Genel

Nereden baksak 90 yıl

Muğla sokakları gezisine ilçesi Ula ile devam ettim. İlçe, oldukça sakin ve herkesin kendi halinde yaşadığı bir yer. Çevresi oldukça güzel. Zaten Muğla, her yeriyle güzel bir il. Sadece biraz daha imkân verebilmesi gerekiyor. Ki bu imkân, her il ve ilçe için gerekli… İstihdam, eğitim, sağlık… Ülkemizin genel sorunları bunlar.

Özgür Yarın‘da yaptığım ‘Bisikletlerin en sevildiği yer: Ula‘ haberinde de belirttiğim gibi, ilçe bisikletlerin en çok kullandığı alana sahip. İlçe, ova bir görünüme sahip olduğu için, genç, yaşlı herkes kullanıyor artık. Ayrıca ilçe, 1954 yılında ilçe olma unvanını kazanmış ve Muğla‘nın 13 ilçesinden birisi olduğu da belirtiliyor. İlçenin yüz ölçümü, 407 kilometrekaredir.

Eski yapılar, anılarla doludur

Her ilçenin veya ilin sokağına indiğimde, mutlaka eski yapılar gözüme çarpar. Hemen o anı ölümsüzleştirir, ileriye taşımak için saklarım. O yapılarda çok yaşanmışlıklar var. Herhangi birine sordum, 1930‘lu yıllardan beri, bu evin burada olduğunu söyledi. O yıllara ait bir yapı. Dikdörtgen pencerelerin tahtadan dikey korkulukları, ince atılmış balkon ve duvarların da taşlardan yapılması, eski yapılardan biri olduğunu gösteriyor. Bacaların yine dışarıdaki cephe duvarına bitişik inşa edilmesiyle, damın da aktarmalı tuğlalardan yapıldığı eski yapılardan biri.

img_4260.jpg
Muğla’nın ilçesi Ula’dan bir sokakta bulunan eski yapı

Aynı yapılardan biri. Ula’da çektiğim iki ayrı kare.

Giriş kapısında iki merdiven var. İkisi de girişe yöneliyor. Çatılar, pencereler, duvarlar ve balkonu, neredeyse 90 yıl önce ki yapılara ait olduğu çok açık. Eski çağlara ait diğer fotoğraflara baktığımızda, yine benzer yapıları görmek mümkün.

Yıkmak onların işi

Bazen yıkıma maruz kalırlar. Yerine yeni binalar yapmak isteyen belediyeler, genellikle ‘tehlike oluşturuyor‘ denilerek, yıkıyorlar. Sonra yerine yeni binalar inşa edip, kiraya vererek para kazanıyorlar. Bu da beniş rahatsız ettiği gibi, ‘aman yıkılmadan önce son duruşunu bir ölümsüzleştireyim‘ diyerek basıyorum deklanşöre…

Eski yapılarda, mutlaka binlerce insanın belki de milyonlarca insanın anısı vardır. Ben her bu eski yapıları gördüğümde, başkalarının anılarını tahmin ederek gözümde canlandırıyorum.

Anılar önemli…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: