Genel

Akılsız başın cefasını çeken ayaklar

Bugün ki iftar durağımız Devrimci İşçiler Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Genel İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik‘in davetlisiydik. Merakla işinden olan işçilerin akıbeti hakkında anlatılanları merak ettim. Çünkü sürekli bir değişiklikle işçiler ekmeğinden oldu, çocuklarına ekmek götürmekten zorlandı ve hep işçiler ezildi. Bu ülkede, en büyük ezikliği, işçi sınıfı çekiyor şüphesiz.

Acaba bizler de davet edildiğimiz özel restoran veya lokantalarda bulunduğumuz için bizleri de belirli ‘terör’ faaliyetlerini sebep gösterip, içeri atarlar mı? Malum, oraya Ana akım medya da vakti zamanında gelmişti. Şimdi yoklar. Çünkü, onurlu gazetecilik artık yok!

img_4737.jpg
DİSK-Genel İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik

Kürsüye çıkan Erincik, ilçelerdeki hukuksuzca atılmalara şöyle değindi;

Doğubeyazıt’ta hukuksuzca işinden atılan arkadaşımızın 20’si kadroluydu. 87’ye yakın arkadaşımız da Ağrı’da hukuksuz bir şekilde işinden, aşından oldu. Karayazı’dan da onlarcası görevinden alındı. Kayyum’dan kayyuma fark vardır. Karayazı’daki işçilerimizi işlerine iade ettik. Ve bu arkadaşlar için, güvenlik soruşturması adı altında işlerinden atıldığı söyleniyor; ama ilgisi yok. Geçen Ağrı kayyımı vali yardımcısıyla görüşmemiz oldu. Bunlar el değiştirdiklerinde her an işten ayrılma korkusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Ki korktuğumuz da başımıza geliyor. Bir öncekinden kaçıp, başka yere gidiyoruz, başka yerde yakalanıyoruz. Yağmur kaçıyoruz, doluya yakalanıyoruz.

Ağrı Belediyesine atanan Kayyum’dan sonrasında 87 işçinin işinden atıldığına ve kayyum öncesinde 100‘e yakın işçinin de görevinden alındığına değinen Erincik, vekil ve muhtar yandaşlarının 87 işçinin ekmeğiyle oynadığına değindi. Ayrıca bu konular hakkında da hukukî bir sürecin başlatıldığının da altınız çizdi.

IMG_4722

 

Neyse ki, bu şehirde işçilerin çelik yelekleri var. Eğilemiyor ve iş, ekmek için kimsenin elini öpmüyor. Vekil bile o kadar dik duramıyor bu şehirde. Adalet Kalkınma Partisi (AKP) Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe, işçilerin ve emekçilerin hakkını mecliste savunmadı. Gördünüz mü hiç?

HAYIR!

Gelelim, Eleşkirt Belediyesi mevzusuna… Ersin Erincik, bu konuya da şöyle değiniyor:

Eleşkirt Belediyesi için, geçen hafta grev yaptık. Çalışan arkadaşlarımız çalıştıkları halde -Türkiye’de ikinci örneği yoktur- ayın 15’i geldiğinde, bütün belediyelere İller bankası hisseleri geliyor. ‘Benim partim diyor ki, beni kara listeye almış bana para gönderilmiyor. Doğal olarak ben de işçilerin maaşlarını göndermiyorum,’ deniyor ve ‘bu sebeple olağan üstü hal bürosu üyesiyim diyerek,’ ve ‘bir daha canımı sıkar, para isterseniz hepinizi FETÖ’yle etiketler ve kapıya koyarım,’ şeklinde dile getirdi. Böylesi bir kayyımla karşı karşıyayız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: