Genel

Önce fiş kesti, sonra mağdur etti

Akşam saatleriydi, 8 arkadaşla birlikte iki aracımızı aldık ve Diyadin Jeotermal Turizm Seracılık ve Ticaret A.Ş.‘nin ‘Tunca Kaplıcaları’ firmasının Diyadin işletmesine doğru, arkadaşlarla yorgunluğumuzu atmak ve eğlenmek için yola koyulduk. Havuz da olimpik havuz gibi, oldukça büyüktü. Diyadin ilçesinin girişinde bulunan büyük yerdeydik.

Saat 20.28‘de son girişimizi yaptık ve bizimle birlikte 10 kişi daha içeri girdi. Biz, 8 kişiydik; 2 arkadaşımızı kaç kişinin olduğunu öğrenmek için içeri yolladık ve içeri gelmemizi istedi. Çok yoğun olmadığı için, biz de fişleri kesip, içeri girdik.

img1500677342144

Her şey eksikti

Değişim kabinin havasız olduğunu, dolaplarda kilitlerin olmadığını, yıkanan banyo birimindeki çeşmelerin ve ahizelerin bozuk, kırık olduğunu gördük. Daha yeni yapılmıştı oysaki.

Biz suyun çok sıcak, üzerinin kirli, yağlı olduğunu bilmiyorduk. İki arkadaşımız, sadece kalabalığı kontrol etmek için girmişti içeri; suyu değil. Bizler de güvendiğimiz için, suyu kontrol etmeyip, fişleri kestirme kararı aldık; ama pişman olduğumuzu belirtmek isterim. Tam havuza girecektik ki, suyun kaynama derecesindeki sıcaklığını hissettik ve “bu suya girilmez. Şu an serin hava, hastalanırız. Bir çözüm bulunmadığı taktirde, çıkarız ve bir daha gelmeyiz,” dedik.

qw

Hastalığa davetiye çıkmıştı

Kaplıcaların yapımında her zaman üstü açık bırakılır, -sadece yaklaşık 1 metrelik bir çıkıntı bırakılır duvar diplerinde, bankların, koltukların bulunduğu yerlerde,- Hava serinse ve kaynama dereceye gelmiş suya da giremediğiniz gibi, hastalanırsınız. Hastalığı önlemek için, biraz daha ılık olan suya girip, içeride beklediğinizde o zaman hastalığınızı önlemiş olursunuz. Biz ve diğer katılan 10 kişi, çocuklarla birlikte suya giremediğimiz gibi, birbirimize su dahi sıçratmadık. Kaynayan su, vücuda temas ettiği anda yakıyordu.

Fişi kesen yetkili A. Arslan ise, bunu bize başından beri söylemeyip, “siz girip baktınız, ben de fişi kestim. Havuz yeni yıkandığı için su sıcak, onun dışında yapacağım hiçbir şey yok,” dedi. Israrlarımıza rağmen, umursamadı.

Peki, bu sorulara cevap verilebilir mi?

-Havuz ne zaman yıkandı?

-Yıkanan havuz sürekli böyle kaynama derecesine mi geliyor?

-Yıkanan ve kaynama derecesine gelen su neden kontrol edilmiyor, gelenlere neden bu söylenmiyor?

-Mağdur olan kaç kişi var?

-Kişi başına alınan 3 lira, bu mağduriyeti çözer mi?

-Havuz yıkanmasına rağmen, üzerinde biriken yağ tabakası ve kir normal mi?

Ağrı-Diyadin-Kaplıca-6

10 Dakikaya 8 kişi, 24 lira, 50 kilometre

Giriş saatimiz 20.28 sıralarıydı ve bizler 10 dakika kalabildik. Israrlarımıza rağmen hiçbir çözüm bulunmadığı için, jeotermal kaplıcalarını terk ettik. Gelenlere de, ‘içeri girmeyin. Su sıcak, girerseniz fişlerinizi de geri alamazsınız,” diye her geleni geri çevirdik. Çünkü bizler de fişlerimizi alamadık. Kimse yüzemediği gibi, kabinde hafif yıkanan veya hiç yıkanmayan girdiği gibi geri çıktı. İki araçla 50 kilometre yaptık,-benzini de hesaplayın,- malzemelerimizi alıp, pikniğimizi yapmıştık, yol masrafını epey hazırlayıp, son olarak havuza girecektik; ama olmadı.

Mağdur olmayın

Bu mağduriyeti kimselerin yaşamaması için, gerekenin yapılması gerekiyor. Ayrıca, bundan sonra içeri girip, ‘suyu, sabunu, çeşmeyi ve hatta giyim yerlerini’ dahi kontrol etmeden fiş kesmeyiniz.

Kazandığınız parayı, bu kadar kolay kaybetmeyin. Şunun da altınız çizmek istiyorum, giden paranın önemi yok. Harcadığınız benzinin de önemi yok… Sizler, onca yolu katedip, oraya geliyorsunuz, gördüğünüz mağduriyeti kimse umursamıyorsa, olay bitmiştir. Hakkınızı arayınız, biz de aynısının peşindeyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: