Genel

HDP’li vekilden MEB’e soru önergesi

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) cemaatler ile ilgisinin bir hayli artması ve son dönemdeki eğitim müfredatının değişikliği bir çok veli ve öğrenciler tarafından tepki aldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili ve aynı zamanda HDP Kadın Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplanması için soru önergesi sundu.

Önergede tacizle gündeme gelen Ensar Vakfı ile imzalanan protokol anlaşması, eğitim faaliyetlerinin Menzil Vakfı, Birlik Vakfı, TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) gibi yapılanmaların Türkiye geleceğinin umudu olan çocukların, diğer ülkelerdeki çocuklara göre sunulan hayatın mahrum olduğuna dikkati çekti.

Ayrıca 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin evinde planlandığı ortaya çıkan Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğünde görevli ‘Muhammet Uslu‘nun, Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen iken Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğüne MEB tarafından önerildiği ortaya çıktığını ve Hükûmetin kamu hizmetlerini tarikatlar üzerinden sürdürmeye devam etmesi kamuoyunda ciddi tepki uyandırdığını belirtti.

HDP’li Vekil Taşdemir, sorularını şu şekilde sıraladı:

 

  1. Yetkililer MEB 2017-2018 eğitim dönemi için açıklanan müfredat değişikliği ile ilgili olarak, Evrim teorisinin, öğrencilerin ‘yeterli felsefi alt yapıya sahip olmaması’ gerekçesiyle üniversiteye bırakıldığını ifade etmektedir. Aynı yaklaşımla ele alındığında 3-6 yaş çocukların Kuran Kurslarında verilen “okul öncesi din eğitimi” programının içeriği için gerekli olan alt yapıya sahip olduğu düşünülmekte midir?

  2. MEB’in Uluslararası Öğrenci Başarısını Değerlendirme (PISA) araştırmasının 2012 yılı sonrasındaki değerlendirmelerini sitesinde yayınlanmamasını, TÜİK Eğitim-İlkokullarda net okullaşma oranını gösteren verilerin 2012’den beri hazırlanmıyor olmasının gerekçesi nedir?

  3. Suriyeli öğrencilere eğitim veren geçici eğitim merkezlerinin imam hatip ortaokulu ve Anadolu imam hatip lisesine dönüştürülmesinin ve bu alanda eğitim faaliyeti yürüten sivil toplum örgütlerinin kapatılmasının gerekçesi nedir?

  4. Antalya Kepez’de, Anayasaya aykırı olarak, MEB’den “öğrencilerin yüzde 35’ini imam hatibe gönderin” talimatı verildiği ortaya çıkmıştır. İlgililer hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: