Genel

Tek parti destanı

15 Temmuz, artık akıllara yeni bir kurtuluş gibi geliyor. O artık Türkiye’nin ‘15 Temmuz Destanı.’ Darbe girişimini enişte beyden öğrenmiş de olsak, o artık bir destan oldu. Türkiye’nin yeni reklam kokan destanı o…

Türkiye’nin yüz yıla yakın bayramları ve anması

-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,

-19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı,

-30 Ağustos Zafer Bayramı

-10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıl dönümü,

gibi önemli bayram ve anma türlü bahanelerle engellenirken, birkaç saat, sadece Ankara ve İstanbul‘da belirli birkaç bölgeye ateş edip, 8 bin askerle darbe kalkışmasını enişte beyden öğrenmek, hemen ardından birkaç saat bekleyip sonra bastırmak ve yetmemiş gibi, halkı da sokağa döküp 249 kişinin hayatına mal olmak, pek inandırıcı gelmiyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ve darbe girişimine katılan 8 bin askerin bin 600‘ü er-erbaş, 5 bin subay-astsubay, bin 200‘ü de askeri öğrenciydi. Darbe, işte bu amatör kitleyle başladı, enişte haber verdi, Genel Kurmay Başkanı, “Alınan tedbirlerle, darbe öne çekildi, akamete uğratıldı” dedi. Yani önceden haberleri vardı, beklettiler.

Darbe haberi alındığında, önce halkın güvenliği, şehrin güvenliği alınır. Halkın bile bile ölüme gönderilmesi çelişkidir. Bazı askerler dahi neden sokağa çıktıklarını bilmiyordu. Ki bir köprünün tek yolunu kapatmayla, sağa sola uçak uçurup, iki kanalı basmayla, Cumhurbaşkanı Marmaris‘te başbakan serbest, sabah altıda da düğüne giden komutanlar varken, böyle bir kalkışma, darbe olamaz zaten.

Bazı cevapsız sorular

-Ayrıca aralık sonunda 2 Türk askeri IŞİD tarafından canlı canlı yakıldı. IŞİD’in  profesyonel HD ile çekildiği görüntüler, hâlâ inceleniyor. Kimseden ses seda çıkmıyor. Neden?

-Suriye’de 67 Şehit  verildi. Neden?

-İstanbul valisi Vasip Şahin, gece 02.00-02.30 sıralarında darbe girişiminin kontrol altına alındığını duyurmuştu. Zaten 249 kişi de o saatten sonra öldürüldü. 16 Temmuz’da Genel Kurmay Başkan Vekili Ümit Dündar, 104 darbecinin öldürüldüğü söylenmişti.

-Bir ay sonra, 17 Ağustos’ta da Başbakan 36 darbecinin öldürüldüğünü söylemişti.

Çelişki var. Bu çelişki neden sorulmuyor?

-Mademki o F-16 havada uçtu, bombaladı her yeri… Peki, bu uçakların içindeki talimat ve sesleri kaydeden Kara kutu nerede? Neden dinlenmiyor ve kamuoyu ile paylaşılmıyor?

-Türkiye Büyük Millet Meclisinde Darbe araştırma komisyonu neden AKP tarafından dağıtıldı?

Demokrasisiz nöbet

Ardı kesilmeden nöbetler başladı, 27 gün sürdü. Demokrasinin olmadığı ülkede, ‘demokrasi nöbeti‘ne çıkmak, hangi akla hizmetti anlamış değildik. Ayrıca, sürekli cadde ve sokaklarda patlayan bombalar, şehit sayısının hızlar arttığı zamanlar, bu 27 gün boyunca kesilmişti. Ülke rahat ve huzurluydu. Şaşırmıştık. Çelişkiler artmaya başlıyordu. Bütün güvenlik önlemine rağmen, Türkiye’yi kana bulamak isteyen PKK ve IŞİD, bu güvenlik açığının olduğu zamanlarda ortaya çıkmaması bizi şaşırtmıştı. Elbette onların varlığından bile rahatsızdık; ama bazıları pek öyle görünmüyordu. Ve hep bir partiye, iktidara reklam hazırlandı resmen. Büyük çelişkiydi. Kimi Ülkücü, kendi şarkılarının çalınmasını isterken, engellenmişti. Kimileri anons yapınca, türlü benzetmeler yapıyordu.

images.jpg
Musa Anter

Mesela Ağrı’nın eski Valisi Musa Işın‘a, ‘Apê Musa‘ benzetmesi yapılmıştı. Apê Musa-Musa Anter (Musa Amca), Kürtlerin en çok sevdiği yazar, şair ve gazetecidir.

1920 yılında Nusaybin‘de doğdu. 20 Eylül 1992‘de de Diyarbakır’da uğradığı silahlı suikast sırasında hayatını kaybetti. Vali Musa‘yı, Musa Anter‘e benzetmek, Kürtlere yapılan en büyük hakaret olarak algılandı o gün.

Bitmedi, hayatını kaybedenler, toprağa gözyaşları ile gömülünce, herkes demokrasi olmayan ülkede, demokrasi nöbetiyle zafer edasında kutlama yapıyordu. Balon şişirilip, meydanda darbeye karşı gelinmiş gibi iğneyle patlatılıyordu… Buna benzer yüzlerce komik anlar yaşandı bu 27 gün içerisinde.

Yıl dönümü

15 Temmuz’da 249 kişinin hayatını kaybetmesi sebebiyle, anma etkinlikleri ve resmi tatil ilan edildi. Kimse işe gitmesin, kime görevini yerine getirmesin, hastaneler boş, doktorlar anma etkinliğinde, Kızılay, Yeşilay, Afad, gibi yerler de katılsın, hiç bir memur yerinde durmasın, herkes mutlaka zoraki gelmeli ve üstelik ikram da yapılacak…

Böyle bir şekilde davet olursa, herkes mecburiyetten gelir. Kimisi de ikram olduğu için ve meraktan geliyor. Katılmayan memur veya yetkili varsa, tespit edilip işinden olur. Bu da bazı duyduklarım arasında…

s-3e03489cc194b10e20cec8282c8fc5f87d876a65.jpgŞimdi de 15 Temmuz katılımını, Kılıçdaroğlu‘nun ‘adalet’ yürüyüşüne ve Maltepe Mitingindeki katılımla kıyaslıyorlar. Kılıçdaroğlu, ‘adalet’ arayışı için çıktı, herkes de gönüllü katıldı. “Kimse gelmezse, bir başıma elimde ‘adalet’ yazılı pankartla çıkacağım ve yürüyeceğim” demişti Kılıçdaroğlu. Zoraki yoktu, gelmeyeni işinden atmayacaktı.

 

Ordu’yu itibarsız kılan afiş

Afiş, Cumhurbaşkanlığı talimatıyla hazırlanmış. Logo altta belirtilmiş. Askerler halkın yanında ezik bir şekilde kaçıyor, halk ise askere kin ve nefret besliyormuş gibi karşılık veriyor. E hani Türk Ordusu? Halk ve asker, polis ve asker karşı karşıya geldi burada. Taarruz eğitimi almış asker, burada yok edildi. Halk, Çin malı ve plastik saplı bayraklarla darbecileri püskürtmüş… İnanabiliyor musunuz? Ben şahsen inanamıyorum.

O gün, halk sokağa döküldü. Güvenlik önlemi alınmadan hem de… 249‘u hayatını kaybetti, bir yıl boyunca havuz medyası bunu şişirip şişirip, duygusal kurgularla insanlara aşıladı ve yetmedi bu afişle de ordu yerle bir edildi.

40107
15 Temmuz yıl dönümü için hazırlanan afişlerden biri

Gelelim döne döne yönünü bulamayanlara

Vakti zamanında Türk Bayrağına parmak sallayanlar, dün ellerinde Türk Bayraklarıyla sokağa çıkmıştı. Kimisi tişört yapmıştı, kimileri ay ve yıldıza 15 yazıp, türlü şekillerle bayrağın itibarını zedelediler. Bayrağın anlamını ve önemini henüz anlamayanlar, arabalarının her köşesine bayraklar asmıştı. Geçen yıla kadar kimse bayrağı evine asmazdı, yanında geçerken küfür ederdi, şimdi sırf birilerine yaranmak için arabalarına asıyor. Güçlünün yanında olanlar, gün gelir itibarsız kaldıklarında, neye uğradığını şaşırırlar. Bu da döne döne yönünü bulamayanlar…

Sesli kutlama

Dün gece, acil aramalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesli mesajı yayımlandı. İlk birkaç saniyede: “Cumhurbaşkanınız olarak, 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik gününüzü tebrik ediyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum,” dedikten sonra aramalar bağlanıyordu.

Gazeteci Bora Erdin‘in 15 Temmuz’da kan arayışı ile ilgili twit atmıştı…

fghfgh.jpg

Gelelim Fethullah Gülen zamanına

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkçe Olimpiyatlarında şu sözleri dile getirmişti:

“Kardeşlerim gurbet hasrettir. Hasret, bedeli çok ağırdır. Biz şu vatanın hasreti ile yananları aramızda görmek istiyoruz. Gurbet aynı zamanda garipliktir. Biz garipliğe tahammül edemeyiz. Bu sıla hasreti artık bitmelidir. Bitsin istiyoruz. Doğrusu ben şu andaki hareketinizle bu hasretin bitmesi gerektiğin anlıyorum. Öyleyse bitsin bu hasret diyelim. Ve bu anlamlı gecede kadim bir medeniyetin evlatları olarak Türkçe olarak sesleniyorum. Gurbeti bir kenara, hasreti bir kenara bırakalım diyorum.”

Bu konuşmayla da, Fethullah Gülen‘e açık mektup, çağrı verilmişti. Gülen‘in Türkiye’ye getirileceğini düşünüyorduk, herkes bekliyordu bunu.

turkce-olimpiyatlari-parasi.jpg

O gün de şu paralar bastırılmıştı. Dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet şimşek, bu bastırılan paraların onayını vermişti. Birim maliyeti 0.23 TL ve 1 milyon adet basılmış. 2012 Haziran ayı ile de piyasaya çıkmıştı.

 

Şimdi ne değişti? Aynısını tekrarladılar. Bu defa da ‘15 Temmuz şehit ve gaziler anısına‘ Atatürk’ü kaldırıp, aynı şekilde bayrak, yıldız şekilleri eklendi. Değişen bir şey olmadı, yine olan Atatürk büstüne oldu.

Neyse ki Cumhurbaşkanı geldi köprüye ve önce kuran okundu, açılış yapıldı. Ardından yine CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na yüklendi, anmayı yaptı ve selalar ile bitirdi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: