Genel

Kosova zaten yenilmiş…!

Kosova‘dan bahsetmek isterim bu yazımda. Sonra detaylara ve yazımı neden bu tarz yazdığımı anlatacağım.

The Economist Intelligence Unit (2013) kaynağından Kosova hakkından edindiğim bilgilere göre;

Temel Ekonomik Göstergeler

GSYİH (milyar $)

7,15

Reel GSYİH Büyüme Oranı (%)

2,5

Nüfus (milyon)

1,86

Nüfus artış hızı

0,86

Kişi Başına GSYH ($)

7.600

Enflasyon Oranı (%)

1,8

İşsizlik Oranı (%)

45

İhracat (fob-milyar $)

0,4

İthalat (fob-milyar $)

3,4

Dış borç(milyar Dolar)

0,44

 

Kosova’nın nüfusu 1 milyonun üzerinde. Türkiye ise, 80 milyonun üzerinde… Aralık 2013’e göre, 1 milyon 820 bin 631. Nüfusu ise, yüzde 0,86 oranında artıyor ve yüz ölçümü 10 bin 908 kilometre kare… Türkiye’nin kapladığı alan ise, 783 bin 562 kilometre karedir.

Basın özgürlüğünde 82. sıradalar

Bir diğer konu da basın özgürlüğüdür. 180 ülkeden, 82‘inci sıraya sahip Kosova, bize göre iyi durumda. Elbette bu da tam olarak iyi bir durum değil. Yani biz, 180 ülke arasında gerileyerek, 155‘înci sırada yerimizi aldık. İlerleyen zamanlarda nereye yerleşiriz, belirsiz. Ama 180‘e daha var değil mi?

Bir diğer araştırma raporunda ise, Kosova’nın son yıllarda her ne kadar dış ekonomik ilişkilerinde ilerleme kaydetmiş olsa da, halen uluslararası topluma
ve diasporadan gelen döviz gelirlerine finansal ve teknik açıdan bağımlı durumda olduğunu ifade ediyor. Öte yandan 2008 yılında bin 726 avro kişi
başına düşen milli gelir değeri ile Avrupa’nın en yoksul ülkeleri arasında yer alıyor.

Ayrıca Arthur Orkum Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda, Kosova, Dünya çapındaki yoksulluk sıralamasında 9’uncu koltuğa oturuyor. İlk 10’da yer alan bu raporda, ilk sırayı Zimbabve alırken, son 10’uncu sırayı da Suriye alıyor.

Biz, bu kritik durumdaki bir ülkeyi yendik, yeniyoruz. Milli Takım hakkında duymak istemediğimiz o kadar haber ile karşılaştık ki, utanacak hale geldik.

Önceki maçlarda mahalle takımı gibi bir oyun sergilenmişti. Fatih Terim, milyar dolarlar alırken, millet televizyon karşısında kriz geçiriyor. Diğer konu ise, gündeme gelen Arda Turan. Konuşmaya değmez…

kosova

Devam edeyim mademki;

Raporun diğer kısmında tarım ele alınmış.

Tarım GSYİH’nın yüzde (%) 19’unu oluşturmaktadır. 1.1 milyon hektar tarım arazisinin yaklaşık 588 bin hektarı -%53’ü
ekilebilir alandan oluşan Kosova; ekilebilir arazi açısından oldukça şanslı bir ülkedir. Halen 260 bin hektarlık alan, ekilebilir arazi olarak kullanılmaktadır. Tarım alanlarının %80’i şahıslara ait olup, aileler geçimini tarımdan sağlamaktadır. Bunun yüzde 35’i, 1,5 hektardan küçük ve etkin olmayan çiftliklerden oluşmaktadır,” deniliyor.

Kosova’nın da bizden aşağı kalır yanı yok… Neden mi?

Kosova Milli Takımı ve Türkiye Milli Takımı karşılaşması oynandı. Maçı izlemedim. Çünkü artık milli takım maçları bana heyecan vermediği gibi, keyif de vermiyor. Bu yazıyı yazmamdaki sebep şudur. Biz her alanda kötü durumdayız: “eğitim, sağlık, ekonomi, basın özgürlüğü, kadın ve erkek hakları, işçi hakları, öğrencilerin eğitim ve sağlık hakları, hastane teknik bakımı…” gibi gibi ansiklopedi olur bizden…

Bunca maç yapıldı, ölmüş Kosova’ya, biz de gidip cesede kurşun sıkar gibi, dört kurşun sıkıp geldik. Daha önce ki maçları da gördük. Mahalle takımında farksızdık. Yetmedi, olayları unutup, tekrar ekran karşına geçtik; ama bu defa farklıydı. Milli takım maçı varken, kahvehaneler yeteri kadar dolmuyor. Kulüp takımlarının veya derbi maçları olduğunda, her kahveden tribün sesi yoğunluğunda sesler yankılanır.

23-nisan-ozel-yunanistan-makedonya-kosova-turu-3-gece-konaklama-ve-ulasim_5140b63d8f359_3-JBZK494_5572

Yenmeyelim mi?

Yenelim, gruplardan çıkalım, finale gidelim; ama yine orta düzeyde bir takıma yenilip de, eve böyle gereksiz hatalarla dönmek, kahvehanelerde veya evlerde kriz geçirmek, fayda vermez. Biz uzun aradan sonra ölmüş bir ülkenin, ölmüş bir takımını yenip, haftalarca sevinelim; en basit hatalarla, önemli anlarda yenilelim ve tekrar kriz geçirelim! Fatih Terim hocamız da, iki satırlık açıklama ile milyar dolarlar kazansın… Hani ruh, hani alın teri, hani iman gücü…? 

Bu maçı da, iftar sonrası arkadaşlarımla dolaşıp, eve geldikten sonra, Twitter adresimdeki takipçilerimden öğreniyorum sonucu. Milli takımımız, 4-1‘lik bir skorla maçı kazanıp, gruptaki puanını 11‘e çıkarmış. Yani ben, bu maçı izlemek gibi bir heyecana kapılmadım, izlemedim.

Kosova zaten yenilmiş…

Raporun detayları, ektedir. Detaylarını incelemek isterseniz, bağlantıyı tıklamanız yeterli olur. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: