Genel

Sakık’tan CHP’ye: ‘Biz otuz yıldır yürüyoruz’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı İl Örgütü tarafından düzenlenen iftar programına katıldık. Bu programa, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbey, HDP Ağrı İl Örgütü Başkanı Olcay Öztürk, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ve Ağrı Belediyesi eski Başkanı Sırrı Sakık da davetliydi.

Otuz yıllık siyasetçi olan ve Ağrı Belediyesini 2 yıl 8 ay çalıştıran Sırrı Sakık, dokunulmazlıklar hakkında konuşarak, AKP(Adalet Kalkınma Partisi), MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) ve  CHP‘ye (Cumhuriyet Halk Partisi) yüklendi ve ‘ruh üçüzü oluşturuyorsunuz‘, dedi.

IMG_4531

Sakık: “Dokunulmazlıklar kaldırıldığında, AKP ve MHP birlik oluşturduğunda, koşa koşa genel kurula gidip parlamentoda ruh üçüzü oluşturuyorsunuz. Sonra size dokunulduğunda feryat ediyorsunuz. Sokaklarda yürüyorsunuz! Valla biz otuz yıldır yürüyoruz. Sokaklarda demokrasi mücadelesi veriyoruz. El kaldıran sizler değil miydiniz? Sorun Türkiye demokrasi güçleri ve Kürtler olduğunda ve bugün sokakta yürüyen CHP, daha önceleri nerelerdeydiniz!”dedi.

Kayyumların atanması ile belediye başkanların, aslında konuştukları için yargılandığını anlattı. Evet, bu ülkede konuşan yanıyor. Misal ben, konuştuğum için, twit attığım için tehdit edilmiştim. Hem de Ağrı Valisinin sözde ‘Basın Danışmanı‘ tarafından. Gerçekleri, doğruları yazan, söyleyen, demir parmaklıklar ardına girer, gözdağı verilir.

IMG_4598

“Buralara kayyumlar değil, halk buraları yönetmelidir. Varsa bir kusur, varsa bir eksiklik, belediye başkanları yargının karşısında verir,” diyen Sakık, Adana Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü‘ye çattı ve devam etti: “Biz bunlarla suçlanmıyoruz, konuşmalarımız gereği suçlanıyoruz. Ben otuz yılı aşkın bir siyasetçiyim, konuşmayıp da ne diyeceğim. Adamlar diyor ki, konuşmayın, ne yaparsanız yapın.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı konuşmuyor; hırsızlık yapıyor, ihaleye fesat karıştırıyor, 5 yıl da ceza alıyor görevine devam ediyor.”

HDP Eş Genel Başkanı, İl Örgüt Başkanı, Milletvekillini ve vatandaşları yanına alarak sokağa çıkan eski Belediye Başkanı Sakık, özellikle gençlere de birkaç öneri verdi, siyasete atılmasını da öngördü ve mahkemeleri hakkında şunları ekledi:

“Benim yakamdan düşerlerse, ben çekilip dinlenmek ve genç kardeşlerimin siyasete atılmasını isterim. Halk nerede, nasıl ve hangi görevi bize layık görürse, bizler de bu görevi layıkıyla yerine getiririz. Bu üç yıllık süre içinde bizim de eksikliklerimiz oldu, toplumu çok iyi tanımıyorduk, bilmiyorduk ve bizim için deneyim oldu. Mahkemeler çok eften püftendi. Bütün arkadaşlarımızın mahkemeleri öyle.”

IMG_4637

Herhangi bir kahvehaneye yanaştık, halkla olan selamlaşma bittikten sonra, çaylar geldi. Tam o esnada, yağmur vurdu. Bekledik 50 korumalardan birinin şemsiye açıp, kimseyi yaklaştırmayacak hallerini; ama maalesef olmadı. Çelik zırhlı araçlar bile gelmedi. Yağmurun altında herkes oturduğu yerde çayını yudumlama devam etti. Yağmur durduktan sonra, yürüyüşe devam edildi.

Ağrı Valisinin Tendürek Dağı’na davet ettiğini belirten Sakık, mahkeme cezasına şöye değindi:

” Ağrı valisinin bizzat benden ricasıdır, benim Tendürek Dağında basın açıklamasına katılıp ‘sağ duyunuz bu olayları engeller,’ demesi üzerine gittim. Bizler de dedik ki, kan deryası olmasın, ölüm olmasın; ama bunu dememin bedeli 4 yıl 2 ay ise, ne yapalım! Kayyımla sorun çözülecekse, varsın belediyeler onların olsun. Ama yok, çözülmüyor. Sığınacağımız son liman da hukuktur. “

Demem  o ki, bu ülkede halkın da kararı önem taşımıyor; önümüze hangi yemeği koyarlarsa koysunlar, sessizce yememiz isteniyor; ama biz yemeyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: