Genel

Muğla’da geceye yansıyan kareler…

Muğla‘da yine gece vakitleri fotoğraf çekmek için attım kendimi sokağa… Gecenin bir yarısı yazmak istedim; ama film izlemek daha güzel ve keyifli geldiği için, yazıyı bu güne bıraktım.

Gece vakitleri fotoğraf çekmek oldukça zor ve bir yandan da eğlencelidir. Zor kısmı, amatör olan fotoğrafçılar içindir, eğlenceli kısmı ise, fotoğraf çekmeyi ve modları bilen biri içindir.

IMG_4369
Canon: TV-ISO: 3200-Enstantane:8.0-Diyafram:1/4 

Bu fotoğraftaki hatayı yazmak için ekliyorum. Canon TV moduna getirildi, enstantane düşürüldü ve fotoğrafta hareketli nesne bulanıklaştırılması için deklanşöre basıldı. Sonuç: Hareketli arabamız bulanık, sabit nesneler net.

Fotoğraftaki hata şu, solda ve sağda direklerin kareye girmesi… Aceleci ve dikkatsiz çekilen fotoğraflarda, bunları görmek mümkün. Arka planı ve karenin kenarlarını da dikkate alarak, çekmek istediğimiz nesneleri de önemseyerek çekmemiz gerekiyor. Bu sayede de, fotoğrafımız güzel görünecektir.

Diğer karemize gelelim…

IMG_4388
Canon: TV-ISO: 1600-Enstantane:5.6 -Diyafram: 1/25

İnönü Caddesinde park edilen arabanın üzerine yağmur sonrası taneler birikmiş. Ve karşı tarafta da yansıyan sokak lambası da, arabanın kaportasına yansıyor. İşte en temel nokta bu. Yaratıcılık tekniğiyle, yine Canon’da TV modunda gereken enstantane ayarını yapıyoruz ve deklanşöre bastığımızda, elde edilen kare bu… Taneler, nasıl da ışıklı ve ışık ışınlarının azaldığı yerde koyuya gidiyor.

 

IMG_4399
Canon: TV-ISO:1600-Enstantane:5.6-Diyafram:1/30

Bu karede ise, annemle telefonda konuşurken, telefonumu omuz ve boynumun arasına alarak çektim. Makinem omzumdaydı ve telefon görüşmesini de kesemezdim, telefonda konuşuyordum diye bu kareyi de atlayamazdım. Fotoğraf tutkunları, böyle şeyleri atlamaz ve hiçbir şey, onları fotoğraf çekmekten alıkoyamaz.

Arabasının yanında durmuş ve elleriyle arabadan destek alarak yaslanan dayımız, sokağın diğer ucunu süzüyordu. Arka tarafından yansıyan ışık ve ön tarafında yansıyan karanlığın etkisi, oldukça değişik bir kare yakalamamı sağladı. Arabanın beyaz olması da, bir mucize gibi… Siyah olsaydı, daha koyu ve belirsiz bir kare çıkabilirdi.

IMG_4382
Canon: TV-ISO:3200-Enstantane: 15-Diyafram:4/5

Park gezisine uğradım. En ışıklı yer burasıdır. Ve eğer tripodunuz da varsa, daha güzel ve eğlenceli kareler çekebilirsiniz. Ben tripodsuz olduğum için, farklı bir pencere ve farklı bir fikir denedim. “Elinizde imkânlarınız bazen kısıtlı olabiliyor, siz yine de farklı açılar düşünün.” Bu da yine ‘yaratıcılık‘ tekniğinizde gizlidir.

Birkaç adımdan sonra, yağmurdan biriken suyu gördüm. Baktım ki, suya güzel bir yansımasını göndermiş. Eğer tripod olsaydı ve nesnemiz de döner hareketinde bulunsaydı, o zaman daha canlı olurdu. Neyse ki, farklı bir teknik denemek istedim, farklı açı yakaladım. Yine Tv modundan, ayarlarımı tam yaptıktan sonra, son yapmam gereken, deklanşöre basmak oldu. Sonrası, harika bir kare…

“Unutmayın, fotoğraf çekmek, bir sanattır. Önemli olan, neyi çekmek istediğinizdir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: