıları yine havuz medyası görmedi; ama çoğunlukla her koldan gerçekleştirilen ‘evet’ cephesinin çalışmalarına yöneldi.

Seçim sürerken değişen kural, öncesinde gelen baskı ve şiddet, medyanın sansürüne rağmen, sadece yüzde 51’e gelen iktidar, geriye kalan yüzde 49’u hiçe sayarak ülkeyi yönetmeye devam etti. Normalde bu seçim, bu şekilde tekrarlanması gerekirdi, geri kalan yüzde 49 oranındaki seçmen, buna dur dedi, değişim istemişti…

Son viraj

Son viraja girildi, teker gevşedi artık.

İktidar, son virajını alacak ve yolun sonuna gelecek. Halk, artık yeni bir seçim ve yeni bir yüz arıyor. Siyasetten bıktığı gibi, vaatlere inanmıyor. Aynı partilerin yönetmesi, aynı yüzlerin ekranlarda olması ve aynı kişilerin ezbere konuşmasından sıkılmış artık. Kimse seçimi konuşmuyor, kimse seçimle ilgili fikir vermek istemiyor. Vatandaş, korktuğu gibi, sıkılmış artık. Siyasi konuların konuşulması, sadece güvenebildikleri kişilerce gerçekleşiyor, orada da ufak gerginlikler başladığı gibi, kötü sonlanıyor çoğunlukla… Bir de sokağa soracağız, bakalım halk ne istiyor…

 

Devam edeceğim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: