Genel

Sağlıkta siyaset kavgası

Kısa sürede Ağrı Valisi Musa Işın, merkeze alındıktan hemen sonra, –daha bir ay dolmamışken,- şehrin İl Sağlık Müdürlüğü de değişti.

Ağrı‘ya yeni atanan Vali Süleyman Elban,  30 Haziran’da Bilecik‘ten gelip, görevine başlamıştı.

Yine aynı şekilde Ağrı‘nın eski Sağlık İl Müdürü Cesim Solhan‘ın sözleşmesi yenilenmedi ve yerine Bilecik‘ten bir doktor getirildi.

Gelen doktor, Ömer Balcı idi.

Bilecik Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Uzman Tabipliği görevindeymiş. Ve vekaleti de ne hikmetse Haziran 2019‘a kadar sürecekmiş. Tam da seçim zamanı…

Çelişkiler olduğu gibi, şüphe de uyandırıyor.

Yıllarca sağlık sorunları olan ve her valinin, doktorun, öğretmenin, polisin şartlı görev diye tecrübesizce atandığı bu ile bu defa de vali ve sağlık müdürü aynı ilden gönderiliyor.

En enteresan kısım ise, eski İl Sağlık Müdürü Cesim Solhan‘ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaları aynen aktarıyorum:

C6FDU6NWYAA-gNL
Cesim Solhan

“2013 yılından beri çeşitli pozisyonlarda yapmış olduğum Ağrı ili sağlık yöneticiliği görevim bugün itibariyle sözleşme sürem bitti. Tüm çalışma arkadaşlarıma/bakanlığımıza/dostlarıma teşekkür ederim.

Ağrı devlet hastanedeki doktorluk görevimize devam edeceğiz inşallah. Erzurum’da lise öğrencisi iken Ağrı’dan gelen hastaları görmem ile karar verdiğim doktorluk mesleğimde hayalim, Ağrı halkı Erzurum‘da değil kendi ilinde tedavi olsun; ölecek olsa da kendi toprağında son nefesini versin istedim. Bunun içinde Ağrı’da anjiyo ünitesi kurulması amacı ile tüm gücümle onay aldım. Bazılarına haber verip de işi bozmalarından korktuğum için temkinli davrandım ama şans eseri öğrenip de beni ‘arayıp yav sen anjiyo getirmişsin,’ dediğinde korktuğum başıma geldi.

Çünkü asker hastanesine kurmak için her şey hazır iken kendi menfaati gereği oraya kurulum iptal edildi. Ve yeni doğan sevkleri en büyük il dışı ikinci sevk sebebimiz.bunun içinde bakanlıktan şükür Allah’a, yeni doğan yan dal uzmanı kadrosu aldık. 

Yapmadıklarım ise; bi belediye başkanının muvazaalı(sahte) eczanesine izin vermemek ceza yazmak/ başka bi başkanın arazi peşkeşine izin vermemek. Kula kulluk etmemek verenin de alanın da Allah’u teala olduğunu yüzüne söylemek asla o narsist egosuna kul olmamak. Yarı tanrı hezeyanı yazık. Ağrı da en büyük hayalim bölge eğitim araştırma hastanesi açmaktı. Yetkili kişi hazırlamış olduğum dosyanın ağzını bile açmadan. 

‘Bırak bu işleri falan kişiyi 112’ye Başhekim yap’ dediğinde zaten anlamıştım görev süremin uzamayacağını. Allah şehrimize yardım etsin.

Ben yine alnımın akı ile şehrimdeyim selam verebiliyorum insanlara dostlara. Allah kimseyi başı öne eğdirmesin şehre ihanet utancı ile.”

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bu yazılanlar hakkında bir şey dememe gerek yok. Her şey açıkça belirtilmiş. Görevinden ayrılmak istememiş belli ki doktor Solhan. Ve ayrıca da bir hayalinin de engellendiği çok açıkça ifade edilmiş. Demek ki Ağrı’da sağlık, rant ve peşkeş üzerine yürüyormuş. Günlerce bunları yazıyoruz biz de…

Şehir hastanesi bir kaç kişinin rantına kurban gittiği gibi, yıllardır açılamıyor. Sağlık alanında bir türlü ilerlemeyen Ağrı şehri,-ki diğer şehirler de neredeyse aynı,- bazı siyasi partilerin kendi oyuncağı halinde.

Zaten vali Bilecik‘ten geliyorsa ve hemen ardından Bilecik‘te görevli bir doktorun aynı şehre İl Sağlık Müdürü olarak atanması, Ağrı‘daki iktidar partisinin vekili Cesim Gökçe‘nin ve iktidar partinin başkanlarının hiçbir işe yaramadığını gösterir.

Yani olan vekile olur burada ve seçmenlere…

“Demek ki neymiş, bu şehrin sahibi hakikaten yokmuş. Gerisi kuru kalabalık! “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: