Genel

67 askerin zehirlenmesini, CHP’li Vekil anlattı

Manisa’da yine askerler zehirlendi ve olay yine aynı Rota yemek firmasının pişmeyen etinden dolayı olduğunu ifade ediyorlar. Geçen ay da aynı olay yaşanmıştı. Ve Tur Yıldız Biçer, olayı hastanede takip edip, 150-170 civarında askerin zehirlendiğini dile getirmişti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25. ve 26.Dönem Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, bugün yine zehirlenen 67 asker için Manisa Merkez Efendi hastanesinde ve Devlet hastanesindeki askerleri ziyaret ederek, zehirlenen asker sayısının 67 olduğunu bildirdi. Scope canlı yayınında konuşan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Biçer:

Manisa Merkez efendi devlet hastanesindeyiz. Bugün yine askeri birliğimizde, bu defa da doğu kışlada besin zehirlenmesi meydana geldi. Manisa Devlet ve Merkez Efendi’de toplamda 67 asker var. Onlar ziyaret ettik. Bulantı, kusma ve yüksek ateş şikayetiyle gelmişler. Aynı yerde batı kışlada bir ay önce olan olaya benziyor. Aynı özel yemek şirketinin, yani Rota isimli özel şirketin yaptığı yemeği yiyen askerler saat 18.00 civarında yemişler yemeği. Ve askerler; ‘yediğimiz etli yemekte, etin yine çiğ olduğunu, fark ettik. Yememimizi zorlaştıracak kadar koku hissettik. yemekte zorlandık ve sonrasını yiyemeyip, çöpe attı,’ dediler. Bir kısmı yiyememiş ve yemeyenlerde hiçbir şey olmamış.”

DCdx9YrXkAMZLlg
Tuz Yıldız Biçer’in çektiği fotoğraf… Twitter’dan alınmıştır.

Ayrıca Manisa CHP Milletvekili Yıldız Biçer, Milli Savunma Bakanlığını derhal sözleşmeyi feshetmesi için ve bu olayın sorumluluğunu üstlenmesi için çağrıda bulunarak:

Bu olayı sorgulamalıyız. Bu yemek firmasının ihalesini veren Milli savunma bakanlığı, Manisa’da bu güne  dek 2 bin asker bu yemeklerden etkilendi; ama Milli Savunma Bakanlığı tek bir açıklama yapmadı,” dedi.

Adsız
28 Mayıs’ta zehirlenen asker sayısı hakkında verilen bilgi…

Rota yemek şirketinin geçen yıl Maliye Bakanlığı personellerine verdiği yemekte, personeller zehirlenmişti. Ve bu olayın yaşanmasının ardından, sözleşme fes edilmişti. Bu olaya ayrıca parantez içinde değinen Biçer:

Geçen yıl aynı şirket maliye bakanlığı personeline de verdiği gıdadan dolayı zehirlenme ortaya çıktığında, 22 günde bu sözleşme fes edilmişti. Buradan Milli Savunma Bakanlığına (MSB) seslenmek istiyorum, ‘eğer geçen ay ki olan zehirlenmeden sonra bu sözleşmeyi fes etseydiniz, bu yaşananlar, büyük olasılıkla olmayacaktı.’ Tahlil sonuçları tam çıkmadığı için yüzde yüz gıdadan diyemiyorum. Yine yüksek oranda, kokudan da anlaşılacağı gibi, pişmemiş etten dolayı olabilir. MSB’nin derhal bir açıklama yapmaya, bu durumdan dolayı sözleşmeyi fes etmediği ve istifa etmediği sürece, bakanlık sorumlu olur,” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: