Genel

Nuriye ve Semih’in talepleri var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25 ve 26. Dönem Manisa Milletvekili; TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Tur Yıldız Biçer, Ankara Sincan Ceza evinde açlık grevinin 131‘inci  gününde olan Öğretim Görevlisi Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’yı ziyaret etti. Scope uygulamasında canlı yayına konuşan Biçer, açlık grevinde olan eğitimcilerin sağlık şartlarından ve taleplerinden bahsetti.

Vekil Biçer, şunları dile getirdi:

Ankara Sincan Ceza evindeyiz. Açlık grevinin 131’inci gününde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla birlikteydik. Gün boyunca onlarla görüştüm. Öncelikle bu süreç içerisinde bunu iletmek istiyorlar, bu mücadelede 

Nuriye Gülmen‘in bir talebi var. Bizim sağlıkla ilgili sorunlarımız ve taleplerimiz öncelik değil. Öncelikli olan, siyasi taleplerdir. Tek talebimiz işimize dönmek. Haksızlık ve hukuksuzluğun geri dönmesi. Bizimle birlikte mağdur edilenlerin de bizim işe dönmemizle birlikte umut bulması, adalet ve mücadele arayışının büyümesi.

İkinci bir konu ise: 10 ekim katliamında canlı bombanın eşi, Nuriye ve yanındaki sol örgütte mensup olma sebebiyle tutuklu bulunan diğer kişilerin bulunduğu koridorda her gün geçerken birbirlerini görme olasılığı olan yerde kalıyorlar. Sürekli bulundukları hücreden tekbir sesleri geliyor. Bunun da rahatsızlık verdiğini dile getirdiler. Bunların giderilmesi gerekiyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile randevu talebim var. Bizzat ileteceğim. Ceza evinin yönetimine de ilettim.

Semih ve Nuriye, kendi işimize dönmek için açlık grevine başladık, diyorlar. Bunu bir adalet arayışı olarak da içselleştirdik. Yalnızca biz  işimize döndüğümüzde bu sorunların bitmeyeceğini biliyoruz. Mağdur  insanların olmaması için bağımsız yargı ile ve kararların bağımsız olabilmesi için herkesin yapağı somut şeyler var, diyerek iletmek istiyorlar.

Özakça ise: Özellikle biz oturma eyleminin 120’inci gününde ilk defa terör örgütü ile bağlantılı olarak dava açıldı hakkımızda. Bundan önce hiçbir şey yoktu. Biz 120 gün boyunca terör örgütü ile bağlantılı değildik, açlık grevini başlayacağımızı meclise ilan ettiğimiz gün mü terör örgütüyle bağlantılı olduk? Özgürlüğümüz kısıtlanmış durumda. İçişleri bakanlığı makam koltuğunda oturarak her aklına geldiğinde somut veri olmadan, mahkeme kararı olmadan bizi suçluyor. Adalet bakanı olarak somut verilerle desteklenmesini; yoksa ise şeffaf bilgilere ulaşılan bir konuma gelmesini bekliyoruz.

Semih’in eşinin de kendisiyle aynı dönemde açığa alınmasına rağmen, hakkında ne bir soruşturma ne bir gözaltı ne bir eyleme katılmayla ilgili görüntü veya somut delil olmadığını ve neden onun da bu duruma getirildiğini bakanların yanıtlamasını istedi.

Yıldız Biçer: “Kilo kayıpları var. Fiziksel olarak etkilememişken olamaları mümkün değil. 

Yarın Bekir Bozdağ’dan bir randevu talep ettim. Semih ve Nuriye’nin bağımsız hekimler tarafından muayene edilmeleri hakkında bir talepleri var. Ben de kendilerine de ilettim ve kabul edilirse bağımsız, gönüllü hekimlerden biri olmak istediğimi ilettim. Adalet bakanlığına da bildirdim. Kendileri 2 gün önce Ankara tabip odasında da bir heyet raporu oluşturulmuş, bunu sonucuna göre bağımsız yargı tarafından karar verilmesini istiyoruz,” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: