Genel

Peki, sizler neredeydiniz?

Adalet, bariz anlamıyla ‘hak, hukuk ve doğruluk’ üçgenin bir arada olmasıdır. Sözlükteki anlamına göre de: “Hak ve hukuka uygunluk; hak ve hukuku gözetme ve yerine getirme; doğruluk,” demektir.

Adalet yürüyüşü, 8’inci gününde. Yaklaşık 15-16 gün daha devam edilecek. Ankara Güvenpark’ta başlanan ‘Adalet yürüyüşü‘, toplumda destek aldığı gibi, tepkilerle de karşılandı.

Yürüyüşe verilen destek, havuz ve muhalif medyada görüldüğü gibi, yoğun; ama tepkiler de, yine ana akım medyadan ve onların dediklerine inanan kitleden geliyor. Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı yürüyüşte, ilk söylenen şu oldu: “Daha önce neredeydiniz? Adalet sadece Berberoğlu için mi? Adalet, herkes için önemli, Hakkâri’den, Edirne’ye kadar yürünmeli.

Ghandi’nin barış mücadelesi

images (1)
Mohandas Karamchand Gandhi

Adalet arayışında bu kadar farklı ve doğal bir stratejiyi ilk defa görüyorum. Ghandi, ölüm yürüyüşü gerçekleştirmişti. Tuz yürüyüşü deniyor buna.

 

Asıl adı Mohandas Karamchand Gandhi. Bulunduğu Hindistan‘da ırkçılıkla mücadele etmek için ve Hintlilerin bağımsızlığı için mücadele etmiş.

gandhi-kimdir-listelist
Ghandi ve eşi Kasturba Makhanji

2 Ekim 1869‘da Porbandar‘da doğan Ghandi, 13 yaşındaki iken yaşıtı Kasturba Makhanji tarafından evlendiriliyor. Ayrıca eşinin bu mücadelesine de destek olan Makhanji, 4 çocuğun da annesi olacaktı.

Ghandi, Güney Afrika‘da Asyalı göçmenlere yönelik ayrımcı yasalara karşı savaş açarak, ‘yasalara karşı çıkma‘ kampanyası başlattı. Irkçılık ve ötekileştirme davranışlarına karşı cephe alan Ghandi, ‘Satyagraha‘ ismini verdiği hareket, hiçbir ayrımcılığı olmayan kitlelerden adalet ararken kullandıkları bir güce dönüşmüştü. Hem Hindistan hem de Güney Afrika için başlattığı mücadeleler, büyük yankı uyandırdı.

gandhi-ic

Hindistan Ulusal Kongresi 26 Ocak 1930’da bağımsızlığı ilan etti ve 12 Mart‘ta da Ghandi ve yoldaşları “Tuz Yürüyüşü“ne başlamıştı. 388 kilometrelik yolu 24 günde tamamlayan Ghandi, yürüyüşüne Dandi köyünde son vermişti. Dere kenarındaki çamurlu tuzu alıp temizlerken, köylüler de aynı şekilde çağrısını yenilemişti. Bu ihlal üzerine 60 bin eylemci de hapse atılmıştı; ama yasa işlemez hale gelmişti.

Acil barış arayışlarını da hiç eksik etmedi, hastalığı ilerlemesine rağmen…

Adalet Meclis ve Mahkemeden yoksa, sokakta aranır

Gelelim Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü“ne… Elindeki ‘adalet‘ yazılı pankartıyla 24 gün yürüyeceğini bildiren Kılıçdaroğlu, aslında bir başlangıcın da önünü açmış olabilir.

Kılıçdaroğlu, sadece Enis Berberoğlu için değil, Türkiye’deki tüm adaletsiz ve hukuksuz yapıya karşı yola çıktı. Herhangi bir parti bayrağı ve bayrak olmadan… Bunu da eleştirenler oldu.

Neden Türk bayrağı yok?‘ diyenlerden, ‘Sadece Enis Berberoğlu için mi yürüyorsunuz? Adalet sadece size mi var? Neden baştan beri yoktunuz?” diyen de var.

‘Adalet, herkes için vardır. Ay Yıldızlı bayrağı sevene de, sevmeyene de; okuyana da, okumayana da, dinsize de, imanlı’ya da… Mademki “her için adalet” diyorsunuz, türlü türlü bahaneler aramayınız.

640x360_535ef21b-5d5c-45a2-a61e-5a4c86570505.jpg
Kemal Kılıçdaroğlu(Solda)-Binali Yıldırım(ortada)-İsmail Kahraman(sağda)

Evet, Yeni Kapı‘ya katılmak, aslında aslana yem olmak gibi bir şeydi. Hele ki Kılıçdaroğlu’nun İsmail Kahraman‘ın (Meclis Başkanı) Atatürk‘e yaptığı hakaretten sonra gidip, Kahraman‘la sohbet etmesi, gülünç pozlar vermesi, Kılıçdaroğlu‘nun tepki almasına sebep oldu. Yani, bir şeyler iyi gidecek gibi; ama ufak hatalar, hepsini siliyor.

Sizler neredeydiniz?

Bu soruyu da, tacize, tecavüze, yolsuzluğa ve hırsızlığa, hukuksuzluğa ve sokakta polisiyle öğrenci, öğretmen dövmesini sağlayan iktidarın yandaşlarına sormak istiyorum. Bütün bunlar, yukarıda saydıklarım varken, sizler neden sessiz kaldınız?

20170615-2-24245697-23172317-web,uyHhjHirE0OUWk6ZexZligAdana Aladağ‘da Süleymancılar‘ın yurdunda kalan kız çocuklarımızın ölümüne neden sessizsiniz? Ensar Vakfı‘nda tecavüz edilen çocuklar için neden sessiz kaldınız? Mecliste hukuksuzluk işlenirken, vekilleriniz ve haklarınız elinizden alınırken; yollarınız bozuk, ekonominiz çökük ve eğitiminiz berbat iken, neden bunlara karşı ses çıkarmadınız?

Ama iş farklı bir partinin, herkes için aradığı, ‘eşitlik, demokrasi ve adalet’ olunca, koltuğunuzu korumak için her yolu deniyorsunuz… Adalet, sokakta aranır bundan sonra. Kıçınızı kaldırmasını bekler iseler, asla gelmez bu velet…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: