Genel

Muğla sokakları…

Bugün sınavdan sonra, Muğla sokaklarını şöyle bi dolaşmak için, sokaklara attım kendimi. Renkli ve keyifli bir gündü…

IMG_4217
Apartman bahçesinde kendini yapraklara sürten kedicik. ‘Pist’ dedim, bana bakarken çektim.

Ehliyet sınavının hemen ardından, 6 kiloluk sırt çantamı halamın çalıştığı dükkandan alıp, telefonuma kulaklığımı taktıktan sonra, sevdiğim şarkılarla Cumhuriyet Meydanından ara sokaklara girmeye başladım. Hava sıcaktı ve serinlemeye başlıyordu. Herkeste bir yaz havası vardı.

IMG_4218
Sürekli aynı yerde geçenleri izliyor. Kendisini tanımam; ama ben durup onun fotoğrafını çekince, ilk önce bana baktı, sonra da geri gelenlere baktı.

Şehirde fotoğrafçılar için büyük ilham verecek yerler var. En güzel kareleri elde edebilmek için, sadece biraz yaratıcı olmak yetiyor. Azıcık da püf noktalardan, farklı açılar elde edebilmek lazım. Yine bunun için de ‘yaratıcılık‘ ön plana çıkıyor.

IMG_4230
Mola verdim bir kafede, Atakan Büyükdağ’ın ‘Kavgamız’ adlı kitabını okurken çektim.

Fotoğraflarda doğaya çok bağlıyım. Gazetecilikte sokaklar ve insanlar benim için her zaman ön plandadır. Sevdiğim gazetecilik mesleğini, maddi imkân kazanamadan yapmaya çalışsam da, yerel veya bazı ulusal gazetelerden iş imkânı da elde edemeyeceğimi bilsem de, severek yaptığım bu işten vazgeçmeyi düşünmedim. Her zaman okumayı, yazmayı, fotoğraf çekmeyi severek sürdürdüm hayatımı.

Maddi imkânımı yine babamın desteğiyle sağlıyorum. Bu gidişle başka işlerle ekonomik özgürlüğümü kazanmam gerekecek. Sürekli bekleyip, baba parasıyla geçim sağlamak çok zor ve utanç verici…

IMG_4196
Bir ara sokaktaki apartmanın bahçesindeki güller

Mustafa Kemal: “Basın, halkın müşterek sesidir.”

Şu an bu satırları da, halamın evinde, hemen televizyon karşısında yazıyorum. Yazarken keyif aldığım gibi, sokaklarda fotoğraf çekerek de zevk alıyorum. Fotoğraf tutkunluğum, ilkokulda başladı. Sonra bu tutku, gazeteciliğe dönüştü. Liseye gitmeden önce ki yılda (8.Sınıf), tercih kitaplarında ‘Foto Muhabirliği’ ‘Gazetecilik’ mesleklerine baktım ve sürekli gözlerimin takıldığı meslekti. Sevdim, araştırdım ve 10 yıl sonra mesleğe 2014 yılında ilk adımı Ağrı‘da attım.

IMG_4206
Üçgen park deniyor halk arasında. Akyol mahallesinin hemen altında

Fotoğraf çekimini tamamladıktan sonra, taban kuvvetimle başlattığım ‘sokak fotoğrafçılığını’ yine taban kuvvetimle tamamladım. Sokakları sevdiğim gibi, sürekli aynı sokaklarda dolaşmayı sevmem. Her zaman başka yerler, farklı duraklar, renkli yerleri görmeyi severim.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: