Genel

Bu köyde sağlık Allah’a emanet

Saat 10.30 gibi babamla motosiklete binip, yola çıktık ve Büyükağadeve köyüne doğru ilerledik. Köy, merkeze 17 kilometrelik mesafede…

 

 

Yolumuzu tamamladık ve köye, merhum dedemin evine ulaştık. Çay ve kuruyemiş tepsisi de yerdeydi. Sürekli misafirlerin önüne gelir bu tepsi: ‘kurabiye, kabuklu-kabuksuz fındık, kabak çekirdeği, leblebi, Antep fıstığı, lokumlar, gofret, ceviz, kuru üzüm vardır. Herhangi bir dini bayramda köye gittiğinizde, mutlaka bu tepsi önünüze gelir. Bir gün uğrayın ve kendinizi tanıtın…

 

IMG_5103
11 çeşit kuru yemiş tepsisi

 

 

Hiçbir şey ulaşmamış

Köye varırken ve köydeki durumlara şöyle bir baktığımda, hiçbir şey yok. Su sürekli kesiliyor, yollar desen doğduğum gün gibi. Toz, toprak içindeki yollar, yeri geldiğinde yaz mevsiminde dahi suyun döküldüğü yerde çamur oluşturuyor.

Peki, yıllardır her köye yol gidiyorsa, bu köye neden gitmiyor? Siyasi bir bölünmeden mi? Hani ‘Kürt kardeşlerimiz her zaman her hizmetten yararlanacak’ idi? Yıllardır köyün yollarına asfalt döşenmediği gibi, parke taşı dahi hiç uğramamış bile.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan, 10 on gün önce Ağrı’daki konuşmasında şunları demişti:

c4312a7a0bb4971864b737e1daac4e53.jpg

“Biliyorum ki ülkemizi sağcı, solcu, Alevi, Sünni, Kürt, Türk, başörtülü, başörtüsüz diye ayırmak isteyenler başarılı olamadılar, Ağrı’da da başarılı olamadılar, asla da başarılı olamayacaklar.”

E peki, neden hâlâ orada yaşayan insanlara ulaşım ve sağlık yerini bulmuyor? Bu insanlar yukarıda sayılanlardan biri değil mi?

IMG_5100
Büyükağadeve köyü girişi. Köyün tüm yolları bu halde

Neyse ki, dayım Yavuz Adıyaman‘a sordum.

Köye yol yapılacak mı?

“Sözde yapılacak, bekliyoruz. Yıllardır yollar böyle. Bakalım yapacaklar mı?” dedi.

Umudum bu yönde. Her gelen yapacağız, yapıyoruz, bu kadar milyon kilometre yol yaptık, demekle olmuyor işte. Yaklaşık yüzün üzerinde hane var. Bir ilkokul var ve sağlık ocağı yok. Sağlık ocağı, 20 yıldır yapılmış ve şu an çobanlar kullanıyor o eski binayı. Sağlık adına hiçbir şey yok.

Sağlık Ocağı var mı?

“Var; ama çalışmıyor. 20 yıldan fazladır var, bina halinde ve çok eski. herhangi bir sağlık çalışması yok. Çobanlar orayı kullanıyorlar,” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: