Genel

Korku ülkesi

Korku, her canlıya hayatını zindan eder. Bu zindan da, Türkiye olsa gerek…

Ülkede büyük bir açlık, sefillik, makam-mevki kaybetme korkusu hakim. Bunun da sebebi ortada, “baskı, tehdit, teklif.

Türkiye, 80 ihtilaline benzer durumda; ama o derecede değil, daha da kötü.

Hatırlarsınız, 1980 ihtilalini. Kenan Evren, 80 darbesinde TRT‘de okuduğu bildiriyle, Hükûmetin yönetimine el koydu, askeri yönetimi hakim kıldı. Hemen ardından işkenceler, ölümler, yaralamalar, baskı ve şiddet boy gösterdi.

20  yaşındaki gençler dahi bu olayı yaşamadığı halde iyi biliyor. Kimisi izliyor, kimisi okuyor, kimisi de büyüklerinden öğreniyor.

Ama büyükler, bazen şu kanıya varıyor: “Bu kadar değildi. İhtilal vardı, sokağa çıkma yasağıydı; ama şimdi sokağa çıkmak, seyahat etmek, dolaşmak kısaca her şey serbest olduğu halde; yine de 80 yılları gibi değil, daha kötü.

171 gazeteci, 668 bebek, hakim, savcı, bir partinin genel başkanı, milletvekili, öğrencisi, işçisi, işsizi, memuru, hamile kadını, herkes hapiste. Tek sebebi ise, Fethullah Gülen ile birlikte hareket etmek. Yani  buna da “Paralel Devlet” oluşturmak deniyor.

Paralel Devlet ne, onu dahi bilmiyoruz. Çünkü literatürde böyle bir şey yok. Belki sözlükte yeni bir ekleme yapılabilir: “Paralel Devlet: ‘Fethullah Gülen’le aynı doğrultuda hareket etmek,” gibi. Çoğu insan, Paralel’i biliyor sadece.

Paralel:” Aynı doğrultuda hareket etmektir.” Gülen’in cemaati de bir devlet unsuru barındırdıklarını düşündüler galiba, bu yüzden de böyle bir isim verdiler.

İHTİLALDE TEK KURAL

80 ihtilalinde tek bir kural vardı, “sokağa çıkmak yasak,” hepsi bu.

Şimdiki kural ise, “fikrimin, kararımın dışında hareket edersen, beni eleştirirsen yanarsın.Yanmak kelimesi burada, ‘hapse girmek, aç ve işsiz bırakılmak, eşinden, çocuğundan ayrı yaşamaya mahkum edilmek‘ anlamına geliyor.

Çocuğunu Fethullah Gülen cemaatine gönderilmesini isteyen aile fertleri, çocuklarının o dönemde kötü yollara düşmesini, sokaklarda daha fazla zaman geçirmesini, kötü arkadaşlıklar edinmesini engellemek ve çocuklarının kontrol altına alınmasını istedikleri için Gülen Cemaatine veriyordu. Namaz kılıp, dinine sadık kalması içindi ailenin tüm çabası. Yoksul ve olaylardan haberi olmayan aileler, nereden bilebilirdi ki olayların farklı seviyelerde geliştiğini? Elbette cemaatte usulsüz olaylar vardı, farkındaydık ve girmedik. Kandırılmadık biz yani…

2013 yılına kadar, “Hoca Hazretleri” diye hitap edilen Gülen, cemaatiyle böyle bir izlenim verdi. Hâlâ aynı şekilde devam ediyor. 15 Temmuz sonrası 27 gün süren ‘Demokrasi Nöbeti‘ gecesinde her ilde Gülen‘in heykeli asıldı; ama hiçbir şey değişmedi. 2013’e kadar Gülen‘in türbesini açmak isteyenler, bugün heykelini astı, ateşe verdi.

SADECE KORKU SALINDI

Türkiye’de, yaşanan bu olaylarda, sadece vatandaşa bir şey verildi: “Korku.”

Vatandaş, yazmayı bırakalım; kendi fikrini beyninde düşünmekten korkar oldu. Kahvehanelerde yabancı görülen kimse veya kimselerin yanında siyasi konular konuşulmuyor, fikrini kimse sorarak veya danışarak iletemiyor.

Hele ki memur, asker, polis, işçi, öğrenci, milletvekili… Hepsi de işsiz kalmaktan, okuldan atılmaktan, makam ve mevkisini kaybetmekten korkuyor. Her geçen gün gerekçesiz, mahkemesiz gözaltına atılıyor ve tutuklanıyorlar. Tutuklanan herhangi biri, neden tutuklandığını bilmiyor. Bu sebeple de cezaevleri taşmış durumda. Haliyle yeni cezaevleri inşa edilmek zorunda kalınacak.

Türkiye’de yaşayan her kesim, bebek de dahil olmak üzere hapse atılıyor, ardından teklifler sunuluyor. “Ya bizimle ol, ya da hapiste, işsiz ve aç kalırsın,” gibi bir teklif. Teklifi kabul edenler, -aslında Fethullah Gülen‘in cemaatinde söz sahibi olanlar bunlar-, birkaç itirafla kurtuluyor; ama olayların farkına varamayan ve şoku atlatmaya çalışanlar ise, kendini kodeste buluyor veya ihraç edildiğini öğreniyor.

Korku her geçen azalıyor. Vatandaşlar, artık bir şeylerin değiştiğini görebiliyor. Muhalefet partilerin gösterdiği çaba, yenilik ve halka olan dönüklüğü, bu değişimi gösterebiliyor.

Yani anlayacağımız, “Araba patlak tekerle çakıl taşlarında ilerliyor, vatandaş bunun farkında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: