Genel

Ağrı, Erzurum’a peşkeş mi çekiliyor?

Bu başlığı atarken, çok düşünmedim. Aksine, sürekli tekrar ettiğim ve son yerel çalışmalara bakarak gözümle görebildiğim bir başlıktı.

Yerel siyasetin aslında Ağrı‘da hiç yapılamadığını; ama her yerel faaliyetin bir Erzurum‘a yandaş olmak için kullanıldığı görülüyor. ‘Adalet‘ kelime anlamını henüz içinde barındıramayan ve aslında adaletsizce kalkınan ‘Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Ağrı İl Başkanlığı, vekil ve yönetimi en güçlü konumda olmalarına rağmen, alt tarafı bir devlet hastane için teknik cihazı dahi getiremedi yıllarca…

Ağrı İl Sağlığında her yıl yeni bir sağlık müdürü geldi, geçti. Yine sağlık problemleri, hastane kirliliği sorunu… çözülemedi.

Geçen gün (çarşamba) arkadaşlarla, Ağrı Özel Yaşam Hastanesine bir arkadaşı ziyaret etmek için gitmiştik.  Hastane, bildiğimiz gibi bir hastaneydi. Parası olanın, temiz ve konfor içinde düdüğünü çaldırdığı bir yerdi. Bildiğimiz bir hastaneydi. Bu hastane de, Türkiye siyasetinin hiç bilmediği, tanımadığı; ama şehri hep kendi oyuncağı haline getirdiği Ağrı‘da hizmet veriyor.

Bir de sürekli değişen, hep seçimlere yakın yeni yeni “devlet hastanesi geliyor” diyen siyasilerin oyunlarına alet edilen Ağrı Devlet Hastanesi var. Sadece adı ‘hastane‘ içi ise, bir ahırı barındırır cinsten. Saatlerce o kalabalık, kirli ve ahır gibi kokan devlet hastanesinde, hastalığınızın azalmasını bekliyorsunuz. Çok zor; araya giren hastalar, hastalığına yeni şeyler ekliyor.

Yeni hastanenin aslında 2013 yılında faaliyete girmesi bekleniyordu. AKP eski Milletvekili Patnoslu(Ağrı’nın bir ilçesi) Ekrem Çelebi, böyle bir söz vermişti. Hâlâ azar azar, seçimlere yetiştirecekmiş gibi, seçim vaatleriyle milleti oyalama politikası sürdü, sürüyor.

182349
Fotoğraf: İlke haber Ajansı

Ağrı eski Valisi Musa Işın, geçen haziran ayında açılacağını belirtmişti. Hâlâ yapımı sürüyor. Yer teslimi ise 19 Nisan 2013. 4 yıl geçmiş, hâlâ teslim edilmemiş. Cihazlar, doktor, hemşire, asistan… derken, zannediyorum seçime yetişir ve bir reklamla açarlar hastaneyi.

AKP Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe, yıl sonu diyor. Yani bir yıl daha bekleyeceğiz. Yeni bir vali de gelir, bir yıl da o uzatır; alın size 2019 ve teknik donanımı eksik, 8-10 hastaya bir doktorun düştüğü hastane. “Hayırlı olsun,” deyip, giderler.

agrida-hastane-insaatindan-dusen-isci-oldu (1)
Fotoğraf: Diyadinnet.com -Yapımı devam eden Ağrı Şehir hastanesi

Kalp krizi geçirenlerin yaşama şansı yüzde 10. İlk müdahale Ağrı‘da yapılıyor, yaşama tutunuyor; ama Erzurum‘a sevk edilen hasta, ölüm belgesini doktorun elinde, kefenini de cebinde tutarak düşüyor Erzurum yoluna.

Alt yapı yok, kanalizasyonlar yok, –olanların kapağı da yolun ortasın,– kupkuru zemine asfalt çalışması, –kış gelmeden hatta kış bitmeden yollar mayınlı bölgeye dönüyor-, fabrikası olmayan şehre siyaset çalışması, kan ağlayan esnafa ziyaret, esnaf sorununu dinleyip, not ettikten sonra da ‘hallederiz‘ diyerek sessiz kalmalar, işsizlikten ne yapacağını bilmeyen; ama ‘gel partimize gir seni işe sokalım‘ vaatleriyle genç nesilleri kandıranlar, 8 hasta başına bir doktorun düştüğü hastaneler, kadın doğumunun çok olduğu; ama kadın doğumcunun yetersiz olduğu, fakirlik muamelesi yapıp da, aslında en lüks araçların olduğu bu şehri (Ağrı), Erzurum‘a işte bu sebepler yokmuş gibi peşkeş çekiyorlar.

Erzurum’a sevk edilen hastalar, sadece öğlen yemeğini Erzurum’da yese, Ağrı’dan Erzurum’a milyar dolarlar akmış olur, –ki yıllarca öyle,- alıştık artık.

Şehrin her şey itammış gibi, ‘n’olur protokole ismimi yazın‘ diye yalvaran sayın basınımız, bunlara da sessiz kalıyor.

Bir de gülerek tebessüm ettiğim, ‘Pişmaniye Festivali‘ne akın etmiş sayın basınımız. Çok güzel bir marifetmiş gibi de, haber yapmış.

IMG_4107.JPG
Fotoğraf: 04haber.net

İzmit Belediyesi tarafından 9’uncusu düzenlenen Uluslararası  Pişmaniye Festivali, bazı aksaklıklar sebebiyle Ağrı eski Valisi Musa Işın ve İzmir Belediyesi Meclis Üyesi Ersin Alpaslan’ın çabasıyla Ağrı’da kararlaştırılmıştı.

Buraya kadar anladık mı? Hastaneye yıllarca getirilmeyen anjiyo ünitesi yerine, Vali Işın‘ın da büyük çabasıyla ‘Pişmaniye’ gelmiş. Hoş gelmiş. Biz yıllarca pişmanlık festivali yapıyoruz zaten, siz geç kalmışsınız. Bir de katılımcıların sayısıyla da rezil olmuşlar; bekliyordum.

İşsizlik, ekonomi çöküş ve sağlık şartlarının el vermediği yerde, zaten pişmanlığı oynuyor millet, siz de yaraya tuz basmışsınız.

Bir de eğitim sorunu var değil mi?

Aslında Türkiye’nin bu sorunların yanında, eğitim sorunu da genel bir sorun.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde bulunan akademisyen ve diğer bazı çalışanların çoğu Erzurum’lu.

Bu laf neredeyse herkesin ağzında; ama iktidar partisinden seçilen vekilimiz Cesim Gökçe, 2 Mart‘ta kayyım olarak Ağrı Belediyesine atanan Ağrı’nın eski valisi Musa Işın‘dan, belediyeye kendi adamını yerleştirmek istesin, ortalık küfürlerle tartışmalara sebep olsun ve vekilimiz gözüne yumruğu yiyip, başını eğerek Ankara‘ya gitsin!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun bir sözünü hatırladım şimdi: “Böyle bir şey olabilir mi ya?” 

Olmaz! 

İşte bu yüzden, bu ülkede de olduğu gibi, bu memlekette siyaset bitmiş; Ağrı, Erzurum’a peşkeş çekiliyor.

Bir önerim var, naçizane bir öneri:

2019 seçimlerinde fiili var olan başkanlığı, resmiyete dökün, Ağrı’yı Erzurum’a bağlayın, siz de rahat edin, istediğinizi alın; biz de kurtulalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: