Genel

Osmanlı caddesi geliyor

Ağrı Belediyesine Kayyım olarak atanan Ağrı Valisi, şehrin alt ve üst yapı olmakla birlikte bir çok çalışmaların yapıldığını ifade etti. Ağrı Belediyesi koltuğunu devralan vali de, şehre tekrar kazma kürekle daldı.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) Ağrı Belediyesine 2 Mart‘ta atanan Ağrı Valisi Musa Işın,  sosyal medya hesabından yayımlattığı yazıda, “27 projemiz var. Asfalt çalışmasına Cumhuriyet Caddesinden başladık. Doğalgaz için bugün itibariyle kazma kürek vuruldu” dedi.

Sakık, son açıklamasını yapmıştı

2014 yerel seçimlerde Ağrı Belediyesi koltuğunu devralan Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Sırrı Sakık, belirli çalışmalar ve projelerle gündeme gelmişti. Gelen ve giden çalışmaları da kalem kalem yazıp, şehrin billboardlarından kamuoyuna ilan etmişti. ‘Cumhuriyet Caddesi‘ olan ismi, ‘Kültür Sanat Caddesi‘ olarak değiştirmişti.

2017 Mart ayında da KHK ile görevinden alınan Sakık, “Üç yıldır yürütmüş olduğum Ağrı Belediye Başkanlığı görevinden bu gün itibariyle alındım. Halkımızın bize bu sorumluluğu verdiği günden bu güne arkadaşlarımla birlikte hayata geçirdiğimiz her proje ve her hizmetle Ağrı’yı Türkiye’nin en huzurlu kenti yaptı, alnımız açık vicdanımız rahat. 2 Mart 1994’te yani tam 23 yıl önce parlamentodan alınıp demokratik siyasetin dışına itilmiştik ve bu güne tarih tüm günahlarıyla tekerrür etti. Fakat bedeli ne olursa olsun, bu topraklarda bir gün BARIŞI muhakkak inşa edeceğiz. Ağrı’da bu süre zarfında birlikte çalıştığım tüm belediye emekçilerine tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Hoşçakalın,” şeklinde açıklamasını sosyal medya hesabından yayımlamıştı.

‘Biz bedel ödemeseydik, AKP olmazdı’

Özellikle, 2 Mart 1994 vurgusu dikkati çekiyor. Belediye başkanlarının hiçbir yerde alınmadığını sorunların da böyle çözülmediğini Dihaber‘e açıklayarak, “DEP’lilerin tutuklanması, 10 yıl cezaevi tutulmasıyla Kürt sorunu çözüldü mü? Bugün aynı yöntem yeniden deneniyor. Demokratik siyaseti bir halka kapatırsanız, belediye başkanlarını görevden alırsanız, vekillerini düşürürseniz, eş başkanlarını tutuklarsanız, dönüp bu halka ne diyeceksiniz?” demişti.

Tabii bedel ödeyerek AKP’nin ayakta kaldığına da vurgu yapan Sakık: “Hatta o dönem bize haber gönderdiler. ‘Siz istifa etmiş gibi yapın, biz vekilliğinizi düşürmeyelim’ dediler. Biz demir ile beton yığınları içindeyiz bedel ödemeye hazırız dedik. Sonrasında bu yasalar değiştirildi. Biz bedel ödedik, bu yasallar değiştirildi. Eğer biz bedel ödemeseydik, bu yasalar kalmış olsaydı, Refah Partisi kapatıldığında o dönem bütün vekillikleri düşecekti. Ne AKP olacaktı ne de bugün bunları yapanlar olacaktı,” şeklinde ifadeleri basında yer almıştı.

17862625_1696898940619380_1529970688253491464_n-768x576

İl Valisi: ’27 Projemiz var’

Gece saatlerinde Ağrı Belediyesinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise, belli başlı projelerin var olduğu, kısa dönemde biteceği yer aldı. Verilen açıklamada: “Hem mahalleleri hem de köyleri, yolları, içme suları, park ve bahçeleri ile temiz bir ağrı bırakmak için gayret gösteriyoruz. Şu anda 27 projemiz var. Bu projelerimiz inşallah bitecektir. Dün itibariyle asfalt çalışmasına Cumhuriyet Caddesinde başladık. Doğalgaz için bugün itibariyle kazma kürek vuruldu. Doğalgaz çalışmaları Erzurum caddesine indiğinde dış giydirme çalışmalarına başlanıldı, 3 ay içerisinde bitecek. Çok güzel çalışma oldu. Ağrı İstiklal Caddesi olacak. Gelecek sene de eski Van Caddesini giydireceğiz. Benim gayem diğer büyük illerde hangi nitelikte iş yapılıyorsa, Ağrı’da da böyle olmalıdır. Ağrı 1927’de il olmuş ama maalesef yaşanabilir bir kent olmaktan uzaktır,” denildi.

17884378_1696898993952708_5071178322480135224_n-768x576

Cumhuriyet caddesi tekrar yenileniyor. Eski ismini geri alarak darbelere maruz kalan cadde, bu defa da Osmanlı çarşısı görünümü verilmeye çalışılıyor. Esnaf, bu konuda yine düşünceliyken, vatandaşlar büyük bir merak içinde… Her seferinde yapılan yenilikler, mutlaka iş potansiyellerini az da olsa engellemişti. Ayrıca kapılara vurulan kilitler, asma kilitlerden oluşuyor. Yıllarca asma kilitlerden bunalan esnaf ve vatandaşlar, bu defa alış veriş yaptıkları yerlerde yine aynı kilit ve güvenlik sistemiyle karşılaşacak.

Bence, bu projeyi hırsızlara da soralım. Bakalım onlar ne diyecek bu konu hakkında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: