Genel

Çocuklar satılsın, müftü ‘amin’ desin

Henüz 18 yaşını doldurmamış (19’dan gün almamış) kişiler, Türkiye Cumhuriyeti yasasına göre çocuktur. Bu yaştaki çocuklar, zoraki çalıştırılamazlar. Sadece çalıştırmak da değil, zoraki hiçbir şey yaptırılamazlar. Mesela, rızaları olmadan evlendirilemezler, para gibi satılamazlar.

Ağrı’da çocuk evliliği çok fazladır.

Geçen 23 Nisan’da TÜİK verilerini aydınlık.com.tr’de, ‘Çocuk yaşta evlilikte birinci Ağrı, sonuncu Tunceli,’ başlıklı yaptığım haberde de belirtmiştim.

Kız çocukları, pazardan alınan mal gibi alınma peşinde, ailesi de pazara yeni ürünle girer gibi, pazar payına göre kızını satışa çıkarma peşinde.

4 kelle altın, 15 koyun, 8 dönüm arsa, 6 beyaz eşya, 20 bilezik altın… gibi gibi değişiyor.

(Tabii bazı aileler, bu alacaklarını düğün masrafı için kullanırken, bazıları da bu aldıklarıyla borçları ödemekle yetiniyor.)

Çaresizce toplum içindeki baskıyı gören ve 15 yaşındaki kızımız da, kabul görüyor, başını eğerek evden çıkıyor.

Çocuk yaşta evlilik oranına gelindiğinde, Türkiye genelinde yüzde 15,7 ile ilk sırada Ağrı yer alırken, yüzde 1,1 ile son sıraya Tunceli yerleşiyor. Resmi evlenmeler oranındaki 2015 verilerinde ise, yüzde 5,2 iken, 2016’da bu oran yüzde 4,6’ya düşüyor.

Her 16-17 yaşına gelen bir kız; arabası, işi ve dükkanı olan, kendisinden 15 yaş büyük bir işadamıyla evlendiriliyor. Resmi olmasa bile, önce imam nikahı kıyılıyor, yaşı 18’i geçince de resmi nikâh kıyılıyor. Bu şekilde ortada suç kalmıyor.

Nasılsa artık resmi nikâh kıyma yetkisini, yeni düzenlemeyle de müftüye verilecek. Bu demektir ki, Ağrı’da veya Türkiye genelinde resmi nikâhtan korkan aileler, artık soluğu müftüde alacak. Hem dini hem de resmi nikahı aradan çıkaracak olan imam, bir salavatla işi tatlıya bağlayacak, bir ‘amin’le de olaya seyirci kalacak. Biz de buradan çocuk yaşta evlilik istatistiklerini arayıp duracağız.

Yeni çıkan, ‘müftülere resmi nikah kıyma yetkisi’ düzenlemesini savunan ve cuma günü Ağrı’ya giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, “Bunun için de çok detaylı bir çalışmayı burada, Ağrı ilimizde, doğu illerimizde başlatacağız. İnşallah bu konuda da bölgeye özgü etüt, eğitim çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bu oranları sıfıra indirmek hedefimiz. Diğer kurumlarımızla iş birliği içinde evlilik öncesi eğitim programlarımızı, aile eğitim programlarımızı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu konuda ciddi çalışmalarımız var. Biz Ağrı’da da erken yaşta evlilikleri azaltacağız inşallah. Kız çocuklarımız okusun istiyoruz. Okullaşma oranını artıracağız,” demiş.

Sağ olsun, çok iyi demiş bakanımız. Almanya’ya girme çabasından anlamalıydım bu kadar girişken olduğunu.

Resmi nikahtaki yasalarda,

-Aileler ve şahitlerin şart olmasıyla birlikte, ‘çiftlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor,’ kuralı var. Yani çocuk evliliği yasak.

Bunu önü açılmış oldu. Yeni düzenlemeyle çocuklarınızı artık istediğiniz bütçeyle, istediğiniz mal varlığı karşılığında satabileceksiniz. Artık size devlet dahi bir şey diyemeyecek.

Türkiye genelindeki 2016’nın genel nüfusu, 79 milyon 814 bin 871 iken, çocuk nüfus oranı ise, 22 milyon 891 bin 140’tır.

Her aileye üç çocuk” politikası, sanırım işe yarıyor. Oran pek bi düşüşte, galiba böyle giderse, baya bir düşecek gibi… Çünkü çocuk nüfus oranı, 1935’te yüzde 45,0 iken, 2016’da bu oran yüzde 28,7’ye düşmüş. En yüksek oran ise, yüzde 48,5 ile 1970 yılında görülüyor.

Ve asıl dünya nüfus oranındaki duruma baktığımızda, 167 ülke arasında çocuk nüfus oranında 96’ıncı sıradayız.

Hadi, az kaldı. Yakında en az çocukla, en çok evlilik yapan ülke olmaya aday gösterileceğiz. Kim bilir, Oscar bile alırız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: